Mobilā versija
+5.5°C
Gunta, Ginta, Gunda
Otrdiena, 28. marts, 2017
6. oktobris, 2016
Drukāt

Būtiski kāpušas cenas vairākiem produktiem. Sākusies histēriska sacensība par iepirkumiem (9)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Salīdzinot šā gada un pērnā septembra pārtikas cenas, vislielākais kāpums bijis liellopu gaļai un cukuram, kam drīzumā sekos arī piena produktu cenu pieaugums, jo pārstrādes uzņēmumu vidū esot sākusies histēriska sacensība par piena iepirkumiem, atzina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

Kā liecina LTVC aplēses, šā gada septembrī salīdzinājumā ar jūniju cenas lielākajai daļai produktu mainījušās atbilstoši sezonai, bet liellopu gaļa ar kaulu un cukurs kļuvuši ievērojami dārgāki.

Vislielākais cenu pieaugums – par 18% – šā gada trešajā ceturksnī bija liellopu gaļai ar kaulu – no 5,61 eiro līdz 6,62 eiro par kilogramu, cukuram – no 1,15 eiro līdz 1,26 eiro par kilogramu. Dārgāks ir kļuvis 3,5% un 2% pilnpiens un sviests ar tauku saturu 72% – attiecīgi no 0,86 eiro līdz 0,89 eiro, no 0,76 eiro līdz 0,79 eiro par litru un no 4,47 eiro līdz 4.63 eiro par kilogramu.

Vislielākais cenu samazinājums – par 39% – trešajā ceturksnī ir bijis burkāniem – no 0,63 eiro līdz 0,38 eiro par kilogramu. Augļiem un dārzeņiem cenas šajā periodā ir samazinājušās vidēji par 10%-20%.

Savukārt salīdzinājumā ar 2015.gada septembri vislielākais cenu pieaugums – par 92% – gada laikā ir bijis galviņkāpostiem, zaļajām vīnogām – par 73%, sarkanai paprikai – par 65%, dzeltenai paprikai – par 46%, citroniem – par 33%, liellopu gaļai ar kaulu – par 30%, kā arī piena šokolādei un svaigai laša filejai – par 15%.

Tikmēr vislielākais cenu samazinājums gada laikā ir bijis makaroniem “Spagetti” un galda bietēm – attiecīgi par 22% un 16%.

Kā atzina Gulbe, dārzeņu cenu samazinājums saistīts ar ražas sezonu, bet spageti cenu samazinājums daļēji saistīts ar AS “Dobeles dzirnavnieks” mērķtiecīgo darbību Latvijas makaronu tirgū.

Savukārt piena produktu līdzšinējam cenu kāpumam nopietnus argumentus atrast esot grūti, uzskata Gulbe.

“Pārstrādes uzņēmumu vidū sākusies piena iepirkuma cenu histērija. Ir pieaugušas industriālo produktu cenas pasaules tirgos, un tie uzņēmumi, kas nesen sākuši darbību, vai tie, no kuriem zemo iepirkuma cenu dēļ piegādātāji bija novērsušies, tagad ļoti aktīvi meklē piegādātājus un cenšas pārsolīt citus piena pircējus. Tas, protams, paceļ piena iepirkuma cenu visā reģionā. Zemniekiem, kuriem pavisam nesen maksāja zem 20 centiem par litru, tagad sola pat 30 un vairāk centus par litru. Ja turpināsies iepirkuma cenu straujais kāpums, jau gada beigās iedzīvotājiem varētu būt jārēķinās arī ar cenu kāpumu piena produktiem veikalos,’ rezumēja Gulbe.

LTVC izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. Centrs vāc, apkopo un sniedz Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtības noteikšanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. cik tad ilgi var čakarēt Latvijas zemniekus? eiropas zemniekiem piena iepirkuma cena 16centi nav rādījusies pat murgos.

 2. Sakāpj pilns busiņš un brauc iepirkties uz Poliju. Degviela atmaksājas un vēl jūtams ietaupījums, jo preces stipri lētākas!

 3. Jāmeklē skaidrojumi, kāpēc cenas nekrīt, bet vienmēr ceļas. Jo pie brivā tirgus viņām jasvārstās – jākrīt un jaceļas atkarībā no ražas u.c., paliekot patuveni vienā līmenī caurmērā.
  Loģiski…. vaine.

 4. Un? Cukuru nelietoju un citiem neiesaku.Bez liellopa gaļas arī iztieku,jo mazāk ēdīsi labāk dzīvosi un pienu pēc pusmūža arī vairs var nelietot,pat iesaka to nedarīt.Neredzu satraukumu.

 5. vadītājai skaidrojums Atbildēt

  Rudenī, oktobrī katru gadu pieaug piena cenas, jo beidzas ganīšanas sezona. Augļiem un dārzeņiem, dabiski, ka cenas krīt, jo klāt ražas laiks. Kas tas par sviestu 72%? Vai tas nav izstrādājums? Un vēl viens jautājums – kas ir kvalitatīvs krējums?

 6. Svaigpiena iepirkuma cena iet uz augsu,pats parliecinajos sodien, sanemot piedavajumu par 26,4 centi

 7. Visinteresantākais ir tas,ka NABADZĪGAJĀ Vācijā piemēram cukurs maksā 58 centus par kg…
  Zinu,jo pirku nedēļu atpakaļ.

  • Neies jau nabadzības dēļ lepnumu zaudēt – liksim trīs karotītes, kā dižais Kārlis novēlējis un maksāsim tik, cik importētāji prasa, jo sava jau nav …

   • Cenas pienam nosit,piena gotiņas pārdod gaļā,nav lopiņa,nav pieniņa,dabīgi-cenas kāpj debešos.
    Cukurfabrikas jau arī iznīcināja ar ,,gudru ziņu” ,tagad sava nav,jāpērk par tik cik pieprasa. Laimes un prieka sajūta pieaug ar katru mīļu dieniņu.

Mazajiem zemniekiem būs 15 000 eiro vienreizējais atbalsts (1)Mazās lauku saimniecības, kuru gada apgrozījums svārstās 2000-15 000 eiro robežās, varēs pretendēt uz 15 000 eiro vienreizējo atbalstu.
"Sadales tīkls" iegādāsies 200 000 viedo skaitītāju; uzstādīs visā Latvijā (10)AS ”Sadales tīkls” iegādāsies 200 000 viedo skaitītāju, aģentūrai LETA teica uzņēmuma pārstāve Tatjana Smirnova.
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+