×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
14. maijs, 2015
Drukāt

Būt citādam

Publicitātes fotoPublicitātes foto

2013. gada Sansebastjanas kinofestivāla laureāte, venecuēliešu filma “Sliktie mati”, aicina pārdomāt par to, kā ir būt citādam un kā ar šo bērnā radušos apziņu sadzīvot pieaugušajiem. Filmu piedāvā izplatītājs “Kinobize”, aizpildot tukšo nišu pasaules arthouse kino izrādīšanā Latvijā.

Deviņgadīgais Juniors kopā ar māti un mazo brālīti mīt daudzdzīvokļu namā Venecuēlas galvaspilsētā Karakasā. Māte ir palikusi bez darba un izmisīgi mēģina atgūt savu apsardzes vietu, lai nodrošinātu ģimenei iztiku. Lai situāciju padarītu vēl sarežģītāku, māti ļoti uztrauc Juniora uzvedība. Viņasprāt, Juniors pārāk lielu uzmanību pievērš saviem matiem – no cirtainiem tos vēloties padarīt taisnus, draudzējas ar vecāku puisi, kam nama pagalmā pieder kiosks, un pārāk aizraujas ar dziedāšanu. Mātei tas šķiet normai neatbilstoši un viņai ir grūti pieņemt dēlu tādu, kāds tas ir. Šīs nesaskaņas rada konfliktus abu starpā, kuru varētu nebūtu, ja māte ieklausītos savā bērnā un kā filmā to viņai iesaka ārsts, pavadītu vairāk laika kopā ar bērniem. Smagie sociālie apstākļi saasina mātes uztveri un miermīlīgs konflikta atrisinājums liekas neiespējams.

Filmas režisore Mariana Rondona ir arī māksliniece, kas uztverams rūpīgi radītajā filmas vizuālajā pilsētvides tēlā. Masīva daudzstāvu nama prototips, kurā cieši līdzās viens otram dzīvo simtiem ģimeņu, filmā – Juniora ģimene, ir arī Rondonas mākslas projekta “Superbloque” objekts. Viņa ir filmējusi un fotografējusi šo blokmāju Karakasā ar 560 dzīvokļiem, pētot sociālās un personiskās telpas mijiedarbību. Filmā Juniors kopā ar kaimiņu meiteni izklaidējas, stāvot uz dzīvokļa balkona un kā ekrānā veroties pretējās milzīgās blokmājas balkonos un spēlējot minēšanas spēli – viens no bērniem novēro darbību kādā balkonā, pasaka to otram un tam tad ir jāatrod un jāpasaka, kurā balkonā tas notiek.

Filmā atkārtojas arī vardarbības tēma, tā vairāk ir klātesoša verbāli, ne vizuāli. Bērni runā, ka atsevišķās vietās rajonā jābūt īpaši uzmanīgiem, un bailīgi steidz tām garām. Taču galvenā vardarbība ir daudz netveramāka – pāridarījumi, kas otram, šajā gadījumā bērnam, tiek nodarīti ar vārdiem. Tieši to arī režisore vēlējusies uzsvērt. Kā arī viņa ļauj skatītājam pašam izvēlēties, ar kuru filmas varoni identificēties, jo gan Junioram, gan viņa mātei, gan vecmāmiņai ir sava jūtīgā tēma, kuru gribas nosargāt.

UZZIŅA:

“Sliktie mati”/ Pelo malo

Venecuēla/ Peru/ Argentīna/ Vācija, 2013

Režisore Mariana Rondona

Lomās: Samuels Lange Zambrano, Samanta Kastilo, Beto Benites u. c.

Kinoteātrī “K. Suns” no 8.05.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+