Ekonomika
Īpašums

Būvniecības iepirkumiem gatavo standarta līgumus0

Foto – Shutterstock

Izmantojot ārvalstu pieredzi, t. i. Starptautiskās inženierkonsultantu federācijas līgumu (FIDIC) noteikumus, Finanšu ministrija (FM) gatavo savus standarta līgumus, vēstīts “Latvijas Avīzes” jaunajā pielikumā “Latvijas Bizness”.

Standarta līgumus turpmāk izmantotu būvniecības iepirkumiem tās kapitālsabiedrības, kuru kapitāla daļu turētāja ir FM.

Kā vēsta FM Komunikācijas departamenta direktora vietniece Lelde Grīnvalde, pašlaik jau sagatavotais standarta būvniecības līgums ir izmantojams būvniecības un inženierdarbiem, kuru projektēšanu veic pasūtītājs (t. s. FIDIC Sarkanās grāmatas līgums).

Bet līdz vasaras beigām būšot gatavs standarta būvniecības un inženierdarbu līgums, kad projektēšanu veic uzņēmējs (t. s. FIDIC Dzeltenās grāmatas līgums).

Pēc tam FM abus līguma projektus publicēs savā mājaslapā, lai ar tiem varētu iepazīties visi.

Standarta būvniecības līgumus iepirkumiem turpmāk izmantos divas kapitālsabiedrības, kuru kapitāldaļu turētāja ir FM. Tās ir VAS “Valsts nekustamie īpašumi” un AS “Augstsprieguma tīkls”, kas ir vienas no lielākajiem būvdarbu pasūtītājiem valstī.

Šogad FM plāno vismaz vienā no būvniecības iepirkumiem izmantot standarta būvniecības līgumus. Bet nākamgad to izmantos visiem būvniecības iepirkumiem, kuru paredzamā līgumcena ir vismaz viens miljons eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN).

FM jau sagatavotais būvniecības iepirkumu līguma projekts ir iesniegts Valsts kancelejai, aicinot tos izmantot visās valsts kapitālsabiedrībās.

Latvijas Inženierkonsultantu asociācijas (LIKA) valdes loceklis Jānis Uzulēns stāsta, ka daļai Latvijas inženieru un būvnieku FIDIC līgumi nav pavisam sveši. Latvijā iepirkumos tos savulaik ieviesa Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

FIDIC līgumu formas tiek izmantotas arī privātajos pasūtījumos, to skaitā dažos no pēdējiem objektiem, kas šobrīd tiek būvēti Rīgā. Bet pašlaik mēģina panākt, lai FIDIC līgumu forma tiktu izmantota publiskajos iepirkumos, ko izsludina “Valsts nekustamie īpašumi”.

Jautāta, kāds būs ieguvums, izmantojot šos līgumus, Lelde Grīnvalde atbild, ka tie vienkāršotu iepirkumu procedūru un nodrošinātu visiem iepirkumu konkursu dalībniekiem vienādas prasības.

FIDIC sarkanās, dzeltenās, zaļās un citu krāsu grāmatu līgumos esot skaidri un precīzi noteikti visu darījumā iesaistīto dalībnieku pienākumi un tiesības, kā arī sniegti paskaidrojumi, kā risināt iespējamos strīdus.

“Šādu pasaulē atzītu standarta noteikumu izmantošana nodrošinās, ka katrā iepirkumā nebūs jāsagatavo jauns līguma projekts, tādējādi mazinot iespēju sagatavot kļūdainus vai dažādi interpretējamus noteikumus,” teic L. Grīnvalde.

Saistītie raksti

“Standartizēti līguma noteikumi veicinās savstarpējo prasību vienveidīgumu un paredzamību gan vairākos viena pasūtītāja iepirkumos, gan arī vairāku pasūtītāju iepirkumos, tādējādi atvieglojot piegādātājiem dalību iepirkumos un noslēgto līgumu izpildi.”

LIKA pārstāvis Jānis Uzulēns domā, ka FIDIC līgumi ir viens no paņēmieniem, kā mazināt ēnu ekonomiku, kas būvniecības nozarē ir ļoti izplatīta.

LA.lv