×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
9. februāris, 2014
Drukāt

Burtnieku novada muižas parkā plāno nocirst 123 kokus (7)

Foto: Burtnieku novada mājaslapa "burtniekunovads.lv"Foto: Burtnieku novada mājaslapa "burtniekunovads.lv"

Lai novērstu apdraudējumu Burtnieku novada iedzīvotājiem un viesiem, kas apmeklē Burtnieku muižas parku, Burtnieku novada dome plāno nocirst 123 nokaltušus, bojātus un apkārtējo vidi degradējošus kokus, informēja novada domes dabas resursu speciālists Gatis Cukmacis.

Pēc viņa teiktā, lai atjaunotu Burtnieku muižas parka aleju vēsturisko izskatu, iecerēts veikt parka sakārtošanas darbus, izzāģējot 123 nokaltušus, bojātus un apkārtējo vidi degradējošus kokus, tostarp 110 liepas, sešas kļavas, četrus ozolus un vienu liepu, egli un baltegli.

Tā kā muižas parks ir sabiedrībai nozīmīgs objekts, par nociršanu kopš janvāra tika rīkota sabiedriskā apspriešana, kuras anketās savu viedokli nav izteicis neviens Burtnieku novada iedzīvotājs. Jautājums iepriekš saskaņots arī ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju, līdz ar to nav pamata to nevirzīt tālāk izskatīšanai pašvaldības domes sēdē.

Kā pastāstīja Cukmacis, ieceri par bojāto koku nociršanu rosinājis fakts, ka Burtnieku novada muižas parkā, jo sevišķi gada siltajos mēnešos, dabu bauda liels skaits iedzīvotāju, kurus apdraud vecie koki, jo to zari var lūzt un traumēt cilvēkus. Tāpat, pēc viņa teiktā, vecie koki bojā arī muižas parka ainavu. Vienlaikus Cukmacis atzīmēja, ka nociršanai paredzētie koki nav pat trešdaļa no alejā esošajiem, līdz ar to būtiskus zaudējumus dabai nociršana noteikti neradīšot.

Pēc pašvaldības pārstāvja teiktā, veco koku nociršana esot tikai viens no darbiem, ko pašvaldība plāno veikt tuvākajā laikā, lai sakārtotu Burtnieku novada muižas parku. Darbu esot nepieciešams ieguldīt arī pie taku apkārtnes, koku vainagu un citu elementu sakārtošanas, jo līdz šim parka sakārtošanas darbi aprobežojušies vien ar lapu savākšanu rudenī, atzina Cukmacis.

Kā pastāstīja Burtnieku novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Ābelīte-Medne, parkam tuvumā esošā muiža ir privātīpašums, tādēļ tās sakārtošanu, lai arī ēka ir sliktā stāvoklī, pašvaldība nevar veikt. Pēc viņas teiktā, uz dīķa salas muižas parkā vasarā nereti tiek svinētas kāzas, tāpat cilvēki izmanto parku pārgājieniem un pa taku dodas uz putnu vērošanas torni.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Kas jādara , tas jadara. Parku vajag sakopt, nav jau džungļi.

 2. vai tad Zenta atļauj

 3. vairāk par 100 ir ļoti daudz Atbildēt

  Vācijā ir redzēts ka vecos kokus necērt nost, bet gan lieto balstus – arī metāla sietus, kur pat serdes vairs nav. Varbūt tajos vecajos satrupējušos kokos dzīvo kāds zvērs, kas dzīvo tikai šādos kokos. Bez tam jaunu koku iestādot paiet ļoti ilgs laiks kamēr tas sāk veidot tādu pašu ainu kāda bija no vecā koka.

 4. Interesanti, kāpēc par tādu pašsaprotamu lietu kā ainavas veidošana, parka kopšana, kad jānovāc sakaltuši, iztrupējuši koki, jāraksta avīzē!? Tas nozīmē, ka Burtnieku pagastveči un sievas nav savu uzdevumu augstumos. Parks jākopj tāpat kā sava istaba un virtuve. Bet te nu baigais raksts! Ak, kungs, cik tālu esam nogājušies, kad savu mājas priekšas sakopšanu uzskatām par valsts nozīmes notikumu!

  • “Tā kā muižas parks ir sabiedrībai nozīmīgs objekts, par nociršanu kopš janvāra tika rīkota sabiedriskā apspriešana, kuras anketās savu viedokli nav izteicis neviens Burtnieku novada iedzīvotājs.” -nav iebildis un viedoklis izteicis NEVIENS novada iedzīvotājs!!! Kāda māja? Tas ir parks,sabiedriska vieta un sabiedriskajam viedoklim ir jābūt izskanējušam,kaut koki jau satrupējuši! Piekrītu komentētājam par Vācijas pieredzi!

   • Pagaidiet ,kas sāks ciršanu ,tūlīt saradīsies vides aktīvisti un pat nodibinās kādu jaunu apvienību ,lai startētu pašvaldības vēlēšanās .Tā jau bija Valmierā ,kad stadiona teritoriju sakopa Runāt sāk ,kad visi apspriešanas termiņi jau garām .Tāpat gaļas žāvētāji ,no2009.g. nekustina ne ausi ,tagad sāk brēkt ,kad visi termiņi jau garām.

   • Skaidrs, ka runa par mājas sakopšanu ir tikai metafora. Arī parkam, sabiedriskai vietai, kultūras piemineklim, viss viens, kā to saucam, jātiek koptam regulāri. Tas nozīmē – izzāģēt satrupušos kokus, atzāģēt puslūzušus lielus zarus, paretināt tādus, kas ieaugušies nevietā. To dara arboristi. Ar izcilu veiksmi turklāt.Parks nav mežs, vēl vairāk, parka teritorija nav tas pats, kas Slīteres meži – resp., neaizskarami mūžameži. Tāpēc, burtniecieši, kauns, ka tik ilgi nekopāt savu parku!

Draugiem Facebook Twitter Google+