Pasaulē
Citur

Būtu bijusi pirmā dolāru banknote ar afroamerikāni, bet Trampa administrācija uz desmitgadi atliek izlaišanu0


Herieta Tabmena
Herieta Tabmena
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Uz teju desmitgadi atlikti plāni par jaunas 20 dolāru banknotes izlaišanu, uz kuras būtu redzams redzams 19.gadsimta abolicionistes afroamerikānietes Herietas Tabmenas portrets, paziņojis ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins.

Bijā plānots, ka 20 dolāru banknote ar Tabmenas portretu tiks izlaista nākamgad, nomainot banknoti ar ASV septīto prezidentu Endrū Džeksonu, par kuru sajūsminās prezidents Donalds Tramps.

Bija iecerēts, ka Tabmena, kas pati bija piedzimusi verdzībā, bet izbēga no tās un palīdzēja bēgt citiem, kļūs par pirmo afroamerikāni, kuras portrets būs redzams uz ASV papīra naudas zīmēm. Viņai arī bija jākļūst par pirmo sievieti, kas 100 gadu laikā izpelnījusies godu tikt attēlotai uz ASV banknotēm.

“Galvenais iemesls, kāpēc mēs apskatījām 20 dolāru banknotes dizaina pārveidi, bija viltošana,” Kongresā pavēstīja Mnučins. “Vadoties pēc tā, jaunā 20 dolāru banknote neiznāks līdz 2028.gadam.”

Ar šo soli tiek aizkavēta jauna dizaina banknošu izlaišanu, par ko tika paziņots 2016.gadā prezidenta Baraka Obamas administrācijas laikā. Tomēr Mnučins paziņoja, ka jaunās desmit un 50 dolāru banknotes tiks izlaistas nākamgad kā plānots.

Tramps savā priekšvēlēšanu kampaņā nosodīja plānus likt Tabmenas portretu uz 20 dolāru naudaszīmes, to dēvējot par “tīru politkorektumu”, un tā vietā iesakot viņas portretu likt uz divu dolāru banknotēm, kas gan vairs netiek izlaistas.

Mnučins izvairījās skaidrot, kāpēc tiek kavēta jaunās banknotes izlaišana, sakot, ka viņš koncentrējas tikai uz drošības jautājumiem.

LA.lv