×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Janīna, Linda
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
18. jūlijs, 2017
Drukāt

Būs 100 pērļu vainagi no simt novadiem

1. Pērļošana patīk vislabāk

1no2
Foto: Andris Ozoliņš un mmcreative.lvFoto: Andris Ozoliņš un mmcreative.lv

Dizainere Margarita Muntaga apņēmusies uz valsts simtgadi no simt novadiem savākt raksturīgos etnogrāfiskos ornamentus un izgatavot novada vainagu prototipus.

Aicinājums nodarboties ar mākslu pie katra atnāk citādi. Skolā Margaritai bija labas sekmes matemātikā, meitene piedalījās olimpiādēs un tomēr bija mazliet garlaicīgi. Individualitāti un tieksmi pēc neparastā viņa apliecināja mājās, neparasti izdekorēdama savu istabu, piemēram, izgatavoja no salmiem un diegiem jūraszāles, kas istabā kalpoja aizkaru vietā. Kladēs tapa neparastas jūras briesmoņu kolāžas. Sāka studēt ģeoloģiju, bet kļuva par ģeodēzisti, tāpat kā viņas māte, tēvs, māsa un brālis.

Kad dzīves ceļš Margaritu saveda kopā ar Latvijas Amatniecības kameras prezidentu Vilni Kazāku, kamerā bija izveidota pērļošanas programma un pirmās piecas meistares (tajā skaitā arī Margarita) saņēma meistares diplomu. Pati meistare regulāri piedalās gadatirgos un tur veic tirgus izpēti, lūko, kas cilvēkiem vislabāk patīk.

“Nu jau es desmit gadus profesionāli nodarbojos ar pērļošanu. Man patīk strādāt ar rokām un just, kā darbs virzās uz priekšu. Lai sasniegtu labu rezultātu, ir jābūt labiem materiāliem. Laika gaitā esmu atradusi labākos variantus, kur iegādāties materiālus. Piemēram, man ir labi kontakti ar Ukrainu, tomēr vislabākās un dārgākās pērlītes nāk no Japānas. Es sev varu nenopirkt jaunas kurpes. Es varu nenopirkt jaunas drēbes, tomēr gribu strādāt ar pašiem labākajiem – skaistākajiem – materiāliem. Un arī labām grāmatām es naudu nežēloju. Izvēloties pašus, pašus labākos materiālus, es varu dot savam darbam kvalitātes garantiju. Ja es ko apsolu, tad savu vārdu gribu turēt!” spriež meistare.

Laba sadarbība Margaritai izveidojusies ar tautas tērpu centru “Senā klēts”. Šobrīd top unikāla, pērlēm izšūta zemgaļu vīriešu godu josta. Tas ir īpaši smalks darbs, kas meistarei ir prasījis trīs gadus. Jostas fragmenti bija saglabājušies no 18. gadsimta otrās puses. Tās pamatni veido ļoti kvalitatīva āda. Jostas izgatavošanai izmantotas japāņu pērlītes. Tām ir dažādi izmēri, mazākās ir tikai 0,6 mm diametrā, lielākās jau ir 1,2 mm lielas.

Lai jostā izveidotu nepieciešamo toņu saskaņu, ir izmantotas 70 krāsu pērles, kas jostu padara patiesi krāšņu. Efektīgās japāņu pērles var iepirkt internetveikalā, paciņa pērļu sver 2 – 10 gramus un vidēji maksā 2 – 6 eiro. Metāla daļu izgatavošana atbilstoši vecajiem paraugiem – daudzkārtējam bronzas stieplīšu vijumam – vēl meistarei ir projektā, jo viņa visu vēlas izdarīt pati savām rokām.

  1. Pērļošana patīk vislabāk
  2. Etnogrāfiskie vainadziņi

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+