×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
12. augusts, 2014
Drukāt

“Būs zagt!” jeb morāle veikalā (5)

Foto - LETAFoto - LETA

Veikals "Maxima"

Veikalu tīkla “Maxima” vārds ir locīts dažādos leņķos – gan saistībā ar traģēdiju Zolitūdē, gan tā vadības vienaldzīgo attieksmi pret darbinieku vajadzībām, gan pamatīgo peļņu. Taču karstajā 28. jūlija pēcpusdienā šajā veikalā saņēmu morālu mācību no veikala kasiera mācekles ar nepārprotamu zemtekstu: “Tev būs zagt!”

Apgalvojums šķiet dīvains, jo personas, kas cenšas preces iznest, par tām nesamaksājot, parasti savāc apsargs. Šoreiz notika kas cits. 28. jūlijā pēc plkst. 18.00 Āgenskalna “Maxima” Nometņu ielā stāvēju rindā pie kases ar tumšās ciabatas kukulīti un bibliotekāres ienākumiem atbilstošu siera kanci grozā. Pircējus apkalpoja mācekle, tomēr rinda kustējās raiti un drīz arī mana naudiņa bija pārceļojusi kasē, bet maize un siers – kases viņā pusē.

Pārbaudīju izdoto naudu un čeku. Izrādījās, ka ņiprā tumšmate bija apkrāpusi pati sevi – čekā bija norādīta mazās ciabatas cena, kaut gan biju pirkusi lielo, attiecīgi meitene bija izdevusi arī atlikumu. Kad pievērsu uzmanību šai kļūmei un jautāju, vai tomēr nav jāpiemaksā, viņa aizgāja konsultēties ar kādu pieredzējušāku kolēģi, kura acīmredzot tomēr pateica, ka no lielas ciabatas nekā nevar iztaisīt mazu un pircējam, t. i., man, ir jāpiemaksā.

Kasiera mācekle atgriezās savā vietā un neapmierināti sacīja: “Ja jūs nebūtu neko teikusi, viss būtu kārtībā…” Es apstulbu. Kas tad būtu kārtībā? Ja neko nebūtu teikusi un aizietu mājās ar lielo ciabatu, samaksājusi par to kā par mazo, tad, raugoties gan no kristīgās ētikas, gan valstī joprojām spēkā esošu normatīvu aktu skatpunkta, tā būtu zādzība. Kad meitenei par to atgādināju, viņa asi atcirta, ka es tieši tagad esot apzagusi viņu, jo viņai būšot no savas kabatas jāmaksā par mazo ciabatu, kuras cena bija kļūdaini norādīta čekā…

Rodas jautājums, kurp iet valsts, kurā pat kasieru mācekļi lielveikalā uzskata zādzību par normālu parādību, lai tikai nebūtu jālabo savas kļūdas. Jautājums rodas arī par kases aparātu tehniskajām iespējām un mācekļu apmācību – vai tiešām tiem neparāda, kā labot šādas kļūdas, vai arī negrib to darīt, jo vieglāk atvilkt no algas? Taču vispirms šāda attieksme tomēr dzimst cilvēkā pašā un liecina par viņa ļoti “stiepjamu” sirdsapziņu.

Lielas lietas dzimst no sīkumiem. Šodien neredzam kasiera vai pārdevēja “pārskaitīšanos” veikalā un neko nesakām, jo tā ir ērti, dažkārt arī izdevīgi. Rīt neredzēsim un jau neredzam, kā pat ar valsts ierēdņu atbalstu tiek izzagta mūsu valsts. Jo tā ir ērti. Tikai ko iesākt tiem, kuri vēlas palikt uzticīgi senajam Dieva dotajam likumam “Tev NEBŪS zagt?”

Stella Jurgena Rīgā

Piebilde.


Kā šo situāciju vērtē uzņēmums “Maxima”? Nosūtīju S. Jurgenas vēstuli “Maxima” komunikācijas vadītājam Jānim Beserim. Viņš pateicas pircējai par informāciju un godīgo attieksmi un atvainojas par sagādātajām neērtībām. “Gadījumos, kad tiek neprecīzi izdots naudas atlikums, kasierim ir iespēja pirkumu anulēt un veikt kļūdas labojumu. Pirms darba sākšanas kasieri iziet visas nepieciešamās apmācības,” uzsver J. Beseris. Viņš sola, ka šis gadījums tiks pārrunāts ar veikala vadību un konkrēto darbinieku, un “atgādināsim par rīcību gadījumos, ja ir jāveic korekcijas jau izdarītā pirkumā, kā arī nepieciešamības gadījumā organizēsim papildu apmācības”.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Autorei, bibliotekārei vnk. vajadzētu vairāk palasīt tās gudrās frāmatas, ar kurām viņa strādā.
  Tad ar saprastu, ka lielā ciabla mazās vietā nav zādzība, bet gan Dieva dāvana.
  Zādzība būtu otrādāk.

 2. AR VADIBU UN KONKRETO DARBINIEKU TIKS PARRUNATS- KIRDIK ,MEITENE VAIRS NESTRADA.

 3. APSTAKLU DEL MAN DALU PARTIKAS NAKAS PIRKT MAXIMA.CEKU JAPARBAUDA TA TEIKT-NEATEJOT NO KASES.PIEM.-PIRKU SIERINUS,BULCINAS-CEKA 2 VIETA 3,AR LIELAM GRUTIBAM ATKAROJU SAVU NAUDU.PANEMU PANINAS AR ATLAIDI=KASE IZSITA PILNU CENU.GAJU NOSKAIDROT-IZRADAS TAS AR ATLAIDI PARDOTAS.BIJA JAUNA KASTE AR ILGAKU LIETOSANAS TERMINU.NU UN VEL DAZADI PARKAPUMI.ESMU VAIRAKAS REIZES ZVANIJUSI UZ BEZMAKSAS INFORMATIVO TALRUNI-TUR TEVI UZKLAUSA.JAUTA-KADA VEIDA VELOS SANEMT ATBILDI.BET LIDZ SIM VEL NE REIZI NEKADU SKAIDROJUMU PAR NORADITAJIEM PARKAPUMIEM NEESMU SANEMUSI.UZSKATU.KA MAXIMAS ADMINISTRACIJAI PILNIGI VIENALGA.KAS NOTIEK VINU VADITAJOS VEIKALOS-KA TIK PELNA.KAUNS PAR TADIEM TIRGOTAJIEM!!!!!!!!!!!!!!!UN VEL TEL.SKAN-JUSU SARUNA TIKS IERAKSTITA.LAI UZLABOTU PIRCEJU APKALPOSANU…….

 4. Kopumā uzrakstīts, protams, labi, bet, par ko brīnos – tas nu gan ir notikums!
  Izrādās, mūsdienās autoram ir laiks pievērst uzmanību šādām lietām un pēc tam vēl uzrakstīt garu peršu par ko tādu.

 5. darbinieki no maksimām kastēm iznes,galvenokārt alkoholu.

Draugiem Facebook Twitter Google+