Kultūra
Kultūrpolitika

Būs 100 pērļu vainagi no simt novadiem 0

Foto: Andris Ozoliņš un mmcreative.lv

Pērļošana patīk vislabāk
Dizainere Margarita Muntaga apņēmusies uz valsts simtgadi no simt novadiem savākt raksturīgos etnogrāfiskos ornamentus un izgatavot novada vainagu prototipus.

Aicinājums nodarboties ar mākslu pie katra atnāk citādi. Skolā Margaritai bija labas sekmes matemātikā, meitene piedalījās olimpiādēs un tomēr bija mazliet garlaicīgi. Individualitāti un tieksmi pēc neparastā viņa apliecināja mājās, neparasti izdekorēdama savu istabu, piemēram, izgatavoja no salmiem un diegiem jūraszāles, kas istabā kalpoja aizkaru vietā. Kladēs tapa neparastas jūras briesmoņu kolāžas. Sāka studēt ģeoloģiju, bet kļuva par ģeodēzisti, tāpat kā viņas māte, tēvs, māsa un brālis.

Kad dzīves ceļš Margaritu saveda kopā ar Latvijas Amatniecības kameras prezidentu Vilni Kazāku, kamerā bija izveidota pērļošanas programma un pirmās piecas meistares (tajā skaitā arī Margarita) saņēma meistares diplomu. Pati meistare regulāri piedalās gadatirgos un tur veic tirgus izpēti, lūko, kas cilvēkiem vislabāk patīk.

“Nu jau es desmit gadus profesionāli nodarbojos ar pērļošanu. Man patīk strādāt ar rokām un just, kā darbs virzās uz priekšu. Lai sasniegtu labu rezultātu, ir jābūt labiem materiāliem. Laika gaitā esmu atradusi labākos variantus, kur iegādāties materiālus. Piemēram, man ir labi kontakti ar Ukrainu, tomēr vislabākās un dārgākās pērlītes nāk no Japānas. Es sev varu nenopirkt jaunas kurpes. Es varu nenopirkt jaunas drēbes, tomēr gribu strādāt ar pašiem labākajiem – skaistākajiem – materiāliem. Un arī labām grāmatām es naudu nežēloju. Izvēloties pašus, pašus labākos materiālus, es varu dot savam darbam kvalitātes garantiju. Ja es ko apsolu, tad savu vārdu gribu turēt!” spriež meistare.

Laba sadarbība Margaritai izveidojusies ar tautas tērpu centru “Senā klēts”. Šobrīd top unikāla, pērlēm izšūta zemgaļu vīriešu godu josta. Tas ir īpaši smalks darbs, kas meistarei ir prasījis trīs gadus. Jostas fragmenti bija saglabājušies no 18. gadsimta otrās puses. Tās pamatni veido ļoti kvalitatīva āda. Jostas izgatavošanai izmantotas japāņu pērlītes. Tām ir dažādi izmēri, mazākās ir tikai 0,6 mm diametrā, lielākās jau ir 1,2 mm lielas.

Lai jostā izveidotu nepieciešamo toņu saskaņu, ir izmantotas 70 krāsu pērles, kas jostu padara patiesi krāšņu. Efektīgās japāņu pērles var iepirkt internetveikalā, paciņa pērļu sver 2 – 10 gramus un vidēji maksā 2 – 6 eiro. Metāla daļu izgatavošana atbilstoši vecajiem paraugiem – daudzkārtējam bronzas stieplīšu vijumam – vēl meistarei ir projektā, jo viņa visu vēlas izdarīt pati savām rokām.

Galerijas nosaukums


Etnogrāfiskie vainadziņi

Tomēr pamatā Margaritas firmas zīme ir etnogrāfiskie kroņi un vainadziņi.

“Vainagu izgatavošana ir mana sirdslieta un arī misija. Lai vainagu izgatavotu, nepieciešams savākt informāciju, to apstrādāt, stilizēt, izdiskutēt ar speciālistiem un tad izgatavot vainagu. Informācijas vākšana risinās gadiem. Vainaga tehniskā izgatavošana ilgst nedēļu un tas pircējam maksā vidēji ap 70 eiro. Nē, tas noteikti nav darbs manam maciņam. Tas ir darbs manai sirdij un mana velte nākamajām paaudzēm. Vainagi kļuvuši par manu zīmolu un atpazīstamības zīmi. Etnogrāfiskos sieviešu vainagus lielākoties pērk individuāli un izmanto kāzās, tautiskos svētkos – kā Līgo un citos ģimenes vai novada godos. Tuvojoties Latvijas simtgadei, domāju izpētīt un grafiski rekonstruēt simt Latvijas novadu vainagus. Katram novadam ierobežotas pārvietošanās iespaidā ir saglabājies daudz oriģinālu, individuālu vietējo meistaru darbu, kas jāceļ godā,” stāsta Margarita.

Saistītie raksti

Jostas un vainagi ir lieli darbi. Tiem ir arī retāki klienti. Tāpēc meistare labprāt izgatavo gaumīgu bižutēriju, auskarus, kulonus un aproces, kas, izrādās, ir ienesīgāks darbiņš, un rotaslietas ātri atrod savu vietu kādas šikas dāmas garderobē.

VĒRTĒJUMS: meistarīgi vainagi paaudzēm

Ādas mākslinieciskās apstrādes meistare Agrita Krieviņa:

“Margarita Muntaga ir viens no godīgākajiem un mērķtiecīgākajiem cilvēkiem, ko pazīstu. Margaritai ir augstas prasības pret sevi un milzīgas darbaspējas. Viņas meistarīgi veidotie vainagi pazīstami ar lielu precizitāti, profesionālu izpildījumu, un tie rotās meiteņu galvas vairākās paaudzēs. Es domāju, ka par Margaritu mēs vēl daudz uzzināsim. Viņas galva ir pilna idejām un lieliem plāniem.”

LA.lv