×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
10. decembris, 2013
Drukāt

Būs “Karoga stāsti” (1)

5dec_Javoish_2

Kara muzejā pasākumā “Diena zem sava karoga” pieminēta 50. gadadiena, kopš students Bruno Javoišs 1963. gada 5. decembra rītā uzvilka Latvijas karogu Rīgas radiotornī.

Pasākumā, kas norisinājās aizvadītajā piektdienā, tika pavēstīts par grāmatu “Karoga stāsti”, kas tiek gatavota izdošanai “Lauku Avīzes” apgādā.

Cilvēku pilnajā muzeja zālē skanēja fragmenti no Bruno Javoiša atmiņām par viņa tiešām apbrīnojamo varoņdarbu – toreiz 22 gadus vecais puisis faktiski riskēja ar dzīvību, tumsā un aukstā lietū rāpdamies pa torņa konstrukcijām, kas jau bija sākušas apledot. Čekisti un miliči Javoišu piekāva un apcietināja, tiklīdz viņš bija norāpies no torņa, taču Latvijas karogs mastā plīvojis līdz pat pievakarei. To redzēja daudzi rīdzinieki. Vēl vairāk ļaužu par neticamo skatu sačukstējās mājās. To dienu gaisotni 20 minūšu ilgā videofilmā mēģinājis restaurēt filmas “Padomju stāsts” autors Edvīns Šnore. Viņa darbs pasākumā piedzīvoja pirmizrādi. Lielāko daļu filmas aizņem Javoiša kunga stāstījums. Mūsdienās Igaunijā dzīvojošais vīrs bija arī pasākuma viesis. Bruno Javoišs pēc soda nometnēs Mordovijā pavadītajiem septiņiem gadiem vairs nedrīkstēja atgriezties Latvijā un apmetās mūsu kaimiņzemē. Viņš kļuva par mākslas vēsturnieku, vēstures skolotāju un tulku.

Ko padomju okupācijas laikā nozīmēja Latvijas karogs, kad tā pagatavošana un demonstrēšana publiskā vietā skaitījās pretvalstisks noziegums, stāstīs grāmata “Karoga stāsti”, kurā apkopoti Bruno Javoiša, Konstantīna Pupura, Jāņa Rožkalna un citu brīvības cīnītāju stāsti par Latvijas karoga pacelšanu PSRS okupācijas laikā. Stāstus ilgākā laikā vākusi un pierakstījusi cilvēktiesību aizsardzības grupas “Helsinki-86” dalībniece Anta Bergmane. Kā norādīja pasākumā, patlaban tiek vākts finansējums grāmatas izdošanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Biju drusku labākās domās par Latvijas Avīzi, jo varējāt gan nopublicēt ko vairāk par Bruno Javoiša varoņdarbu un arī par sarīkojumu piektdien. Un arī bildēm materiāla tur pietika. Bet paldies arī par to pašu.

Draugiem Facebook Twitter Google+