×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
27. jūnijs, 2013
Drukāt

Butāns: Vecrīga ir mana stihija 


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pašā Vecrīgas sirdī, Rīgas Sv. Pētera baznīcā līdz 30. jūnijam apskatāma mākslinieka Rolanda Bruno Butāna gleznu izstāde “Mana Tēvzeme Latvija”, kas ir kā skaists vizuāls ievads jau gaisā virmojošajām Dziesmu svētku noskaņām, kad vērtības, kurām ikdienā varbūt nepievēršam īpašu uzmanību – tautas tradīcijas un lepnums par savu valsti –, izvirzās priekšplānā.

Šo svētku noskaņu gaidās un kontekstā izstāde “Mana Tēvzeme Latvija” ir kā likumsakarīgs punktiņš uz “i”.

Mākslinieka R. B. Butāna darbu tematika ir plaša – Latvijas un pilsētas ainavas, klusās dabas, portreti un ziedi. Gleznotājs daudzus gadus veltījis savai vismīļākajai tēmai – Rīgai. Īpaši tuva viņam ir Vecrīga ar savu īpatnējo arhitektūru un senatnes klātesamības noslēpumu. Sasniedzis lielu meistarību pilsētas ainavas glezniecībā, viņa darbus raksturo grafisks smalkums un romantisks skatījums uz Vecpilsētu, kur Rīgas pilsētas ainavās raksturīgas detaļas piešķir darbiem dinamiku un rada pilsētas patiesās atmosfēras smaržu. Krāsas izteiktais reljefs īpaši palīdz uztvert un uzsver telpas izjūtu. “Vecrīga ir mana stihija,” tā atzīst mākslinieks. Savās gleznās viņš Rīgai piešķir košu un ņirbošu dvēseli, pievienojot reālismam lirisku redzējumu, radot atpazīstamību konkrētos pilsētas motīvos.

Mākslinieka glezniecība ir savdabīga fantāzija par Latvijas skaistumu, kurā savienojas smalkā robeža starp naturālismu un abstraktu nosacītību, radot īpašu atmiņu noskaņu, kas ļauj skatītājam pašam veidot dialogu ar pilsētvidi. Viņš ikdienišķajam sniedz jaunu kvalitāti un iemūžina savu Latviju tādu, kādu to redz kā mākslinieks.

Strādājot ar eļļas, akrila, akvareļu un pasteļa krāsām, gleznotājs izkopis savu oriģinālu glezniecības tehniku, izmantojot reljefu un dažādas faktūras, kas katrai gleznai piešķir pabeigtības iespaidu, nepakļaujoties izteiktam naturālismam, kā dēļ viņa radītie darbi citu autoru vidū ir uzreiz pamanāmi. Neraugoties uz to, ka mākslinieks mīl eksperimentēt ar dažādām glezniecības tehnikas iespējām, viņam tomēr ir izdevies daudzu gadu garumā saglabāt maigu un lirisku savu darbu kopējo noskaņu, kurā dominē atturīgs kolorīts.

R. B. Butāns dzimis 1944. gadā Rīgā un glezniecības pamatus apguvis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā. Apvienojot kursus Latvijas Mākslas akadēmijā ar darbu, viņš piedalās E. Melngaiļa Tautas mākslas nama izstādēs. Strādājot par mākslinieku klubos un kultūras namos, R. B. Butāns pilnveidojis glezniecības meistarību akvareļu gleznotāja vecmeistara Harija Blunava vadītajā Tautas glezniecības studijā “Kolorīts” un gleznotāja Jura Ģērmaņa vadītajā Tautas mākslas studijā “Grīva”. Vairākus gadus mākslinieks ir pavadījis Amerikā, dzīvojot Norfolkā, kur arī sarīkojis vairākas personālizstādes tautiešu centros Vašingtonā un Ņūdžersijā, kā arī Virdžīnijā “London Square” galerijā.

Autora darbi atrodas Latvijā, ASV, Vācijā, Krievijā, Tālajos Austrumos, kā arī daudzās privātās kolekcijās Latvijā, Vācijā, Somijā, Zviedrijā, Krievijā, Izraēlā un ASV.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+