Latvijā
Vēsture

Būs “Karoga stāsti”1

Kara muzejā pasākumā “Diena zem sava karoga” pieminēta 50. gadadiena, kopš students Bruno Javoišs 1963. gada 5. decembra rītā uzvilka Latvijas karogu Rīgas radiotornī.

Pasākumā, kas norisinājās aizvadītajā piektdienā, tika pavēstīts par grāmatu “Karoga stāsti”, kas tiek gatavota izdošanai “Lauku Avīzes” apgādā.

Cilvēku pilnajā muzeja zālē skanēja fragmenti no Bruno Javoiša atmiņām par viņa tiešām apbrīnojamo varoņdarbu – toreiz 22 gadus vecais puisis faktiski riskēja ar dzīvību, tumsā un aukstā lietū rāpdamies pa torņa konstrukcijām, kas jau bija sākušas apledot. Čekisti un miliči Javoišu piekāva un apcietināja, tiklīdz viņš bija norāpies no torņa, taču Latvijas karogs mastā plīvojis līdz pat pievakarei. To redzēja daudzi rīdzinieki. Vēl vairāk ļaužu par neticamo skatu sačukstējās mājās. To dienu gaisotni 20 minūšu ilgā videofilmā mēģinājis restaurēt filmas “Padomju stāsts” autors Edvīns Šnore. Viņa darbs pasākumā piedzīvoja pirmizrādi. Lielāko daļu filmas aizņem Javoiša kunga stāstījums. Mūsdienās Igaunijā dzīvojošais vīrs bija arī pasākuma viesis. Bruno Javoišs pēc soda nometnēs Mordovijā pavadītajiem septiņiem gadiem vairs nedrīkstēja atgriezties Latvijā un apmetās mūsu kaimiņzemē. Viņš kļuva par mākslas vēsturnieku, vēstures skolotāju un tulku.

Ko padomju okupācijas laikā nozīmēja Latvijas karogs, kad tā pagatavošana un demonstrēšana publiskā vietā skaitījās pretvalstisks noziegums, stāstīs grāmata “Karoga stāsti”, kurā apkopoti Bruno Javoiša, Konstantīna Pupura, Jāņa Rožkalna un citu brīvības cīnītāju stāsti par Latvijas karoga pacelšanu PSRS okupācijas laikā. Stāstus ilgākā laikā vākusi un pierakstījusi cilvēktiesību aizsardzības grupas “Helsinki-86” dalībniece Anta Bergmane. Kā norādīja pasākumā, patlaban tiek vākts finansējums grāmatas izdošanai.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Pašvaldības pieprasa ministra Pūces demisiju
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Piešķir zemi skatu torņa un pastaigu takas izbūvei Mežaparkā
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pārdaugavā iecerēts ierīkot “kaķu pilsētiņu”
2 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
VIDEO. Kariņš uzticas ministra Pūces spējām novest pašvaldību reformu līdz galam
43 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Ekskursijas laikā Kaļiņingradā gājis bojā tūrists no Latvijas
27 minūtes
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Igaunijas pilsētā Narvā notikusi apšaude; ir ievainotais
4 stundas
LE
LETA
Sports
Znarokam veselības likstas, “Spartak” dažas turpmākās spēles vadīs Vītoliņš
2 stundas