×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
30. marts, 2015
Drukāt

Būvniecībā dubultais pārrāvums: nozares aktivitāte sarūk (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Autores: Indra Lazdiņa, Dace Skreija/”Lursoft”

Lielo būvniecības pasūtījumu tagad ir mazāk, tāpēc šogad būvkompānijas neplāno apgrozījuma pieaugumu, liecina “Latvijas Avīzes” uzņēmēju aptauja. Šobrīd vērojams kritums privātajā sektorā, jo investori gaida tirgus reakciju uz izmaiņām termiņuzturēšanās atļauju (TUA) izsniegšanā. Savukārt valsts sektors pārdzīvo Eiropas Savienības (ES) finansējuma pārejas posmu – iepriekšējais ir beidzies un nākamais vēl nav sācies.

Var atsaukties ilgtermiņā

Šobrīd TUA cenu paaugstināšanas negatīvās sekas vēl neliekas ļoti būtiskas, bet, raugoties ilgtermiņā, tās var izpausties daudz spēcīgāk. Jāatgādina, ka Saeima 2013. gadā veica grozījumus Imi­grācijas likumā, nosakot TUA kvotas apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi, kā arī paaugstinot cenu slieksni īpašuma iegādei. “Jūrmalā, piemēram, šobrīd jaunajos projektos ir pārdošanā apmēram 1000 dzīvokļu. Kamēr tos nepārdos, jaunus dzīvokļus, visticamāk, nebūvēs,” skaidro SIA “Arčers” valdes loceklis Kaspars Garkanis.

“Spēles noteikumi tika mainīti tās laikā, un tam ir rezultāts. Projekta īstenošanai ir nepieciešami vairāki gadi, bet faktiski uzņēmējiem netika dots laiks un iespēja sagatavoties grozījumiem. Tāpēc nozarē ir virkne projektu, kas tika savlaicīgi apturēti, un tādi, kuru būvniecība jau bija uzsākta vai tikko pabeigta. Tas, protams, ir atstājis sekas,” norāda SIA “Skonto Būve” valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis.

Lielākas bažas par nākamajiem gadiem būvniekos raisa arī tas, ka nav vērojama nopietna aktivitāte ES fondu finansējuma plānošanā 2016. gadam. Ņemot vērā to, ka būvniecības nozari Latvijā lielā mērā balsta publiskā pasūtītāja – valsts un pašvaldību – iepirkumi, pārrāvums ES fondu finansējuma apguvē ir nozīmīga nozares pro­blēma. Tas attiecīgi nozīmē lēnāku attīstību un mazāku darbavietu skaitu, kā arī lielāku konkurenci, tā G. Rāvis.

“Latvijā prognozējam kritumu būvniecības jomā. Latvijas tirgu ietekmēs notikumi Ukrainā, kā arī ES fondu pieejamība, jo faktiski vēl nav uzsāktas 2014. – 2020. g. ES struktūrfondu līdzekļu apguve,” prognozē ar būvniecību saistītās būvmateriālu ražotāju a/s “MB Betons” valdes priekšsēdētājs Jānis Mētra.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Pietiek būvēt. Vajag sakopt un apgūt to, kas ir sabūvēts.
  pilnīgi pietiekoši ir būvēts. pie tam visādi s..
  Kāpēc, piem. Rīgas Sporta pils tika nojaukta??

  jaus un būvē un mēs tik maksājam. jābūt zvērīgai kontrolei un lūdzu MAN personiski prasīt parakstu pirks atkal kaut ko jaunu būvēt!! tad šitā ārdīšanās beigsies.

 2. Pietiek būvēt. Vajag sakopt un apgūt to, kas ir sabūvēts.
  pilnīgi pietiekoši ir būvēts. pie tam visādi sū..
  Kāpēc, piem. Rīgas Sporta pils tika nojaukta??

  jaus un būvē un mēs tik maksājam. jābūt zvērīgai kontrolei un lūdzu MAN personiski prasīt parakstu pirks atkal kaut ko jaunu būvēt!! tad šitā ārdīšanās beigsies.

 3. ka tik darbaļaudis nepārrautu svarīgāko orgānu. pārpūlēsies, tad nekāda iekrāsota kaska potenci neatjaunos

 4. grimsdeil to pitkin Atbildēt

  streļaķ umejet každij, no ņe každij umejet raspoznaķ dvoinoje osedaņije grunta

 5. Tā viņi- pilsētnieki dara.

 6. Augstākā pilotāža- betona vedējs atved betonu un gaida, kad 2 vīriņi ar vienu ķerru sapildīs to veidņos! Jā, būvniecība sit augstu vilni Latvijā!

Draugiem Facebook Twitter Google+