Ekonomika
Bizness

Būvdarbu kontrolēs pārkāpumus konstatē vairāk nekā pusē objektu 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-LETA/AFP

310 sabiedriskās ēkas – lielākoties tirdzniecības centri, mācību iestādes un izklaides vietas – šobrīd ir sliktā tehniskā stāvoklī un to drošība ir jāuzlabo. Tā šodien paziņojis Būvniecības valsts kontroles birojs. Tikmēr Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) brīdina, ka tirdzniecībā ir satraucoši daudz būvmateriālu, kas neatbilst drošības normām.

Pārbaudot 756 sabiedriskās ēkas, Būvniecības valsts kontroles birojs pēdējā gada laikā par cilvēka veselībai un dzīvībai bīstamām atzinis 46. Tās piespiedu kārtā lika slēgt. Galvenā problēma – mehāniskā nestspēja un stiprība.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs brīdina par apritē esošiem būvmateriāliem, kas neatbilst to normatīvajām prasībām. Inspektori analizējuši 468 būvizstrādājumu modeļus un 99 atklātas problēmas. Tāpat daudz problēmu ar slodzi nesošajām konstrukcijām. 169 pārbaudītajām prasībām neatbilstošas – 30%.

“Tas nenozīmē, ka šī ēka brūk jau šodien, bet, ja nekas netiks darīts, tās sabruks tuvāko gadu laikā. Tāpēc tiek pildīts mūsu norādījums – savest kārtībā -, lai pēc pāris gadiem nenonāktu pie situācijas, ka šī ēka brūk kopā,” atzinis Būvniecības valsts kontroles biroja direktors Pēteris Druķis.

Pilnībā slēdzamo publisko ēku skaits varētu palielināties, ja īpašnieki laikus neuzlabos situāciju vēl 310 īpašumos. Lielā daļā šo ēku šobrīd uzturas tūkstošiem bērnu, jo problemātiski ir bērnudārzi un skolas reģionos. Būvniecības valsts kontroles birojs kā satraucošus pārkāpumus arī atklājis būvlaukumos. Izrādās, – 49% darbu tiek veikti bez atbilstošiem būvprojektiem vai tādi neeksistē vispār. 40% gadījumos būvuzraugi nemaz nav klāt objektos uz vietas.

Turot Zolitūdes traģēdiju prātā, pastiprināti tiek pārbaudītas savienojumu bultskrūves un stiegrojumi. Tur atkāpes no normas pērn nav konstatētas. Tikmēr Būvniecības valsts kontroles birojs stāsta – tā kā viņu atzinumi būvniekiem un īpašniekiem var izmaksāt ļoti dārgi, ir domāts arī par korupcijas risku novēršanu. Birojs uzskata, – lai nepiedāvātu kukuļus, pietiekot, ka inspektori reidos dodas vismaz divi un vairāk.

LA.lv