Laukos
Dārzeņi un augļi

Burkānu šķirņu jaunumi – ieteikumi nākamajai sezonai
0


‘Brilliance’ ir vidēji vēlīns Nantes tipa hibrīds ar  ļoti gludām saknēm
‘Brilliance’ ir vidēji vēlīns Nantes tipa hibrīds ar ļoti gludām saknēm
Foto Mārīte Gailīte

Autore: Mārīte Gailīte
Visvairāk komerciāli audzētie dārzeņi Latvijā ir burkāni. 2016. gadā platību maksājumam pieteikti 523 ha ar burkāniem, liecina Lauku atbalsta dienesta dati. Sēklu tirgū netrūkst arī moderno šķirņu, šogad to skaits sasniedza ap 60, pārsvarā (vairāk nekā 50) hibrīdi. Varētu domāt, ka ar to pietiek, bet selekcionāri turpina strādāt un katru gadu cenšas piedāvāt jaunākus hibrīdus. Latvijā visas sēklu tirgotājfirmas vispirms pārbauda jaunumus zemnieku saimniecībās un piedāvā tirgū tikai tos hibrīdus, kas ir izpelnījušies zemnieku ievērību.

Nunhems hibrīdi
‘Laguna’ F1 pasaulē ir pazīstama jau kādu laiku un tiek labi novērtēta vairākās Eiropas valstīs, tostarp Austrijā un Itālijā. Tas ir augstražīgs agrīns Nantes tipa hibrīds ar slaidām, 18–20 cm garām cilindriski koniskām saknēm. Pateicoties īsam veģetācijas periodam (ap 100 dienām), ‘Laguna’ piemērota sējai vairākos termiņos gan agrīnās, gan pamatražas novākšanai. Saknes ir gludas, nelūst, piemērotas mazgāšanai, kā arī saišķu preces piedāvājumam. Firmas Nunhems piedāvājumā ir arī bioloģiski audzētas šī hibrīda sēklas, kas papildus norāda uz tā spēju pielāgoties dažādiem audzēšanas apstākļiem. 2015. gada izmēģinājumos z/s Ķeizarsils sēta smilts–melnzemes augsnē 23. aprīlī (izsējas norma – 1 miljons sēklu/ha) un novākta 24. augustā. ‘Lagunas’ ražība sasniedza 70,4 t/ha, tirgus preces iznākums 97%. Audzētāji sevišķi atzīmēja lapu stingrību.

‘Elegance’ F1 ir vidēji vēlīns Nantes tipa hibrīds pamatražas novākšanai un ilgstošai uzglabāšanai. Saknes vidēji garas (18–20 cm), cilindriskas, gludas, sevišķi izturīgas mazgāšanas procesā. Labas garšas īpašības padara šos burkānus sevišķi piemērotus sulas ražošanai. Veģetācijas periods ap 130 dienām. 2015. gada izmēģinājumos z/s Ķeizarsils iesēta vidēji smagā mālsmilts augsnē 19. maijā (izsējas norma – 1 milj./ha) un novākta 1. oktobrī. Ražība sasniedza 84 t/ha, tirgus preces iznākums 88%.
Agronomes Baibas Johansones komentārs: “Laba augšanas intensitāte pavasarī, labs, spēcīgs laksts līdz pat novākšanai. Burkānam perfekta forma, ļoti gluda miza, izteikti oranža krāsa. Ražības un standarta produkcijas ziņā līdzvērtīgs ‘Nerac’ F1, kas auga tajā pašā laukā. Uzglabāšanas kvalitāte ir laba.”

Galerijas nosaukums

‘Cadance’ F1 ir vēlīns Nantes tipa hibrīds pamatražas novākšanai. Veģetācijas periods ap 135 dienām. Saknes cilindriskas, 18–20 cm garas, bez zaļās pieres, izturīgas pret plīšanu un lūšanu, tāpēc labi piemērotas mehanizētai novākšanai, mazgāšanai, šķirošanai un fasēšanai. Tāpat saknes ir labi piemērotas uzglabāšanai aukstuma kamerās. Hibrīds ir piemērots dažādām augsnēm, bet vislabāk padodas smagākā augsnē. Hibrīds ir vidēji izturīgs (tolerants) pret sausplankumainību (Alternaria dauci), īsto miltrasu (Erysiphe heraclei), cerkosporozi (Cercospora carotae) un pitiozi (Pythium spp.), tāpēc tā lapas ilgi saglabājas zaļas un nenotrūkst, vācot ar kombainu, bet saknes mazāk bojājas uzglabāšanas laikā. Šim hibrīdam plakanas, ieapaļas, vidēji smagas sēklas, vidēja izsējas norma 1,5–1,8 milj. sēklu/ha. 2015. gada izmēģinājumos z/s Ķeizarsils iesēta vidēji smagā mālsmilts augsnē 19. maijā (izsējas norma 1 milj./ha) un novākta 1. oktobrī. Ražība sasniedza 60 t/ha, tirgus preces iznākums 84%.
B. Johansones komentārs: “Laba augšanas intensitāte pavasarī, labs, spēcīgs laksts līdz pat novākšanai, labi pacieš arī lielu sausuma periodu. Burkānam laba forma. Ražības ziņā atpalika no ‘Elegances’ un ‘Nerac’, toties uzglabāšanas spēja līdzvērtīga ‘Nerac’.”

‘Brillyance’
F1 ir vidēji vēlīns (vēlāks par ‘Nerac’ F1) Nantes tipa hibrīds ar ļoti gludām pievilcīga izskata, 18–20 cm garām, slaidām saknēm ar strupu galu, labām garšas īpašībām. Sevišķi piemērots pārdošanai fasētā veidā – maisiņos vai trauciņos. Neveido zaļo pieri. Sēklām augsts dīgšanas spars, bet paši augi aug lēnām, tāpēc mazāk cieš no laika apstākļu svārstībām (paspēj sagaidīt apstākļu uzlabošanos). Sevišķi piemērots audzēšanai vidēji smagā un vieglā augsnē. Lapām dabiski piemīt gaišāka zaļā krāsa nekā citām šķirnēm. Hibrīds izturīgs pret sausplankumainību (Alternaria dauci) un īsto miltrasu (Erysiphe heraclei), kā arī vidēji izturīgs pret cerkosporozi (Cercospora carotae), pitiozi (Pythium spp.) un jaunu slimību, sakņu melnplankumainību, ko izraisa Acrothecium carotae. Latvijā par šo sēni pagaidām nav dzirdēts, toties Skandināvijas valstīs pēdējos gados tā ir kļuvusi par problēmu, jo izraisa ļoti lielus ražas zudumus, ilgstoši uzglabājot burkānus aukstuma kamerās. Sēklas šim hibrīdam ir ieapaļas, plakanas, vieglas, ar augstu dīgšanas sparu pat augstā temperatūrā. Firmas pārstāvis iesaka izsējas normu 0,9–1 milj. sēklu/ha.
zmēģinājumos z/s Ķeizarsils iesēts kūdras augsnē 22. maijā (izsējas norma – 1 milj. sēklu/ha) un novākts 2. novembrī. Ražība sasniedza 68 t/ha. 
B. Johansones komentārs: “Laba augšanas intensitāte pavasarī, labi pacieš ilgstošu sausuma periodu. Laksts labs, arī pēc rudens salnām iespējams mehanizēti novākt. Sakne izteikti cilindriska, gluda, 25–30 cm gara, nepāraug. Labs standarta preces iznākums. Izturīga pret puvēm.”

‘Purple Elite’ F1 – imperatora tipa hibrīds ar garām, slaidām violetām saknēm ar dzeltenu serdi. Ļoti veselīgas un noturīgas lapas. Agri sējot, iespējama priekšlaicīga izziedēšana, bet ļoti nedaudziem augiem. Firmas ieteiktā sējas norma ir vismaz 2 milj. sēklu/ha, bet Holandē mēdz iesēt pat 3 milj. sēklu/ha, lai panāktu garas un tievas saknes, kā arī augstāku ražu.
Seminis hibrīds
l ‘Carvejo’ F1 – burkānu jaunumu vidū ir arī firmas Seminis (Monsanto) piedāvātais agrīnākais hibrīds. Tas ir augstražīgs, agrīns Nantes tipa hibrīds, lieliski piemērots saišķu preces un fasēto burkānu piedāvājumam. Anglijā to mēdz sēt jau no februāra, bet Latvijā drošāk ir sēt marta beigās, aprīlī. Firmas ieteiktā optimālā izsējas norma 0,8–1,8 milj. sēklu/ha. Skandināvijas valstīs šo hibrīdu iesaka sēt pat ziemas mēnešos no decembra līdz februārim ražas vākšanai jūlijā, bet Latvijā tas būtu riskanti. Augsts tirgus preces iznākums ražā, bet tā nav piemērota uzglabāšanai, tikai realizācijai svaigā veidā. Pēc audzētāju novērtējuma, šogad bija ļoti labi padevies un jūlija vidū raža sasniedza 37 t/ha.

1000 sēklu masa
Gatavojoties sējai, jāpievērš uzmanība sēklu pakas marķējumam. Šķirņu aprakstos parādās piezīme par sēklu svaru (masu). Tā ir svarīga nianse, jo atkarībā no šķirnes, sēklu audzēšanas vietas, laika apstākļiem un citiem faktoriem 1000 sēklu masa mēdz būt dažāda. Šis rādītājs vienmēr tiek norādīts uz sēklu pakām, un tas jāņem vērā, regulējot sējmašīnu pirms sējas. Ir svarīgi piemeklēt piemērotu disku, un pneimatiskajām sējmašīnām jānoregulē gaisa piesūkšanas spēks (vakuums).

Vairāk žurnālā Agro Tops

LA.lv