×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
31. marts, 2015
Drukāt

Egils Līcītis: Esiet mierīgi, nekas ļauns ar ZZS nenotiks (2)

Foto - Ģirts ZvirbulisFoto - Ģirts Zvirbulis

Latvijas Zemnieku savienības (LZS) kongresā sestdien tika iesvētīts atjaunotais partijas karogs. Līdzšinējo LZS karogu ikviens interesents varēs apskatīt Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā "Pikšās". Turpretim galveno karognesēju jeb partijas priekšsēdētāju delegāti vēl nedomā sūtīt atpūtā. Šos pienākumus arī turpmāk veiks Augusts Brigmanis.

Katrs zemnieks sev nodotajā zemeslodes kaktiņā, stūrītī, pārdesmit hektāru iecirknī, stāvēdams ar sētuvi lauka malā, ceļ acis uz debesīm. Šopavasar – ne lai ausītos ķīvītes dziesmā, bet Brigmaņkunga pērkondimdošā paziņojumā, ka (uz siena vai apkūlību laiku) ZZS kļūs galvenie valsts organizatori, ņems virsroku pār pārējām zelta trīsstūra koalīcijas partijām. Tas silda sirdi, uzvilnī pagātnes notikumus un tuvina lauku pasaulei, no kurienes latvieši, no ganiņiem cēlušies agrārieši, negrib šķirties. Klona ķēķis, lielais saimes ēdamtelpas galds, senlaicīgās griestu sijas, podniekmeistaru māla izstrādājumi, vecāsmātes kumode, sienas pulkstenis ar dzeguzi, krāsainais grīdceliņš un vecais ratiņš godu istabā – visa šī nedzīvo lietu bagātība aizķer mūsu sentimentālās dvēseles.

Letiņi žņaudzī rokas – zemniekpartijai sen bija jāmet kaktā vīzes, kokles, alus pudeles, jānokāpj no traktora un nevajadzēja stiept gumiju, lai attālinātu liktenīgo tikšanos ar varu, itin kā turoties aizvējā, lai partijai nekas ļauns nenotiktu. Mums ir tēvijā audzēti vadoņi cēzari, kam derēja stāties Briseles iztapoņu vietā! Āreče, nebij tik vienkārši!

Ja vēlētu buļļi, govis laidarā, karpas dīķos, truši būrīšos, viņi prastu pateikties saviem kopējiem un tādiem zemes saimniekiem kā ZZS. Diemžēl stallī neierīko vēlēšanu iecirkņus un balsstiesības negodīgi piešķirtas tikai divkājaiņiem. Pulka vēlētājus veda maldu ceļos, daudzi vārda pilnā nozīmē uzvedās kā cūkas un neiešķieba balsis ZZS, bet izkratīja visādu sīkpilsoņu, sorosīdu partiju silēs, lielās slavas hipnotizēti, atbēra krējuma politiskajai elitei.

Brašie zemnieki dabūja desmito tiesu, bet valdībās spēlēja kontrbasa, nevis pirmās vijoles partiju. Viņi amatu sadales tīklā tika kā pašvaldību pilnvarotie, pa daļai kā mīļā miera uzturētāji spēki ar devīzi “Ne mēs būsim valdības gāzēji”. Bet ZZS kļūs buldodzīgāki, piepildīsies, par ko krodziņos aizturēti čukstēja, bet tagad mauj un mauro visās malās – ZZS nāks ar skaistu premjeru, radīs lietojumu kā projekta “Latvija” vadītāji. Un to nevēstīja avantūrists Kaliostro, ielavījies Jelgavas pilī Ulmaņa mantinieku kongresā, bet viņi paši, svaigu, spēcinošu lauku gaisu piesūkušies.

Šodien LZS nav tīri lauksaimnieku kulakos savilktais spēks, bet pašvaldnieku, tautskolotāju, funkcionāru savienība, taču neapšaubāmi tur ir pa biškopim, aldarim, arī ar kādām lopu sugām saistīti cilvēki, un Augusts rudeņos nodod valstij tonnām zelta kviešu ražas. Varbūt 2. numura partijai vēl nav neatsverami nopelni, ārkārtējas, pārdabiskas spējas valsts stūrēšanā, taču ulmaņlaikos viņi nodrošināja sviesta un bekona eksportu, šodien neatsaka palīdzēt vecenītei vai lauzt pa maizes gabalam strādnieciņam, kam grūti klājas. Zemnieciskā apdomībā viņi parasti saka, ko nevajadzētu, nevis ko vajadzētu darīt. Tā regulēja teritoriālās reformas vai eiro ieviešanu – “brauciet lēnām pār tiltu, draugi”.

Protams, bēdīgi slavenie eksperti, kas slimīgi baidās no jauninājumiem, durs ar sekumiem, ka ZZS nozīmē kolhoznieku estētiku, taču tauta gavilē par lēmumu no astes gala pārvietoties uz priekšgalu. Kāds šaubās – vai vilkači varu atdos bez mazākās pretestības? Ak, “Vienotība” tā izvārdzināta, ka veci vērši nobadīs vai pensionārs iekaustīs ar spieķi.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Samudzinats raksts. Autors varetu pacensties izteikties mazliet vienkarsak. Butu labaki panakumi.

  2. ZZS- komunistu partija Atbildēt

    Un es tā cerēju, ka beidzot šī komunistu partija kritīs. Jā, utis nevar tik viegli iznīdēt.

Draugiem Facebook Twitter Google+