×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
31. janvāris, 2017
Drukāt

Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (15)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Šodien valdība vērtēja dabasgāzes tirgus darbības nosacījumus, rīt regulatora semināru zālē Rīgā Ūnijas ielā 45 notiks atklāta uzklausīšanas sanāksme par dabasgāzes pārvades uzņēmuma “Baltic Conexus Grid” pārvades tarifiem. Darāmi vēl citi darbi dabas gāzes tirgus atvēršanai, tostarp “Latvijas gāzei” ir jāsagatavo sadales sistēmas lietošanas noteikumi, tomēr šaubu par gāzes tirgus atvēršanu šā gada 3. aprīlī ekspertiem nav. Ekonomikas ministrijā (EM) uzsver – netiek apsvērta iespēja atlikt dabasgāzes tirgus atvēršanu no šā gada 3. aprīļa, kā noteikts Enerģētikas likumā, uz vēlāku laiku.

Šodien valdībā vērtējamo “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumu” projekts paredz pienākumu sadales sistēmas operatoram sadales sistēmas lietošanas kārtību publicēt tā tīmekļa vietnē. Šajos noteikumos ir atrunāta būtiska daļa arī no pārējā regulējuma, kas skars dabasgāzes sistēmas operatoru, tirgotāju un dabasgāzes lietotāju attiecības.

 

Gāze kilovatstundās

Pēc gāzes tirgus atvēršanas patērētāji pamanīs vairākas līdzības ar situāciju pēc elektrības tirgus atvēršanas 2015. gada 1. janvārī. Būs viens, pārdevēja piestādīts rēķins, kur redzēsim vairākas pozīcijas. Rēķinā būs norādīta gāzes cena, sadales, pārvades un glabāšanas izmaksas, nodokļi. Ministru kabineta komitejā apstiprinātajos “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumos” arī teikts, ka vispirms rēķinās gāzes siltumspēju. Nākamajā solī patērētās gāzes daudzumu no kubikmetriem pārrēķinās kilovatstundās (kWh), kas dod iespēju salīdzināt to ar elektroenerģijas patēriņu. Rēķinā varēs redzēt dabasgāzes patēriņu arī normālkubikmetros vai kubikmetros. Tie mājsaimniecības lietotāji, kas pēc 3. aprīļa nevēlēsies mainīt tirgotāju, turpinās saņemt dabasgāzi no esošā tirgotāja par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas regulētu cenu, tādējādi kļūstot par saistītajiem lietotājiem. Viņiem dabasgāzi piegādās a/s ” Latvijas gāze”, kas līdz 2019. gadam būs publiskais tirgotājs.

Atšķirīga situācija būs uzņēmējiem. Viņiem līdz šā gada 15. jūnijam jāizvēlas dabasgāzes tirgotājs, ar kuru slēgt dabasgāzes tirdzniecības līgumu. Ja uzņēmējs nenoslēgs jaunu līgumu, līdz šā gada 1. jūlijam dabasgāzi tam piegādās esošais tirgotājs, bet pēc 1. jūlija tas saņems dabasgāzi pēdējās garantētās piegādes ietvaros par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātu cenu plus 20%.

SIA “Enefit” valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers teic, ka no potenciālo tirgotāju viedokļa noteikumos ir prasība pēc apvienota līguma un rēķina, kas ietvertu gan gāzes iegādes, gan sadales sistēmas pakalpojumus. Tas nozīmētu, ka tirgotājs ir patērētāja vietā atbildīgs arī par sadales pakalpojumu un akcīzes nodokļa apmaksu. “Šādu modeli patlaban izmanto lielos un aktīvos Centrāleiropas gāzes tirgos. Savukārt tepat kaimiņos, Igaunijā, kur tirgus ir mazāks un jaunu tirgotāju ienākšanai nepieciešams lielāks stimuls, izmanto divu rēķinu modeli. Savukārt Lietuvā pat ir iespējama brīva izvēle starp viena vai divu rēķinu modeļiem un tas ir atkarīgs no tirgotāja un tā klienta vienošanās.

J. Bethers uzskata – divi rēķini, kas skaidri nodala maksu par gāzes sadales sistēmas pakalpojumiem, ir tirgotājam draudzīgāka sistēma un nerada papildus riskus, uzņemoties atbildību par sadales sistēmas uzņēmuma rēķinu apmaksu. “Šāda sistēma veiksmīgi darbojas arī uzņēmumiem Latvijas elektroenerģijas tirgū. Vienlaikus gan jānorāda, ka gāzes sadales pakalpojumi un akcīzes nodoklis proporcionāli veido ievērojami mazāku daļu no kopējiem izdevumiem par gāzi, nekā tas ir elektroenerģijas tirgū, kur dažādas papildus cenas komponentes aizņem aptuveni divas trešdaļas no rēķina gala summas, tāpēc šis nav kritisks nosacījums,” tā J. Bethers.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Smieklīgā valsts! Viena truba un tās galā vairāki andelmaņi. Ar ko viņi konkurēs? Izņirgājās tak par elektrību! Neuztaisīja konkurenci starp Ķeguma, Pļaviņu, Rīgas un Šķēles HESiem. Salika visus ražotājus kopā, pie tam ubagam Šķēlem kā finansiālajai minoritātei uzlika atvieglojumus. Ja ir viens ražotājs un viens piegādātājs, tad kur ir konkurence. Tirgotāji tad nu konkurēs ar nodokļu nenomaksāšanu, darba spēka čakarēšanu, un savas peļņas apjomu?

 2. Kā parasti,Ar lielākiem rēķiniem

 3. …Ar nepacietību gaidu to brīdi, kad gāzes tirgu savus pidāvājumus iedzīvotājiem izteiks, piemēram, konditorijas ražotājs “Staburadze” vai “Rīgas piena kombināts”. Ehh, kas tā būtu par gāzes tirgus liberelizāciju. Pat asaras acīs sariesās…

 4. Jautājums visai retorisks…

 5. Cepam plānus kā atteikties no elektrības un gāzes. Ja tā turpināsies, tad arī gaisam būs abonēšanas maksa. Pārejam visi pie citiem tirgotājiem. Pērkam vēja ģeneratorus vai saules baterijas pa tiešo ārzemēs, gāzi kaut kur ārzemēs balonos, kurinām ar malku, darām visu lai šos shēmotājus uzmestu. Viņi jau sen to ir pelnījuši.

  • Precīzi neatceros,bet,liekas,Shveicē,par elpojamo ar jāmaksā,maksa ,loģiski,iekļauta nodokļu maks.sistēmā (protams,te neiet runa par mūsu nabadzību un nereālajām cenām(kuras veidojas no n-tajiem LV nodokļiem-kurus nomaksā PIRCĒJS!!!,ne tirgotājs,jo tie iekļauti cenā (citās valstīs,ne tikai ES, tā nedara) un ,protams,arī no fiksi progresējošās alkatības pie mums!P.S.Aizmirsu-“MAZU”artaviņu dod arī valdības lēmumi-viss tik tautas labklājībai,varēja mazliet jau sevi ar viņi atalgot,ka nepārstrādājas 🙂 )!

 6. Pat teorētiski nepastāv iespējamība, ka gāze nekļūs dārgāka Eamu gatavs slēgt derības.

 7. Kalvitis ir visur,pie kaut kādiem conexsusiem, pie sadales,pie glabāšanas un pašā LG. Ņemot vērā šī vīra apjomus tad par viņa palaisto gāzi arī būs kādam jāmaksā.

 8. Ja pagaidām norēķini par gāzi ir saprotami arī cilvēkam bez augstakās matemātiskās izglītības,cik notērē-sareizini ar cenu-viss skaidrs!Bet tas nav labi-vajag tā kā patreiz ir ar elektrību-n-tās pozīcijas,komponentes,starpnieki un utt.neko nevar ne saprast,ne aprēķināt,jo vispār nesaprotu-cik maksā kw.Pilnīgi noteikti vajag tā arī ar gāzi,lai cilvēki neko nevar saprast un pelnīt miljonus uz līdzenas vietas nepar ko!Abonēšanu taču ieviesa-vēl par maz!

 9. Vai pie jaunās kārtības OIK gāzei nebūs? Ja mājsaimniecībām būs jāpāriet uz elektrisko plīti ,tad būs jāmaina elektroinstalācija mājās ,esošā slodzi neizturēs.Cik tas maksās? Lētāk atgriezties uz ,,kirogāza,,plīti un pirkt šim nolūkam petroleju.

 10. Viss ir pērkams Latvijas relatīvi nau ir tik veidols. Karogs,ğerbons viss pārējais izsaimniekots. Tas pats ar gāzi jo mazāk patērēsi jo vairāk maksāsi. Elektrību mazāk patērēsi vairāk maksāsi esam ļoti zaļi palikuši. Krievu laikos tad bija kārtība tagad zog un vēl zobgalīgi smīn nu kotad mēs tā tak tirgus brīvā ekanomika. Slēptie karteļu vienošanās plāni piepildās.

  • Nu,lielā mērā tā arī ir,visiem stūrmaņiem(pārn. nozīmē)gadās kļūdīties,tak šajā (LV)gadījumā ,lietot vārdu “kļūda” šķiet smieklīgi….tautai ,laikam,gan ne….

 11. Jebkurā tirgū par cenu var tirgoties! Šeit tā ir uzspiesta!

 12. Domaju visu laiku ,ka konkurence cenu samazina, bet laikam kludijos! 🙂 ”sadales gāzes piegādes izdevumi salīdzinājumā ar tās cenu būs neproporcionāli lieli”

Draugiem Facebook Twitter Google+