×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
7. maijs, 2014
Drukāt

Krievu cilvēki nav gatavi uz Maidanu Latvijā. Saruna ar Marinu Kosteņecku (71)

Foto - Zigmārs RumkaFoto - Zigmārs Rumka

Mūsu dienu notikumi un krievu jautājums Latvijā – tas bija galvenais sarunas temats, Voldemāram Krustiņam un Egilam Līcītim viesojoties pie atmodas laika izcilās sabiedriskās darbinieces, rakstnieces MARINAS KOSTEŅECKAS. Rakstniece tagad dienas vairāk vada Purvciema mājoklī, taču tiek aicināta uz tikšanās reizēm Latvijas skolās, un viņa vērīgi seko arī līdzi sabiedriski politiskajiem notikumiem.

V. Krustiņš: – Amerikāņi Latvijā ir klāt. Taču cilvēkos nemainījās satraukums. Tas rodas Ukrainas notikumu, Putina administrācijas radītā saspīlējuma dēļ. Latviešu publicisti raksta, ka Latvijas krieviem pienācis laiks izdarīt izvēli – vai viņi grib būt Latvijai, Eiropai piederīgie vai turēties kopā ar impērisma ideju paudējiem. Droši vien, ir arī cilvēki, kuri grib vienkārši dzīvot, nevis klausīties karu un naida kurināšanā. Bet kam, jūsuprāt, šodien ir morālas tiesības pārstāvēt krievu kopienu, paust viedokli? Piemēram, “Saskaņai” vai Ždanokas partijai? Ja ne tiem, tad kam?


M. Kosteņecka: – Atstāsim politiskās partijas zem svītras. Kad piemin “krievu pārstāvjus” Kravcovu vai Lindermanu, man metas pumpas. Pārstāvēt viņi neko nepārstāv. Uz valodu referendumu krievus organizēja Lindermans ar Osipovu, bet kā galvenais idejas autors atzinās Gapoņenko. Viņš esot apstaigājis krievu partijas, bet pat “PCTVL” tādu ideju nav gribējis atbalstīt. Vienīgie, kas uzreiz to ņēma pretī, bija lindermanieši, un viņi vāca parakstus, virzīja procesu, uz ko bija rosinājis “ģenerālis” Gapoņenko. Bet tad iesaistījās Ušakovs, un krievi atsaucās iesākumā noraidītajam referendumam. Kāpēc? Ne tāpēc, lai dabūtu krievu valodu par otro valsts valodu. Viņiem vajadzēja, lai kāds viņus uzklausa. Šis “kāds” nav Lindermana kompānija, kurai krievi pilnā mērā iedeva kurvīti pašvaldību vēlēšanās. Krievi uzticētos tiem, kas viņos ieklausītos, un es pēc referenduma ieteicu apsēsties pie sarunu apaļā galda. Pat ne politiķiem, bet, teiksim, vecāko klašu skolēniem. Viņi ir nākamā paaudze, kas dzīvos un veidos nākamo dzīvi, Latviju. Šīs “svaigās asinis” nav politiķu samaitātas, lai arī pazīstu jauniešus, kurus Ždanoka mēģināja ievilināt savās aprindās. Viņi paostīja gaisu – tas viņiem nederēja. Diez vai krievu jaunatne kādreiz kļūs par NA atbalstītājiem, taču arī tas, ko pauž Ždanoka, daudziem ir kategoriski nepieņemams. Kad tiekos krievu skolās, pretī redzu gaišas sejas un acīs jautājumu – ko mums darīt, lai Latvijā būtu pilsoniskais miers?

– Viņiem pašiem uz to ir atbilde vai viņi jautā jums?


– Jautā. Tie, kas ir saimnieki savā zemē – a priori tie ir latvieši, tie, kuru dēļ es gāju barikādēs un palīdzēju atgūt neatkarību (te runāju savā, ne visu krievu vārdā) – viņiem tomēr būtu jāsper kāds solis pretim krievu “masai”. To var darīt tagad, kaut ir garām palaistas un novēlotas iespējas. Tie paši pareizticīgo Ziemassvētki kā svinama diena. Tamdēļ taču netiktu sagrauta ekonomika. Tas taču nav tik būtiski kā otrās valsts valodas ieviešana. Tas būtu mazs solītis, bet liela pretimnākšanas sajūta pareizticīgajiem, ka tas, kas viņiem svēts, ir svēts arī šīs zemes saimniekiem un politiķiem – noteicējiem pie varas. Cilvēki nav jāatgrūž, un bieži pietiek ar nelielu kompromisu, kas nav ne politiski, ne saimnieciski milzīgs. Piekrītu – varā nevar laist Kabanovu ar Kravcovu. Man kā krievietei tas būtu kauna traips, bet, no otras puses, ir trešdaļa vēlētāju, kas balso par “SC” partiju un viļas, ka ar viņu domām nerēķinās. Viņi nespriež niansēs, bet vienkārši – ahā, mūs nepielaida politiskajā procesā tikai tāpēc, ka esam krievi! Tāpēc varētu parādīt vairāk cieņas šai balsotāju masai, nevis konkrētajai partijai, “SC” vai, Dievs pasarg, “PCTVL” politiķiem. Kad Andris Bērziņš kļuva par prezidentu, viņš krieviski apsveica krievus Ziemassvētkos. Tas izraisīja sprādzienu internetā – beidzot! Kāds mūs vismaz uzskata par cilvēkiem! Uzrunāja! Sveica pareizticīgo svētkos! Turpretī Zatlera kungs iepriekš atteicās runāt krieviski un sveikt krievus. Kad par to biju runājusi TV3, viņam tas bija ķēries pie sirds, un Zatlers taisnodamies man atsūtīja vēstuli. Viņš esot sveicis gan metropolītu, gan vecticībnieku draudžu valdību. Mīlulīt, bet tā ir liela starpība! Vai tu vērsies pie augstākās garīdzniecības, kas kabinetā izlasa vēstuli, vai no TV ekrāna pie visplašākās auditorijas, kam dzimtā ir krievu valoda. Pēc tam Zatlers teicās atbalstīt krievu Ziemassvētku noteikšanu par svinamo dienu Saeimas balsojumā, un citi latvieši man rakstīja, ka viņi arī piekrītot, tādu soli varot spert krieviem pretī. Kad kārtējoreiz bija jābalso Saeimā, svinamo dienu nenoteica, jo pietrūka trīs balsu. ZZS pat bija par, bet ko reformisti? Tie gudrinieki bija izdomājuši savu – 
lai katram pienākas viena brīvdiena, kad viņš to vēlas, vai tas pareizticīgais, muhamedānis, jūdaists vai luterānis. Izgāza balsojumu, jo “mēs visus mīlam”.

– Mēs esam teikuši varai, ka vajadzētu noskaidrot, izpētīt, kāpēc krievi devās uz referendumu un kas katram lika balsot par otro valsts valodu. “Vienotība” to nevēlējās zināt! Nepētīja, atrunājās.


– Brīžiem man rodas aizdomas, ka viens otrs “Vienotībā” vēl vairāk saistīts ar Kremli nekā kāds saskaņietis. Tur, kur rodas iespēja dzesēt saspīlējumu, tas nereti tiek pat uzkarsēts! Mums acu priekšā ir notikumi Ukrainā, kur jaunā vara dažkārt arī uzķeras uz veikli izmestiem āķiem. Tā ir mācība Latvijai. Domāju, šābrīža apstākļos nedrīkst spiest ar retoriku – 2018. gadā jums visiem būs iet latviešu skolās. Nacionālie, valodas, bērnu izglītības jautājumi ir ļoti jūtīgi. Spiediens izvedīs ielās uztrauktas mātes, un viņu bailes ir saprotamas. Algebru vai ķīmiju sliktā latviešu valodā pasniegs krievu skolotāji. Kā tas ietekmēs viņu bērnu izglītības kvalitāti, nākotnes izredzes? Šo reformu nevar sasteigt, kamēr nav perfekti sagatavotu pedagogu, un nav runa, ka krievu skolēni neprot latviski. Salīdzinājumā, kā mācīja manu paaudzi, tā ir zeme pret debesīm, cita lieta, ka bērni prot valodu, bet negrib runāt.

– Kā izskaidrot šo negribēšanu?


– Manis piedāvātajā vidusskolēnu, studentu apaļajā galdā sarunas ritētu latviski. Un krievu jaunieši runātu latviski. Ja sarunas nenotiek, krājas aizvainojums. Kāpēc krievietei vecaimātei, kura mazotnē stāstīja pasakas, ar kuru man vienas asinis, aptiekā uz zālēm aizliegts uzrak­stīt anotāciju krievu valodā? Tas taču arī nav prasījums pēc otras valsts valodas, bet sīka pretimnākšana vecam cilvēkam. Maza cieņas izrādīšana paaudzei, kurai jāļauj mierīgi aiziet. Tas ir sadzīves piemērs, bet priekšā ir 9. maijs. Cilvēki tur ies, svinēt neaizliegs, kaut vai tāpēc, ka pasaule to nesapratīs. Es pie pieminekļa nekad neesmu gājusi. Ne tāpēc, ka necienu krievu kareivi, kurš atdeva dzīvību cīņā pret fašismu, bet tāpēc, ka viss pārvērsts par politisko šovu balsu zvejošanai. Es mājās aizdedzu svecīti, uzlieku mūsu paaudzes elku Okudžavas un Visocka dziesmas par karu. Ik gadu pārlasu karā kritušā lidotāja, rakstnieka Sent-Ekziperī “Vēstuli ķīlniekam”, noveli par Otro pasaules karu. Tas ir mans veltījums šī briesmīgā kara beigām, un svecīte – visiem kritušajiem. Jā, nenoliedzami, Latvijā ar to atgriezās okupācija, tomēr tas bija PASAULES karš. Tāpēc viss, kas notika ar Latviju, ir viena vēsture, bet krievu zaldātam, kuru paņēma no mājas sliekšņa, iesauca armijā un kurš dzina iebrucējus līdz savas zemes robežām un tālāk līdz Berlīnei, ir sava vēsture. Ar kritušajiem, ar sāpju ceļiem. Viņu pēcteči, atnākdami nolikt puķīti pie pieminekļa, nenāk pateikt – mēs atbrīvotāji, Latvijai būt mūžīgi mūsu! To drīzāk pauž Rīgas atbrīvošanas gadadienā oktobrī, bet tur Rubikam ir pavisam neliels atbalstītāju pulciņš. Taču 9. maija demonstranti nenāk izrādīt okupācijas spēku, cita lieta, ka Ušakovam, organizētājiem vajadzētu mēģināt cīnīties, lai neceļ sarkanos karogus. Šogad baidos, ka nāks ar Jura lentēm, kas būs kā sarkana lupata bullim. Un zilibaltsarkanos karogus arī nevajadzētu – te ir Latvija. Nāciet, pieminiet kritušos, bet pēc Ukrainas notikumiem alerģija pret Jura lentēm ir simtkāršojusies. Tas būs ļoti provocējoši. Bet kā panākt, lai lentes nesprauž, – nezinu. Tāpat nav jāpieļauj, ka uz Uzvaras svētku skatuves kāptu tādas personas kā Gapoņenko, Girss vai Lindermans un teiktu – te ir mūsu Maidans vai tamlīdzīgi. Ļoti priecājos, ka viņiem jau 25. aprīlī aizliedza rīkot akciju, jo tur varēja būt tādas provokācijas, kādas nevēlos piedzīvot.

VISU INTERVIJU LASIET ŠEIT

Pievienot komentāru

Komentāri (71)

 1. ka var tik drausmigi melot-vina apgalvo:
  Kāpēc krievietei vecaimātei, kura mazotnē stāstīja pasakas, ar kuru man vienas asinis, aptiekā uz zālēm aizliegts uzrak­stīt anotāciju krievu valodā? Tas taču arī nav prasījums pēc otras valsts valodas, bet sīka pretimnākšana vecam cilvēkam.
  ta ir vistiesaka prasiba pec iotras valstsvalodas-jo ja piekapsimies sada sikuma-tulit bus lielakas prasibas

 2. AR SO INTERVIJA VINA IR DZESUSI BVISUS SAVUS ATMODAS NOPELNUS UN PARADIJUSI SEVI KA atklatu Latvijas nodeveju,jo tikai vistiesaaka Latvijas ienaidniece vae piedavat drukat zalu indtrukcijas krieviski-ja nodeveja-jo tiesi pret tie vacajiem kas te gadudesmietiem dzivo un vel prasa lai viniem ko dod krieviski-neko nevar dot-ar tiwek tikai un vienigi ir jaruna latviski,un katra piekapsanas tadiem ir visdrausmigaka nodeviba pret Latviju-nevienu vardu viniem nevar teujt vai drukat krieviski.un pat nedrikst atbildet uua uzruna krieviski

 3. Skumji, ka tikai LATVIEŠIEM jāiet pretī krieviem… NEVIENS VĀRDS PAR KRIEVU IEŠANU PRETĪ LATVIEŠIEM????! PILNĪGI NEVIENS!!!!!?????????? TAS IR NEPIEDODAMI TIK CIENĪTAM CILVĒKAM!!!!! KAD ŠI TAUTA BEIDZOT APZINĀSIES, KURĀ VALSTĪ TĀ DZĪVO, KURA IR VALSTS VALODA, KAD SĀKS PALĪDZET VALSTIJ ATKOPTIES NO VISĀM EKONOMISKĀM GRŪTĪBĀM??? KAD IZBEIGS ŠĪS NEKAUNĪGĀS AMBĪCIJAS, KAS NOTIEK VISUS 24 ATJAUNOTNES GADUS?????????MĒS gribētu sagaidīt KRIEVU SAPRATNI UN IEROSINĀJUMUS AMBĪCIJU IZBEIGŠANAI!? Tiem, kuri TIEŠĀM domā, ka TIKAI LATVIEŠIEM VISUR JĀIET PRETĪ, LABĀK DOTIES UZ SAVU KRIEVIJU. ĪSTIE krievi jau sen runā valsts valodā un ir nokaunējušies, tā kā pilsētnieki NOKAVĒJUŠIES AR LATVIESU VALODAS APGUVI UN TAISA DEMAGOĢIJU… Man jautājums cien. rakstniecei: KURAM UN KAM JĀATMOŽAS UN NO KĀ VAJAG ATMOSTIES vēl pēc 24 gadiem atjaunotā valstī??????????

 4. Pēc manas izpratnes svinēšana norāda, cik pretrunīgi ir šie svētki – nav ne Latvijas karogi, ne latvieši. Joprojām cittautiešu izrādīšanās pārākiem, prasot aizvien vairāk labumus un vietu zem saules. Ko māca mazbērniem šādā veidā, nav saprotams. Ja cilvēki te dzīvo, tad viņiem jāzina, ka valsts karogs ir viens, bet lentīte bērnam apzīmē ideoloģiju, kas pretrunā nācijas interesēm. Var visādi izlikties, bet īleni lien ārā pa visiem stūriem. Cilvēki nevēlas šeit dzīvot ar izpratni par latviskumu, latviešu valodu kā pamatiedzīvotāju valodu. Tie, kuri zina valodu, nevēlas, lai mazbērni zinātu Latvijas vēsturi. Nevar noslēpt baisos notikumus zem sarkano puķu pušķiem. bet būtu laiks saņemties un palūkoties acīs vectēviem… bez rozā brillēm.

 5. un tās tantiņas, Atbildēt

  kuras pērk zāles,lai mācās lasīt latviski.Arī DalaiLama saka,ka mācīties vajag arī tad,ja zini,ka rīt mirsi.Viņu elks ļeņins arī mudināja mācīties.

 6. Krievi tiek laipni aicināti svinēt Ziemassvētkus un Lieldienas tad,kad tos svin Latvijā un Eiropā un 2.pasaules karā kritušos pieminēt 8.maijā Brāļu kapos.Pietiks Latvijā veidot valsti valstī.Ne kauna,ne goda!Ja ne,tad prom uz Krieviju ar visu Dziesmu grāmatu!

 7. Pēc šīs intervijas ar “ak mēs nabadziņi, krievi, panāciet mums pretī un dodiet krievu Ziemassvētkus par brīvdienām” Konstaņeckas kundze manās acīs zaudējusi jebkādu cieņu. Prasts rajončika krievu tantuks ar mņe nado, a to ja obižennij.

 8. Kāpēc jāsaka krievu cilvēki, bet nevis krievi. Mēs jau zinām atbildi.
  Man Marinas teiktais nepatika, kāpēc gan krieviem vajag kādas priekšrocības Latvijā vairāk kā citām etniskajām grupām. Tas par vecajām tantiņām ir nodeldēts sakamais. Arī pēc 100 gadiem būs vecas tantiņas, vai tāpēc nav jāzina Valsts valoda. Latvija ir brīva jau 24 gadus, tā kā varēja iemācīties valodu.
  Par Ziemassvētkiem – Latvijas laikā tie visiem bija vienā datumā. Atšķirīgā svinēšana ir okupācijas sekas.

 9. Bet kā ir ar krievu šovinistiem?

 10. Dzintra Kletniece Atbildēt

  Prieks par LA saturigo interviju ar rakstnieci. Paldies LA par izpratni.
  Paldies rakstniecei par notikumu sapratni un skaidrojumiem.

 11. Эта ** совсем не является для нас моральным авторитетом! Имейте это в виду. **

 12. Ne visi Krievi ir slikti un visi Latviesi labi. To es teicu 1992g. Riga radio intervija un pie ta ari palieku sodien. Marina Kostanecka visu loti labi atbildeja.

  • melo!!!! Latvijā ir liberālā likumdošana attieksmē pret nac.monoritātēm! īpašas privilēģijas šiem cilvēkiem nevar būt!!!! kosteneckas gadījums tikai pierāda, ka Eiropai nedrikst ņemt vērā krievus kā civilizācijas sastāvdaļu un tos izslēgt no civilizācijas

 13. Nevis zinotajai, bet darbeniecei !!!

 14. VDK zinotaja Marina Kostenetska Atbildēt

  Ka vienmer lietas kursa !

 15. Latviešu valodā runājuši pat Ēgiptes senās valsts faraoni. Viņu apbedījumu telpas sastāv no divām daļām. Tā, kur stāv sarkofāgs šodien saucas “mastaba” ( mūžistaba ), bet tā, kur var lūgt par mirušo, “sērdaba” (sēristaba). Ja gribēji vērsties pie faraona, bija jāsaka “nesu biti”, arī hieroglifos viss sakrīt, nūja (zizlis), ko faraons nes rokā un skaista bite. Starp citu tempļos bija dzintara trauki. Bet faraona Ramzesa elitārais karaspēks sastāvēja no “jūras karotājiem” tērauda ķiverēs ar taisniem vikingu zobeniem un ragiem uz galvas, bet vietējo , ēgiptiešu pulki tika izmantoti, kā rezerves pulki un tos sauca “ne-arian”, jeb ne ārieši. Tādas lūk, interesantas lietiņas.
  Blakus hieroglifiem “nesu biti” kādā templī ir attēli, kas stipri atgādina helikopterus, tankus, zemūdenes.

 16. Vienotības nodevīgā politika pret latviešiem ir apbrīnojama. Nekas, pilnīgi nekas netika darīts lai nostiprinātu latviešu valodu pēc referenduma. Neērti jutās pat krievi, jo bija sajūta, ka Āboltiņa ir nepatīkami pārsteigta par rezultātiem. Latvija var pastāvēt kā ekonomiska patstāvīga un izdevīga struktūra tās iedzīvotājiem tikai , ja tai ir sava valstiskā , nacionāla pazīme un tā ir latviešu valoda. Tā ka ja negribi no rīta pamosties citā valstī, cieni latvisku identitāti, tā ir iespēja visiem neatkarīgi no tautības. Krievi jau labi saprot, ja te nebūs Latvija būs jāiet dienēt un karot par impērijas interesēm.

 17. krievu cilvēki, ne-krievu-kas? maidanu jārīko latviešiem, jo tādu genocīdu it kā pašu valstī ar prātu neaptvert. Varbūt ne-cilvēkiem tā arī vajag?!

 18. Krievu delfos viņas raksta atreferējums saucās – latiši dolžni.
  Kurā brīdī es viņai dolžen?
  Viņi visi ir vienādi, pakasi tikai rūpīgāk virskārtu un apakšā būs šovinists, kuram tu po ļubomu esi dolžen.
  Mēs esam mājās, dārgā Marina, mēs nevienam neesam dolžni. Mēs nevienam virsū nebāžamies, rassijā sev instrukcijas po latišski neprasām, savus svētkus nevienam neuzbāžam. Ir taču milzīga un brīnišķīga zeme, kura nesen savus zemes krājumus ir papildinājusi ar vēl vienu pussalu, tur ir vieta, vietas, daudz vietas, kur svinēt un lasīt tādā valodā, kādā jūs vēlaties un nav vajadzības prasīt no citiem kaut ko, ko neesat ne pelnījuši ne kādreiz nopelnīsiet ar savu visur esošo klātbūtni un īpašajām vēlmēm.

 19. Pareizticīgo Ziemassvētki, krievu vecmāmiņai aptiekā krievu valodu utt.utt. pamazām, palēnām virzīt latviešus zem kapa velēnām. Kur Kosteņeckas raksti krieviem kā ienācējiem pamācītu uzvedību? Skolo latviešus.

 20. picadero. 7. maijs, 2014 13:44
  ——————————-
  Raksts labs, bet tikai nav satura. NAv jūtama krievu sabiedrības gribēšana, lai mazinātu spriedzi. Secinājums ir tikai viens. Ja krievu sabiedrība centīsies izlīgt ar latviešiem, tas neatbildīs Krievijas politikas nostādnēm, pēc kurām liela daļa Latvijas krievu dzīvo un vadās LAtvijā. Šo jautajumu vienīgi var nolikt pa plauktiet deookupācijas formulas iedarbināšana. Atbilstoši Ženēvas konvencijai tie krievi kas ieradās Latvijā pēc okupācijas un ar okupācijas karaspēku, nevar pretendēt uz pilsonību, ka arī uz nacminoritāšu statusu. Vini var atrasties imigranta statusā ar uzturēšanās atļauju LAtvija. Ja tas skan radikāli, bet es jūtu ka patreiz nav citas alternatīvas.

 21. Labs raksts, Marina, paldies!

 22. Marina gribu ko tev pastāstīt. Dažas diena atpakaļ veselības problēmu pēc biju spiests griezties Gaiļezera slimnīcas ātrās med.centrā pēc palīdzības, jo tās bija brīvdienas un ģim. ārsts nestrādā. Tas, ka mani uzņemot netika paskadrots, ka viss tas būs maksas pakalpojums. Beigās tā summa priekš manis kā pensionāra iznāca astronomiska – 90.oo eiro.
  Procedūru apmeklējuma laikā, es saskāros ar interesantu tendenci no ārsta puses. Visos datora nosūtījuma dokumentos, izlasot manu vārdu un uzvārdu ir skaidri redzams, ka pacients ir latvietis, bet diagnostikās radiologijas centra USG izmeklējumu dakteris (03.05.2014. 17:26), sarunu ar mani par problēmām iesāka krievu valodā. Mani tas nedaudz pārsteidza. No šī gadījuma var secināt kādas kvalitātes ārsti tiek gatavoti LAtvijā. Es uzstājīgi turpināju runāt latviešu valodā. Laikam redzot, ka es turpināšu runāt latviski, arī viņš pārgāja uz latviešu valodu. Kāpēc dakteris tā darīja, ir viela pārdomām. Es šeit saskatu dziļākas saknes, ko var saistīt ar pēdējiem notikumiem Ukrainā un Krievijas interesēm piespiest latviešus runāt krieviski, atzīt krievu valodu kā valsts valodu, un visa veida privilēgiju piešķiršanai krieviem un izslēgt jautājumu par okupāciju. Marina, tas viss notiek ikdienā dažādās sfērās. Runāt šodien par kaut kādu izlīgumu, nav pamata. Krievu apziņa un domāšana lielākajai daļai ir Krievijā. Krīzes gadījumā visa šī massa, kas klusējot atbalsta latv.valodu un Latviju, tajā situācijā uzgriezīs muguru Latvijai un latviešiem. Kāpēc šo divdesmit gadu laikā, kā LAtvija atjaunoja neatkarību, krievi nav iestājušies par labu latviešiem un Latvijai. Nekad viņi nav stājušies publiski pretī tiem naida kurinātājiem, bet taisni otrādi SC līders Ušakovs ar pārkrievotajiem latviešiem partijā pielēja elļu valodas referenduma ugunijs, piedraudēja ar BIŠKEKU, kura joprojām vēl deg, un šodien gaida, ka viņus pieņems valdībā.

 23. Kāpēc viņa izvairījās pieminēt Nirnbergu 2, kurā varētu lemt par deokupāciju, dekolonizāciju, derusifikāciju un kompensāciju par postošajām okupācijas, kolonizācijas, rusifikācijas un iekarotāju terora sekām? Neredzu viņā to lojalitāti pret latviešu tautu, manuprāt, tāda kā Ždanoka tēlo slikto, bet Marina “labo” lielkrievšovinistu interešu aizstāvi.

 24. Jāsāk ar to, ka viņa dod ārā nekaunīgu lielkrievu šovinistu demagoģiju, tikai tā liekulīgāk, viltīgāk. Kāpēc viņa neatgādina, ka Staļins vēlējās iekarot visu cilvēci, – visur izveidot PS republikas – kolonijas, bet Hitlers viņu ar preventīvu karu par divām nedēļām apsteidza, tad abi pasaules iekarotāji saķērās – noasiņoja un uzvarētājam Staļinam par kara laupījumu tika tikai Austrumeiropa. Un to arī tie lielkrievu šovinisti 9. maijā atzīmē un kunkst par revanšu. Kas attiecas uz Maskavas pareizticīgo baznīcu, tad tā jau sen nostādīta bijušās kompartijas vietā un to vada Putinam uzticami popi, kuriem jāsludina Kremļa lielkrievšovinisma, iekarošanas, kolonizācijas un rusifikācijas politika. Baznīca ir Kremļa psiholoģiskā propagandas kara instruments.

 25. tie trakākie staļinisti nemaz nav krievi…reizēm patiesi var noticēt, ka huseīns staļina radinieks. Ar kādām sektām mums ir darīšana. Kas ir ļeģajevs, sudraba…
  krieviņi karoja, jo aiz viņiem gāja zonderkomanda…un zinat, kas tas ir

 26. Kāda kultūras tauta tomēr ir vācieši. Viņi apzinās savu tumšo pagātni. To atzīst. Ir spējuši to izvērtēt, atvainoties, pat maksāt kompensācijas ebreju tautai. Bet , ko krievs ? Stulbi turas pie tā ,ka viņam visur taisnība.Kaut gan tie cilvēki ,kuriem krievi nodarījuši pāri, to nav aizmirsuši. Vienīgā cerība ,ka visi krievi neslimo ar kretīnismu. Arī vācieši bija dažādi. Man mamma stāstīja , kā vācu kara ārsti ārstējuši latviešu bērnus . Un krieviem gribu teikt= ja , jau liktenis mūs savedis vienā valstī un prom jūs neparko negribat braukt,esiet lojaji pret Latviju., jo tas ir vienīgais ceļš kā dzīvot kopā

  • pats par sevi saprotams,ka vācu ārsti ārstēja latviešus,ne jau tikai bērnus.Neesmu savā mūžā no daudzajiem radiem,draugiem un vecākiem dzirdējusi par t.s.fričiem neviena slikta vārda.Tikai to,cik viņi sirsnīgi izturējās pret bērniem,veciem cilvēkiem un ,protams,jaunkundzēm,no kurām daudzas par viņiem jūsmoja un iemīlējās.Pati neesmu nekad jūsmojusi par vāciešiem un arī tagad nejūsmoju,bet mana mamma vienmēr atcerējās ,kā vasaras pievakarē gājusi pa Krt.Barona ielu,viņai pienākuši divi “friči’-virsnieki sasveicinājušies un bilduši,ka nav labi skaistām jaunkundzēm kara laikā vakarā pastaigāties vienām.abi pavadīja manu mātilīdz mājas ‘parādes durvīmūn vēl,atvadoties viens no viņiem noskūpstīja jaunkundzei roku.Dīvaini,ka neko sliktu nekad neesmu dzirdējusi,tikai lasījusi padomju vēstures grāmatiņās…..

 27. jau nerunā par maidanu, to jau atkal krustiņš vicina nav saprotms ar kādu nolūku, radīt naidu pret ukraiņu atbrīvošanās procesu?

  • Gribējās dzirdēt no Kosteņeckas kādu labu vārdu par Ukrainu.Galu galā viņas tēvs taču ukrainis.

 28. Maidans?! Kas tas par trulumu vazāt vārdu, kuram nav nekāda sakara ar Latviju. Šeit vietā būtu lietot tādus apzīmējumus kā okupantu ālēšanās, bandu uzbrukumi un citas nekārtības. Kostaņecka kā vienmēr sludina krievu izredzētību. Faktiski popularizē krievu bardaku. Visur krievam( pilnīgi aplam visu tagad novelt uz Puķinu) tiesības ir tajās vietās, kur viņš kādu nokāvis,izvarojis vai laupījis. Latvijā to viņš ir darījis pārpārēm un vīkšās to darīt atkal. Ar megatiesībām. Kas izriet no noskatītās tautas nogalināšanas, izvarošanas un laupīšanas.

 29. Paldies, Marina! Piekrītu Jūsu viedoklim, katram ir tiesības uz savām domām, uzskatiem. Tāpēc jau nav jāzākā cilvēks – tas visiem komentētājiem. Man ar kolēģi ukrainieti , kura atbalsta Krievjas izdarības Ukrainā un kura vairāk nesarunājas ar savu māsu Ukrainā, jo tā ir pret tur notiekošo, ir pilnīgi atšķirīgi viedokļi šajā jautājumā, taču tas netraucē mums komunicēt un labi sadzīvot. Mēs protam uzklausīt otra viedokli, nepiekrist tam un nevicināt dūres. Par 9. maiju ļoti daudzi krievi kopējās sarunās ir atzinuši, ka viņi atzīmē šo dienu, taču brauc nolikt ziedus pie pieminekļa agri ro rīta, jo nevar paciest to balagānu , kas sākas pēc tam . Tieši tas negatīvi noskaņo latviešus pret šo pasākumu. Ne visus protams. Paldies, Jums Marina , vēlreiz paldies!

  • Un kādā valodā Iveta sarunājas ar savu prokrievisko ukraiņu kolēģi? Esmu pārliecināts, ka krieviski, jo ukrainietei tak būs zem goda runāt latviski, bet Ivetiņa kā kulurāls cilvēks runā krieviski, jo pie katras izdevības jāatsvaidzina savas krievu valodas zināšanas un nedrīkst aizskart ukrainietes jūtas un tiesības nerunāt latviski.

   • Zini, Ivetiņa ļoti labi prot runāt krievu valodā, bet tev par pārsteigumu mana ukrainiete hm.. runā latviski. Dīvaini.

 30. Kosteņecka ir tada pati lielkrievu šoviniste kā Putins. Nesaprotu kāpēc viņai tika uzticēta barikāžu aizstāvju nozīmīšu pasniegšana. Savās runās un rakstos viņa nekad nav izrādījusi patiesu cieņu latviešu tautai, bet vienmēr stādījusi krievu vajadzības pār latviešu un Latvijas valsts centieniem. Nesaprotu kāpēc viņa būtu jāizceļ no krievu masas? Kāpēc krieviem vajadzīgi savi (atšķirīgi no citiem ) ziemassvētki, ja viņi visi grib atpakaļ PSRS. Tur taču nekad neviens ziemassvētkus netika svinējis. Vienīgi lai būtu iemesls piedzerties līdz nemaņai? Tās gaišās sejas krievu skolās labi redzējām Bojāra “aizliegtajā paņēmienā” un krievu inteliģences atmodu varam vērot uz TV ekrāniem, ka pat daudzus gadus Latvijā dzīvojošas krievu drāmas teātra aktrises nav spējīgas pat zilbi patrikt latviešu valodā. Tā kā nevajaga mums makaronus uz ausīmkārt.

 31. Citāts: “Algebru vai ķīmiju sliktā latviešu valodā pasniegs krievu skolotāji.”
  Gnatj tādus “skolotājus” !!!!!!!!!

 32. “Ja tas tiesa, tad tikai jautājums – ko viņi tad te grib? Uz to īsti nav atbildes. Latvieši gaida, ko tagad krievi izvēlēsies – būt ar Latviju vai Eiropu vai iet ar Gapoņenko.”
  Jautājums, kāpēc pa visiem šiem gadiem latvieši tā arī nav raduši atbildes uz šiem jautājumiem? Laikam jau taisnība bija tiem krievu organizāciju pārstāvjiem, kas Dombura šovā teica, ka viņos vienkārši neviens neklausās. Visai pasaulei stāstām, ka ar integrāciju un starpnacionālām attiecībām mums viss kārtībā, bet kā kāda krīze, tā nezin kāpēc visi panikā, ka vietējie krievi un pat latgalieši gribēs šaut vai atdalīties. Kāpēc?

  • Nefantazē un nemelo ! Kurš teicis , ka latgalieši atbalstīs sarkanos fašistus ? Latgalieši pret sarkanarmiju cīnījās kopš1944. gada , kad krievi ienāca Latvijā , un sāpīgi viņus sita vēl 8-9 gadus .

 33. Kāpēc Kostaņecka pareizticīgo Ziemassvētkus sauc par krievu Ziemassvētkiem? Un kāpēc saka, ka prezidentam pareizticīgos jāapsveic krieviski?? Vai viņa nezina, ka starp pareizticīgajiem ir arī daudz latviešu, kā arī Latvijā dzīvojošu nekrievu pareizticīgo, un tas būtu apvainojums, ja prezidents sveiktu pareizticīgos Latvijas pilsoņus krieviski! Kostaņecka, ar kādām tiesībām Jūs gribat rusificējat latviešu nekrievu un pareizticīgos?

 34. Runājot par 9. maiju, manas domas. PAr kādu uzvaru un tās svinēšanu pie staba pārdaugavā var iet runa, neatkarīgā valstī, kas faktiski no tā sauktās atbrīvotāju armijas cieta tik pat daudz pirmajā Latvijas okupācijā, ko otro reizi Latviju atbrīvoja no fašistiem, to okupējot uz daudziem gadiem un iepludinot okupantu uz dzīvi, lai varētu latviešu tautu, tās valodu rusificēt un iznīcināt. Krieviem nav neku morālu un juridisku tiesību LAtvijā svinēt. Ja runā par bojā gājušajiem kara laikā, tad to piemin ne pie tukša staba, bet brāļu kapos, kur ir patiesi apbēdīti karā kritušie. Bet krieviem tas nav vajadzīgs, jo viņi grib demonstrēt, kas noteicēji Latvijā. KAmēr krievi uzturēt šo stāju, nekāda izlīguma nebūs. Nelīdzēt ne I.Kalniņš, ne kāds pārkrievojies latvietis no SC.

 35. Мондавошка! Не говори за всех русских… Гапоненко – за майдан…

  • Tātad Gapoņenko nezina, kas ir Maidans. Maidans bija protesta akcija Ukrainā pret prokremlisku partiju pret prokremlisku prezidentu. Prokremliskie politiķi Latvijā ir, galvenokārt, Saskaņas centrā. Gapoņenko nekad nebūs par protesta akcijām pret prokremlisko Saskaņas centra politiku, jo pats ir Saskaņas centra biedrs 🙂

 36. Ko var gvelzt, ka esot aizliegta zāļu anotācija krievu valodā ? Daudzām zālēm ir anotācija krievu valodā. Bet par tām, kurām nav, ražotāji ir paskaidrojuši, ka tas ir tādēļ, ka tajās anotācijās ir maz vietas un vēl papildus taisīt tekstus krieviski ir papildus izmaksas – tas vienkārši nav izdevīgi.

  • tantiņas vai vecāsmātes,kuras dzīvojot Latvijā 70,60,50 vai 40gadus,nav iemācījušās lasīt latviski,tā ir viņu problēma,nevis valsts.

 37. Pēc valodu referenduma- vienIgais pasākums NA noorganizētā diskusija iesaistot krievu un latviešu skolu audzēkņus notika Ogrē. Diskusijas vadītāji:. N.Ušakovs un R.Dzintars.

 38. Vēsturē ir 101 fakts, kas parāda ka Krievija Latvijas tautu neciena un par tautu neuzskata. Tā kā nemaz nelūdzieties.

 39. Marinai galvā putra. Piemēram, par ziemassvētkiem – gluži otrādi, pareizticīgajai Baznīcai jāiet pie tautas, ieviešot kalendāru, pēc kura dzīvo tauta. Bet Marina mudina latviešu tautu iet pie pareizticīgās Baznīcas. Krievu augstprātībai nav robežu, demokrāts, komunists vai monarhists. Kas tad jūs esiet, krievi, sevišķa kasta? Ārieši? Dievi? Kauns ir?

  • nosauc vienu valsti,kurā divas reizes gadā tiek svinēti Ziemassvētki!Un ko darīt jūdaistiem,musulmaņiem un citām ticībām piederošiem pilsoņiem?Arī viņiem ir tiesības gribēt brīvdienu savos reliģiskajos svētkos.Kas tad mums te būs?Mūžīgi svētki?atkal jau Krievija pāri visam?

  • Gluži manas domas – pareizticīgajiem vienreiz jātiek vaļā no Maskavas virskundzības un jāsvin savi svētki pēc Eiropas kalendāra .

   • Grieķijas, Rumānijas, Bulgārijas pareizticīgie svin savus Ziemassvētkus pēc Gregora kalendāra, proti, naktī no 24. uz 25. decembri, kad arī visa pārējā kristīgā pasaule. Faktam, ka Maskavas patriarhāts ir palicis pie vecā Jūlija kalendāra varūt bija vēl kau kāda jēga, kamēr Krievijas impērijā arī laicīgā dzīve noritēja pēc tā paša Jūlija kalendāra. Bet nu jau drīz 100 gadu arī Krievija laicīgajā sfērā ir pārgājusi uz Gregora kalendāru. Maskavas patriarhāta turēšanās pie vecā Jūlija kalendāra ir stūrgalvība, ietiepība, konservatīvisms – jebkas, tikai tam nav nekāda sakara ar kristietības dziļāko saturu un vērtībām. Ja jau grieķu un rumāņu pareizticīgie var svinēt Ziemassvētkus 25. decembrī, tad kāpēc to nevar darīt arī krievu pareizticīgie?

 40. Latvijā ir vēl tā latviešu paaudze, starp kuriem ir cilvēki, kas bērnībā redzēja kā nošauj tēvu un vectēvu, izvaro māti un māsu, nodedzina mājas, aplaupa, atņemot visu, pat rotaļlietas, Sibīrijā izdzīvojušie. Un kara noziedznieku pēcteči par tādu uzvaru auro karātavu laukumā. Kritušos zaldātiņus nav kam pieminēt. Izdzīvojušie ir pārsvarā tie, kas ar ložmetējiem no aizmugures dzina tos zaldātiņus ugunī, tie tad arī saņēma tiesības dzīvot Rīgā. Krievijai un krieviem šai dienā būtu jāsēro.

 41. Rakstniece atkal muld ierastā manierē. Nu jā 9. maijs tuvojas.
  Latvieši nav nevienam parādādā un nekas nevienam nav “jāpaiet pretī”. Nekādiem “uzvarētāju” pēctečiem latvieši nekādas speciālas atlaides nedos. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi un visiem jāievēro likumi.

  • Rakstniece droši vien zina par notikumiem Odesā 2014.g.2.maijā……Kāškrustainie rēgi atgriežas, tāpēc nav jābrīnās, ka aptaujās viena daļa pauž gatavību atstāt Latviju kāda maidana sākšanās brīdī.

   • Zini , nebūtu nemaz slikti , ja kāds “kāškrustainis ” sadotu pa ģīmi vecajiem čekas roklaižiem , lai viņi reiz beigtu piesārņot internetu ar pretlatvisko propagandu .

 42. bet vai tad latvieši draud ar Maidanu Latvijā?

 43. Piekrītu rakstniecei 2 atzinumos:l 1. latviešu valodu skolās nevajag uzspiest,jo tā jāmāca jau no bērnudārza;2.latvieši krievu bērnus nešaus,jo uz to spējīgi krievi. Tas redzams ikdienā. Kam lai latvieši paiet pretī,ja redzi,ka nevēlas ar Tevi runāt Latvijā latviešu valodā. Nav ko runāt par vecumu,jo visu mūžu taču nebija veci. Es vispār nesaprotu,kā var dzīvot zemē,kuras valodu nezina. Par Lindermaņa medaļu Jūs pateicāt tikai Āboltiņai,bet par to vajadzēja skaļi teikt visiem un viltotāju saukt pie atbildības,atņemot pat pilsonību.

 44. Marina, forši! Kā saka, ko nu vecus bukus mācīs maisu plēst. Lai veicas!

  • Nemaz nav forši. Latvieši krievvalodīgajiem sovokiem neko nav parādā, bet normāli krievi Latvijā sen iemācījušies izlasīt zāļu instrukcijas latviešu valodā. Kāpēc tad romu valodā tās nerakstām? Latvijas romi arī mēdz slimot.

 45. Cienījamā rakstniece laikam nav dzirdējusi Putina vārdus,ka krievi aizgāja gulēt savā valstī ,bet pamodās pavisam citā ,svešā,naidīgā valstī un šī kļūda ir jālabo.Kļūdas labošanu Latvijā visaktīvāk uzņemas lindrmans,gpoņenko,ždanoka,ušakovs,osipovs un daudzi citi viņu domu biedri.

 46. Nevaru piekrist rakstniecei,ka atkal un atkal tiem ir jābūt latviešiem ,kuriem ir jāpiekāpjas un no kaut kā jāatsakās,lai izdabātu iebraucēju agresijas priekšā.Mēs viņus uz šejieni neaicinājām,bet ,ja nu reiz viņi te ir un grib te dzīvot,tad tieši viņiem ir jāmēģina atrast kopēju valodu ar pamatiedzīvotājiem Bet to atrast ar uzstādītiem ultimātiem un provokācijām nav iespējams.Un nevajag te iežēlināt mūs ar tām maigajām dvēselītēm,kuras jūtas nesaprastas un nepieņemtas.Tādi varbūt ir tikai daži no tā miljona,kas te sagāzās pēc 1940.gada,pārējie savu agresiju pauž neslēpjoties,aizbildinoties ar savu īpašo viedokli un tiesībām viņu paust jebkurā vietā un veidā.

  • jā, man ar nez kāpēc aizķērās tas, ka tikai latviešiem ir kaut kur jāpanāk pretī, bet neviena vārda par to, ka krieviem jānāk pretī…skumji..l.

 47. Paldies Marina! Cienīju kā rakstnieci, cienu kā Cilvēku un dzirdu reālus vārdus. Kaut valstvīriem atrastos ausis. Normāli latvieši un normāli krievi var normāli sadzīvot. Maidanu grib tikai ekstrēmisti -balsu vācēji-gan vienā pusē, gan otrā.Būsim gudrāki.

  • Maidans?! Kas tas par trulumu vazāt vārdu, kuram nav nekāda sakara ar Latviju. Šeit vietā būtu lietot tādus apzīmējumus kā okupantu ālēšanās, bandu uzbrukumi un citas nekārtības. Kostaņecka kā vienmēr sludina krievu izredzētību. Faktiski popularizē krievu bardaku. Visur krievam( pilnīgi aplam visu tagad novelt uz Puķinu) tiesības ir tajās vietās, kur viņš kādu nokāvis,izvarojis vai laupījis. Latvijā to viņš ir darījis pārpārēm un vīkšās to darīt atkal. Ar megatiesībām.

   • pret varmācību Atbildēt

    Patīk izvarot ne tikai kriminālā nozīmē, bet labāk politiski, vislabāk svešām vai pašu upuru rociņām.
    Izvarotājiem motivācijas vairošanai pilnas avīzes, kurās regulāri apmelo upurus, kas pat var būt veselas tautas.

Draugiem Facebook Twitter Google+