×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
11. oktobris, 2016
Drukāt

“Kultūrzīmju” izvēle. Burvīgie organismi Rēzeknē

Publicitātes (Nila Viļņa) fotoPublicitātes (Nila Viļņa) foto

“Divatā” jeb “Duo” – šāds muzikālās divatnības apgarots pamatmotīvs šogad caurvīs ērģeļmūzikas festivālu “ORGANismi”, kas no 15. līdz 21. oktobrim nu jau otro reizi norisināsies Rēzeknē Latgales vēstniecībā “Gors”.

Festivāla mākslinieciskā vadītāja ir spožā, starptautiski atzītā un pieprasītā ērģelniece, prestižās “ECHO Klassik” balvas laureāte Iveta Apkalna (attēlā), kura spējusi pierādīt, ka arī ārpus baznīcu mūriem ērģeles mūziķim var būt izcils un virtuozs partneris uz koncertskatuves. Iveta Apkalna ir sadarbojusies ar pasaules labākajiem orķestriem un diriģentiem, arī ar Marisu Jansonu un Klaudio Abado, tomēr joprojām ir uzticīga savai dzimtajai Rēzeknei. Tieši pateicoties viņas entuziasmam un patriotismam, “Gors” 2014. gadā tika pie digitālajām ērģelēm “Johannus Eclessia” un joprojām paliek vienīgā šāda koncertskatuve Latvijā. “Rēzeknē es iemācījos lūgt, te es gāju baznīcā, te es tiku iestiprināta, un te es spēlēju savus pirmos koncertus, dievkalpojumus kā ērģelniece. Patiesībā šeit es dzimu kā ērģelniece,” ir teikusi Iveta Apkalna.

Pēc pagājušā gada gremdēšanās rainiskās noskaņās – spilgts pieredzējums bija muzikālais stāsts “Saule. Bērni. Rainis” – “ORGANismi” šogad reflektēs par divatnības tēmu mūzikā – divi mūziķi izspēlēs programmu diviem taustiņinstrumentiem un piecām klaviatūrām, ērģelnieku duets spēlēs koncertu četrām klaviatūrām četrrocīgi un četrkājīgi, bet muzikālajā sapņojumā bērniem “Ja es būtu” darbosies, fantazēs un muzicēs 22 rokas un 22 kājas.

Kopumā festivālā šogad piedzīvojami pieci notikumi – divi koncerti, zinātniskais teātris, sarunu vakars un jaunuzvedums. Sestdien, 15. oktobrī, to atklās ērģeļu un klavieru duets, Ivetai Apkalnai saspēlējoties ar Juri Žvikovu. Sekos divu Francijas ērģelnieku – Libānā dzimušā Nadži Hakima un franču ērģelnieces Marijas Bernadetes Difursē – pāra saspēle. Prieks, ka festivāla organizatori padomājuši par mazo klausītāju izziņas kāri – viņiem interaktīvajā šovā “Īssavienojums” būs iespēja uzzināt gan to, kas ir elektrība, gan kā rodas īssavienojums, ko eksperimentos demonstrēs zinātniskā teātra “Laboratorium.lv” meistari. Otrdien, 18. oktobrī, plkst. 18 Orķestra zālē notiks sarunu vakars ar festivāla māksliniecisko vadītāju Ivetu Apkalnu. Bet piektdien, 21. oktobrī, koncertuzvedums “Ja es būtu”, kam iedvesma gūta itāļu rakstnieka Džanni Rodāri grāmatā “Pasakas pa telefonu”. Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņi un Iveta Apkalna tajā turpinās atklāt divu “es” stāstu.

Koncertuzveduma režisore ir Māra Zaļaiskalns, telpas un tērpu radītāja Ināra Apele, kustību konsultante Lilija Lipora.

 

Festivāla “ORGANismi” TOP3

“Hakim un Dufourcet” svētdien, 16. oktobrī, plkst. 17 Mazajā zālē.

Zinātnisks šovs bērniem “Īssavienojums” pirmdien, 17. oktobrī, plkst. 18 Orķestra zālē.

Koncertuzvedums “Ja es būtu” piektdien, 21. oktobrī, plkst. 18 Mazajā zālē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+