×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
18. oktobris, 2012
Drukāt

Buss arvien lido debesīs


ReklāmfotoReklāmfoto

Tiem, kas prāto, vai daudzu tautā skandētu mūzikas mantru izpildītāji, grupa “Autobuss debesīs”, nav pārtraukuši radošo darbību, puiši atbild – grupas 15. jubilejas gadā viss tikai sākas. Vispirms jau 20. oktobrī ar jubilejas gada ieskaņas koncertu Rīgā koncertzālē “Palladium”, bet pēcāk – jaunu, pašu grupas dalībnieku komponētu dziesmu albumu.

 

Iesākumā, pirms 15 gadiem, bija “Autobuss debesīs” – gan nevis grupa, bet Imanta Kalniņa dziesma ar dzejnieka Viktora Kalniņa jeb Vika vārdiem, kas apdziedāja augšup pret debesīm traucošu mīlētāju busu. Pēcāk, un ne tikai dziesmas iespaidā, bijušie skolas biedri, komponista Imanta Kalniņa dēls Marts Kristiāns Kalniņš un Emīls Zilberts nolēma īstenot sen lolotu sapni un nodibināja grupu. Repertuārā – pamatā Imanta Kalniņa mūzika, viņa populārākās melodijas, bet, galvenais – īpaši jaunajam sastāvam radītas dziesmas.

“Kad izveidojāmies, nebija neviena funkcionējoša sastāva, kas spēlētu Imanta Kalniņa mūziku. “Turaidas roze” nemuzicēja, “Menuets” fiziski gan bija, tomēr tāds panīcis. Mēs ienācām ar savu skatījumu, mūzikas biolauku piepildījām ar kaut ko jaunu, šajā materiālā ielikām mūsu asociācijas, mūsu profesionalitāti, mūsu aranžējumus. Pateikt, kas īsti bija tas, ko spēlējām, nevar, jo Imanta Kalniņa mūzikā ir viss no folka līdz simfoniskajai mūzikai,” stāsta Marts Kristiāns.

Tagad, pārskatot repertuāru, ko spēlēt jubilejas koncertā, paši mūziķi brīnījušies, vai tiešām savulaik spēlētas tik sarežģītas instrumentālas partijas, kas darītu godu arī simfoniskajam orķestrim? Jā, tā bija!

“Tādēļ, ka bija laiks domāt – sēdēt un domāt, mēģināt visu dienu. Tagad esam iekšā nemitīgā kustībā, nav vairs laika nemitīgi apsēsties un radīt,” atzīst grupas līderis.

Nav noslēpums, iepriekšējais, pēc skaita septītais, “Autobusa debesīs” albums – “Imanta Kalniņa dziesmu spēles” – iznāca krietni pasen (2007), liekot pazibēt domai – vai tikai grupu nebūs piemeklējis līdzīgs liktenis kā citas leģendārā komponista mūzikas grupas, kas pārsvarā pastāv vairs tikai kā koncertsastāvi, ne radošas komandas. Tomēr Marts Kristiāns uzsver – “Autobuss debesīs” šajos gados nav pārtraucis koncertēt, puiši muzicējuši gan tradicionālajos Imanta Kalniņa mūzikas svētkos Imantdienās Cēsīs un Mazajās Kalniņa dienās Vecpiebalgā. Divus gadus kopā ar Martu Kristiānu Kalniņu spēlējuši viņa un Veronikas Plotņikovas koncertturnejās, bet pērn kāpuši uz skatuves Imanta Kalniņa rokoperas “Ei, jūs tur!” atjaunojumā.

“Mūsu komandas gars nav zudis, un autobuss joprojām nav nolaidies uz zemes, bet joņo kaut kur izplatījumā,” pasmaida dziedātājs. Vēl vairāk, mūziķi priecājoties par katru reizi, kad varot satikties un muzicēt kopā. Profesionālās spējas kādreiz “zaļie” jaunekļi pamatīgi satrenējuši arī dažādos blakusprojektos: bundzinieks Emīls Zilberts, būdams Valmieras teātra muzikālās daļas vadītājs, ģitārists Kārlis Auzāns – čellu trio “Melo M” sastāvā, Marts Kristiāns Kalniņš – kā solodziedātājs, arī Liepājas simfoniskā, tagad – pūtēju orķestra “Rīga” mūziķis, grupu padarot par zvērinātu profesionāļu bastionu.

“Gribētu darīt kaut ko savu, ko nevar ielikt nekādos rāmjos. Protams, nevaram izkāpt no tā, ko esam darījuši iepriekš, – ja diendienā esi spēlējis Imantu Kalniņu, tu jau sāc rakstīt tajās intonācijās. Tomēr man pašam albums, kurā bija tikai mūsu mūzika, ir viens no mīļākajiem, kā jau paša bērns izlolots,”

saka Marts, solot, ka grupas jaunais albums, kas nākšot klajā jau šogad, būs tieši tāds – pašu grupas mūziķu radīts materiāls.

“Šajā, jubilejas, gadā mēs vienkārši ieskriesimies. Koncerts “Palladiumā” būs pirmais impulss. Ja ir ideja un vēlēšanās, tu vari iet uz mērķi – bez šiem diviem elementiem mūzikas dzīvības process nenotiek. Pieņemu, ka nākamajā rudenī varētu doties arī jaunā albuma tūrē,” atklāj Marts Kristiāns.

Koncertā “Palladium” skanēšot gan grupas daiļrades populārākā sadaļa, radīta kopš pašiem dibināšanas pirmsākumiem, gan tās mazāk pazīstamā daļa, kas nav ierindojama hitu sadaļā. Mūziķi smej, programmā iespraucies arī kāds astoņas minūtes garš “neformāta” instrumentālais posms.

“Gribam radīt mājas atmosfēru, tuvuma formu, nevis lai būtu baigie prožektori, viss sprāgtu. Lai mūzika un vārdi paši spēlē galveno lomu,” uzsver Marts Kristiāns.

“Autobusa debesīs” sniegumu papildinās vairāki viesi, kas cieši saistīti ar grupas darbību. Koncerta iesildītāju gods šoreiz ticis “Nepieradinātā folka orķestrim”, kas ir grupas kādreizējā ģitārista Andreja Grimma projekts. Kā viesi koncertā piedalīsies arī daļas “Autobusa debesīs” mūziķu un pieaicinātu folkmūziķu izveidots jauns tautas mūzikas kopprojekts “Rakstu raksti”, kas pirmatskaņojumu piedzīvoja jūlijā Inešu estrādē.

 

UZZIŅA

Koncerta sākums – 20.00.

Biļetes – “Biļešu servisa” kasēs, HYPERLINK “http://www.bilesuservis.lv/“www.bilesuservis.lv

Cena – Ls 15.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+