×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
24. septembris, 2014
Drukāt

Burkāns: nesakārtotais nekustamā īpašuma tirgus Latvijā – augsne noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Nepilnības nekustamo īpašumu nozarē ļauj izdarīt dažādus likumpārkāpumus, piemēram, veikt darījumus ar nekustamo īpašumu un norādīt cenu, kas neatbilst kopējām tirgus tendencēm. Lai sakārtotu nozari un mazinātu krāpniecības riskus, nepieciešama obligāta nekustamo īpašumu aģentu sertifikācija, kas regulētu nozares darbību un ikvienu darījumu padarītu caurspīdīgu, uzskata Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieks Viesturs Burkāns.

“Patlaban nekustamo īpašumu nozare ir ar augstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas risku, jo līdz ar profesionāliem Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas sertificētiem aģentiem, darījumus veic arī neprofesionāļi un vieglas peļņas tīkotāji. Šie pagrīdes darboņi ne vien nemaksā nodokļus, bet arī krāpjas ar darījumu summām, kropļo nozari un kalpo kā balsts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai,” norāda Burkāns.

Kā rāda tādu valstu kā Beļģijas, Dānijas un Somijas pieredze, aģentu sertificēšana reizē ir arī nozares kvalitātes kontrole. Tā paredz gan nekustamo īpašumu aģentu zināšanu pārbaudi, gan nemitīgu kompetences un kvalifikācijas celšanu. Tāpat sertifikāts ir apliecinājums, ka aģents darbojas likumīgi, saskaņā nozares izstrādātām vadlīnijām. Savukārt, ja aģenta darbībā tiek konstatēti pārkāpumi, sertifikāts tiek anulēts vai apturēts, paralizējot aģenta turpmāko darbību nozarē.

Aģentu obligāto sertificēšanu atbalsta gan Eiropas Padome, gan Eiropas Savienības Komisija, norādot, ka šā brīža nekustamo īpašumu tirgus regulējums neatbilst starptautiskajiem standartiem. Latvijai vajadzētu veikt grozījumus normatīvajos aktos un nodrošināt, ka nekustamā īpašuma aģenta pakalpojumus var sniegt tikai sertificētas personas.

“Nekustamo īpašumu nozares sakārtošana un obligātas aģentu sertifikācijas ieviešana ir saistīta gan ar grozījumiem normatīvajos aktos, gan arī aktīvu atbildīgo institūciju, piemēram, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) līdzdalību. Sabiedrībai jāsaprot, ka ieguldītais darbs nebūs velts – nozare kļūtu pārskatāmāka un tiktu palielināti ne tikai nodokļu ieņēmumi un uzlabota pakalpojumu kvalitāte, bet arī samazināta iespēja nozari izmantot, lai legalizētu noziedzīgi iegūtus līdzekļus. Diemžēl patlaban šis jautājums tiek uzskatīts par otršķirīgu un darbs pie nozares sakārtošanas ir nepietiekams,” uzskata Burkāns.

Nekustamo īpašumu aģenti ir viena no tām nodokļu maksātāju grupām, kuriem jāievēro Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma prasības un jābūt reģistrētiem VID, kā arī savas darbības laikā jāsadarbojas ar VID Nelegāli iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas daļu. Sertificētam aģentam pirms katra darījuma ir jāpārbauda gan klienta identitāte, gan sniegtās informācijas korektums. Tāpat viņam jāspēj identificēt ekonomiski un juridiski nepamatotus darījumus un par katru aizdomīgu darījumu jāziņo Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam.

“Tas nozīmē, ka ikviens sertificēts aģents aktīvi sadarbojas ar dažādām valsts institūcijām. Turpretim nelikumīgi strādājošie starpnieki palielina nelegālo darījumu risku. Aģentu obligāta sertificēšana mudinātu šobrīd “pagrīdē” strādājošos oficiāli noformēt savu darbību, būtiski palielinot legālo līdzekļu plūsmu nozarē,” piebilst Burkāns.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+