Ekonomika
Darbs

Būtiskas izmaiņas darba tirgū negaida, bezdarba līmenis 9,5% 16

Foto – Uldis Muzikants

Latvijā turpmākajos mēnešos būtiskas izmaiņas darba tirgū nav gaidāmas, aģentūrai BNS prognozēja Finanšu ministrijā (FM).

“Var teikt, ka situācija darba tirgū saglabājas visai stabila,” norādīja ministrijā, atzīmējot, ka vienlaikus ar bezdarba līmeņa samazināšanos līdz 9,5% otrajā ceturksnī bijis arī minimāls nodarbināto iedzīvotāju skaita pieaugums tam palielinoties par 0,03% – līdz 898,5 tūkstošiem, kā arī bezdarbnieku skaits ir samazinājies visai būtiski – par 2,8% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo ceturksni.

Tāpat FM atzīmēja, ka turpina augt ekonomiski aktīvo iedzīvotāju īpatsvars, otrajā ceturksnī sasniedzot 68,3%. “Ekonomiskās aktivitātes pieaugums saistīts gan ar iedzīvotāju vecumstruktūras izmaiņām, gan kopējās situācijas uzlabošanos darba tirgū, kad, spēcīgi augot vidējam algas līmenim, palielinās arī laba darba atrašanas iespējas. Tāpat stabili turpina samazināties to iedzīvotāju skaits, kuri ir zaudējuši cerības atrast darbu un kļuvuši ekonomiski neaktīvi,” piebilda ministrijā.

Tajā pašā laikā ministrijā arī atzina, ka kopējais darba vietu skaits Latvijā praktiski vairs nepalielinās, un līdzās nozarēm, kurās strādājošo skaits turpina pieaugt, ir arī sektori, kas pēdējā laikā uzrāda stabilu lejupslīdi. Starp tiem ir gan apstrādes rūpniecība, gan būvniecība, kur aizņemto darba vietu skaits pirmā ceturkšņa beigās bijis attiecīgi par 12,2% un 1,4% mazāks nekā pirms gada.

“Ja būvnieku darba vietu pārejošais zudums saistīts ar visas nozares kritumu, uz brīdi mazinoties Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu ieplūdei, tad apstrādes rūpniecībai vienlaikus ar darbinieku skaita samazināšanos otrajā ceturksnī izdevies palielināt izlaides apjomu par 4,6%. Apstrādes rūpniecībā strādājošo skaits samazinājies tieši ar Krieviju saistītajos sektoros – pārtikas produktu ražošanā kopumā par 6,7%, un īpaši zivju konservēšanā – par 26,7%. Vienlaikus jaunas darba vietas veidojas tādās nozarēs ar salīdzinoši augstāku pievienoto vērtību kā informācijas un komunikācijas pakalpojumi – gada laikā pieaugums par 11,5%, kā arī daudzās profesionālo pakalpojumu nozarēs,” norādīja ministrijā.

Pēc FM prognozētā, arī turpmākajos mēnešos būtiskas izmaiņas darba tirgū nav gaidāmas.

“Lai arī kopumā virzība ir laba, bažas tomēr rada situācija atsevišķos reģionos, kur darba vietu skaits pēdējo gadu laikā pat ir samazinājies, piemēram, Latgales reģionā aizņemto darba vietu skaits pirmā ceturkšņa beigās bija par 3,8% mazāks nekā 2011.gadā attiecīgajā ceturksnī, kamēr Latvijā kopā strādājošo skaits šajā laikā audzis par 11,7%, bet Rīgā par 14,7% Tādēļ, vērtējot šobrīd aktīvi apspriesto minimālās algas iespējamo pacelšanu, būtu jāņem vērā, ka nodarbinātības situācija reģionos jau šobrīd ir visai nelabvēlīga, un būtisks minimālās algas kāpums var ne tikai pilnībā apturēt jaunu darba vietu veidošanos, bet arī apdraudēt jau esošās,” atzīmēja ministrijā.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Latvijā šogad otrajā ceturksnī bija 94,5 tūkstoši bezdarbnieku jeb 9,5% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, kas ir par 0,3 procentpunktiem mazāk nekā 2015.gada attiecīgajā laika periodā un par 0,8 procentpunktiem mazāk nekā gada pirmajā ceturksnī.

Latvijā šogad otrajā ceturksnī bija nodarbināti 898,5 tūkstoši jeb 61,8% iedzīvotāju, kas ir par 0,9 procentpunktiem vairāk nekā 2015.gada attiecīgajā laika periodā un par 0,8 procentpunktiem vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī.

LA.lv