×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
3. decembris, 2013
Drukāt

Būvinženieri pieprasa atlikt jaunā Būvniecības likuma spēkā stāšanos

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Būvinženieru savienība (LBS) pieprasa atlikt jaunā Būvniecības likuma spēkā stāšanās termiņu līdz tam brīdim, kad kvalitatīvi tiks sagatavots un pieņemts gan likums, gan tam pakārtotie normatīvie dokumenti, teikts LBS vēstulē valsts augstākajām amatpersonām.

Vēstulē teikts, ka likums galvenokārt ir vērsts uz pasūtītāju un investoru finanšu ieguldījumu drošības paaugstināšanu un birokrātisko šķēršļu samazināšanu būvniecības sagatavošanas stadijā. Kā galvenais būvju drošības paaugstināšanas garants tajā ir izvirzīta būvniecības dalībnieku profesionālās atbildības apdrošināšana, nevis speciālistu kompetences novērtēšanas, darbības uzraudzības un kontroles paaugstināšanas sistēmas uzlabošana.

Likums tāpat kā līdz šim paredz, ka ar būvniecību saistīto procesu reglamentācija būs jārealizē, pamatojoties uz Ministru kabineta apstiprinātiem noteikumiem, no kuriem tikai daļa vēl ir sagatavošanas un apspriešanas stadijā, norāda LBS.

Līdz jaunā Būvniecības likuma spēkā stāšanās brīdim ir jāizstrādā un jāpieņem Vispārīgie būvnoteikumi, desmit speciālie būvnoteikumi, 29 Latvijas būvnormatīvi (LBN), kā arī jāprecizē vairāki desmiti Ministru kabineta noteikumu, teikts LBS vēstulē.

LBS uzsver, ka Ekonomikas ministrijai ir nepieciešams piesaistīt šajā darbā būvniecības profesionālo organizāciju speciālistus, lai izstrādātu visaptverošu būvniecības procesa regulējumu.

“Šo dokumentu neesamība vai izstrādāšana un pieņemšana bez nozares profesionālo sabiedrisko organizāciju tiešas līdzdalības un Būvniecības padomes akcepta var novest pie haosa un visatļautības jau tā neviennozīmīgi vērtētajā būvniecības nozares darbībā, kura sabiedrības uzticību ir pamatoti zaudējusi pēc traģiskā notikuma “Maxima” veikalā un incidentiem citos būvobjektos,” teikts LBS vēstulē.

Patlaban paredzēts, ka 2014.gada 1.februāri spēkā stājas 2013.gada 9.jūlijā pieņemtais Būvniecības likums.

LBS ārkārtas sēdē pagājušajā nedēļā tika izskatīti LBS biedru un valdes locekļu priekšlikumi būvniecības nozares sakārtošanai un pastiprinātas kontroles ieviešanai, liecina informācija LBS mājaslapā.

LBS ierosina projektēšanu, uzraudzību un būvniecību iedalīt kategorijās, speciālistiem karjeru sākot ar zemāko kategoriju. Iespēja virzīties uz nākamo – augstāko – kategoriju iespējama, izvērtējot speciālista stāžu un pieredzi. Tikai pēc attiecīgās kategorijas sasniegšanas var strādāt ar šajā kategorijā iekļautajām būvēm.

Tiek ierosināts speciālistu sertifikātus iedalīt divās kategorijās – pirmā kategorija dod tiesības strādāt neierobežotā termiņā ar jebkuras kategorijas būvēm, izņemot sabiedriskas nozīmes būves, savukārt otrās kategorijas pretendentam, kas vēlas strādāt ar sabiedriskas nozīmes būvēm, tiek izvirzītas paaugstinātas prasības un noteikts sertifikāta termiņa ierobežojums.

Lai paaugstinātu būvprojekta ekspertīzes kvalitāti sabiedriski nozīmīgām un valsts un pašvaldību finansētām būvēm, speciālistam jāpiemēro valsts ierēdņa statuss, kas paaugstinātu viņa atbildību par ekspertīzes rezultātu, uzskata LBS.

Tāpat ir nepieciešams ieviest Eirokodeksu, kaut vai sākotnēji bez visiem adaptētajiem nacionālajiem pielikumiem. Iztrūkstošo nacionālo pielikumu gadījumā projektēšanā lietojot rekomendējamās vērtības no Eirokodeksa.

LBS uzskata, ka Vispārīgos būvnoteikumus jāpieņem tikai pēc saskaņošanas ar būvniecības nozares sabiedriskajām organizācijām.

Tāpat LBS rosina noteikt obligātu civiltiesiskās darbības apdrošināšanu projektētājiem, speciālistiem un ģeoloģijas un topogrāfijas izpētes veicējiem.

Tiek arī rosināts izstrādāt standartu būvprojekta būvkonstrukciju sadaļai.

Sabiedriskas nozīmes būvju pakalpojumu konkursos inženierizpētes un būvprojektēšanas darbiem, kā arī šo darbu ekspertīzei būtu jāizmanto saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma metodi pēc divu aplokšņu principa – finanšu piedāvājuma aploksne tiek atvērta tikai pēc piedāvājumu atlases un tehnisko piedāvājumu izvērtēšanas, cenu piedāvājumus neņemot vērā.

LBS arī ierosina sabiedriskas nozīmes būvju būvprojektēšanas pakalpojumu tehnisko piedāvājumu izvērtēšanā izmantot uz kvalitāti balstītu atlasi, vadoties no 2013.gada “FIDIC Vadlīnijām konsultantu izvēlei”, bet sabiedriskas nozīmes būvju būvdarbu līgumus slēgt, izmantojot “FIDIC Būvniecības darbu līguma noteikumus” jeb sarkano grāmatu un “FIDIC Iekārtu piegādes un projektēšanas – būvniecības darbu līguma noteikumus” jeb dzelteno grāmatu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+