Foto – Shutterstock

Bumbulītis krūtī. Parasti – labdabīgs, bet pārbaudīt vajag 0

Nelielus sacietējumus krūtīs satausta gandrīz katrai otrajai sievietei reproduktīvajā vecumā. Par laimi, vairākumā gadījumu tie ir labdabīgi. Bet pārbaudīt vajag regulāri!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Labdabīgus veidojumus krūtīs sastop 10–14 reižu biežāk nekā ļaundabīgos. Ginekoloģijas rezidente Karlīna Elksne mierina, ka arī cistas – ar šķidrumu pildīti un nesāpīgi veidojumi – nav iemesls uztraukumam, tomēr par savu veselību jārūpējas, lai labdabīgās cistas neveicina ļaundabīgu audzēju rašanos.

Cistas veidojas, nosprostojoties un paplašinoties kanāliņiem krūts dziedzerī. Vienā vai vienlaikus abās krūtīs var būt gan viens, gan vairāki veidojumi. Biežāk cistas ir sievietēm, kuras lieto hormonu aizstājējterapiju vai kurām ir mastopātija jeb piena dziedzeru audu sablīvējumi, ko rada iekšējās sekrēcijas, tostarp dzimumdziedzeru un vairogdziedzera funkciju, traucējumi. Hormonālais līdzsvars un vielmaiņa ir saistīti arī ar psihoemocionālo stāvokli. Cistu veidošanos vēl veicina traumas, pat spēcīga krūts sasišana vai saspiešana, kā arī operācijas, tostarp implantācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaut ko līdzīgu bumbulim krūtī bieži vien satausta sievietes pašas, viņu partneri vai ginekologs. Ja šie veidojumi atrodas dziļi audos, tie paliek neatklāti, turklāt vairākumā gadījumu nelielas cistas izzūd pašas un krūtis var būt vienīgi jutīgākas. Dažkārt pat mazs veidojums kļūst ciets, krūts āda virs tā apsārst, un sāpes liecina par iekaisumu. Cista var palielināties pirms menstruācijām un samazināties uzreiz pēc tām.

Šos veidojumus krūtīs pamana mamogrāfijas un ultrasonogrāfijas izmeklējumos. Radioloģe Jeļena Pavļičenko skaidro, ka abas metodes palīdz atšķirt divus labdabīgus veidojumus – ar šķidrumu pildītās cistas un ar taukiem pildītās lipomas. – Ja iegūtie attēli ārstam šķitīs aizdomīgi, viņš ieteiks veidojuma citoloģiskās analīzes, kad ar speciālu adatu tiek paņemts neliels daudzums cistas satura, – papildina Karlīna Elksne.

Valsts paredz mamogrāfijas izmeklējumu 50–69 gadus vecām sievietēm reizi divos gados, nemaksājot pat obligāto pacienta iemaksu. Šī iespēja ir jāizmanto! Turklāt visām sievietēm neatkarīgi no vecuma vienreiz mēnesī jāveic krūšu pašizmeklēšana. Gados jaunām to ieteicams darīt pirmajā nedēļā, skaitot no menstruāciju pirmās dienas, bet, lietojot hormonālās pretapaugļošanās tabletes, pašpārbaudes jāveic jauna iepakojuma sākšanas dienā. Menopauzes vecumā sievietei katru mēnesi jāizvēlas konkrēta diena.

Ja cista ir labdabīga, nav nepieciešama speciāla ārstēšana. Veidojumu izmērus un atkārtošanās biežumu var samazināt, lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes.

Karlīna Elksne uzsver, ka nav tiešu pierādījumu, tomēr atsevišķi pētījumi liecina, ka cistu veidošanos samazina sāls un kofeīna ierobežošana uzturā. Papildus ieteicams lietot naktssveces eļļu.

Tomēr, ja ir aizdomas par ļaundabīgu procesu, būs nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Operācija tiek ieteikta, ja veidojumi rada lielu diskomfortu, ir lieli vai strauji pieaug, mainās to forma un saturs. Šādā gadījumā galvenais ir pilnīgi uzticēties ārstam un rūpīgi ievērot visus norādījumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.