×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
1. marts, 2013
Drukāt

Būt vai nebūt Latviešu valodas dienai?

Foto - LETAFoto - LETA

1999. gada novembrī Apvienoto Nāciju izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) noteica par starptautisko Dzimtās valodas dienu (International Mother Language Day) 21. februāri.


Ik gadu 26. septembris Eiropas Savienībā tiek atzīmēts kā Eiropas Valodu diena (European Day of Languages) kopš 2001. gada.

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA) nenodarbojas ar pētniecību valodas jomā. Taču LIDA nevar palikt vienaldzīga, kad jautājums skar latviešu valodu.

Latviešu valodā mācās un runā vairākums iedzīvotāju Latvijā. Daudzās Eiropas valstīs, to skaitā Krievijā un Ukrainā, Gruzijā un Armēnijā, kā arī Amerikā, Austrālijā, Brazīlijā un daudzās citās pasaules valstīs dzīvo cilvēki, kas zina vai grib zināt latviešu valodu, kas to mācās vai māca citus. Latviešu valoda dod iespējas Latvijas iedzīvotajiem bez tulka starpniecības uzturēt kontaktus ar daudzām pasaules valstīm, attīstīt kultūru, zinātni, gūt pieredzi un pilnveidoties.

Diemžēl kopš neatkarības atgūšanas 1991. gadā Latvijā nav nodibināta Latviešu valodas diena. Vai tā būtu svinama vai atzīmējama diena, šo jautājumu vajadzētu izlemt politiķiem, konsultējoties ar sabiedrību. Savukārt LIDA aicina sabiedrību diskusijai, vai būtu jānodibina Latviešu valodas diena. Jau tagad atsevišķās skolās un pilsētās tiek atzīmēta Latviešu valodas diena vai Valsts valodas diena. Tomēr šis jautājums ir regulējams valstiskā līmenī, ja gribam kopt latviešu valodu un saglabāt to mūsu nākotnes paaudzei, kā to paredz UNESCO rezolūcija.

LIDA uzskata, ka Dzimtās valodas diena un Eiropas Valodu diena nedrīkstētu sakrist ar Latviešu valodas dienu. Latviešu valodas diena būtu svinama/atzīmējama pavasarī, iespējams, maijā, kad atdzimst daba, kas būtu arī par valodas atdzimšanas simbolu. Šai dienai tiktu vērsta uzmanība visās pasaules malās, kur zina, izmanto vai mācās latviešu valodu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+