Pasaulē
Vēsture

Būvējot šoseju, uziet baisu Polijas neatkarības cīņu liecību 3

Foto: Kšištofs Naļevaiko

Polijā, būvējot autostrādi starp Ļubļinu un Varšavu, atrasts masu apbedījums, kuru arheologi novērtējuši kā poļu sacelšanās laikā nogalināto krievu karavīru kapu, raksta portāls “Gazeta.ru”.

Apbedījumā ir vairāki desmiti skeletu, un zinātnieki uzskata, ka tie ir krievu karavīri, kuri sargāja naudas un ieroču vezumus, un kuriem poļu sacelšanās dalībnieki negaidīti uzbruka 1863. gada 27. jūlijā.

Tā kā daudziem mirušajiem kapā ir vaļā mute, plašsaziņas līdzekļos parādījušies minējumi, ka daļa krievu karavīru apglabāti dzīvi.

Saistītie raksti

“Mēs atradām daudz lādiņu, nelielus lielgabalus, mundieru pogas un nozīmītes. Tāpat atrasti sena pieminekļa nožogojums un citi elementi,” žurnālistiem pastāstīja Ļubļinas nacionālo ceļu pārvaldes preses sekretārs Kšištofs Naļevaiko.

Kad noslēgsies izrakumi, atbildīgās Polijas iestādes pieņems lēmumu par mirušo pārapbedīšanu.

Jaunā šoseja plānota apvidū, kur notika tā dēvētā Žiržinas kauja, – 1863. gada 27. jūlijā aptuveni 3000 sacelšanās dalībnieku uzbruka aptuveni 500 krievu karavīriem. Kaujas laukā palika 79 kritušie un 154 ievainoti krievu karavīri; uzbrucēji ieguva 400 šautenes un aptuveni 140 000 rubļu. Tā bija poļu sacelšanās dalībnieku veiksmīgākā kauja; kopumā poļu neatkarības cīnītāji cieta teju desmitreiz lielākus dzīvā spēka zaudējumus nekā Krievijas karavīri – nepilnu divu gadu laikā krita 3000 krievu un aptuveni 30 000 poļu. Pēc krievu vēsturnieku aplēsēm, vēl aptuveni 2000 sacelšanās dalībnieku tika piespriests nāves sods un teju 12 000 izsūtīja uz Sibīriju.

LA.lv