×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
1. jūnijs, 2017
Drukāt

Čakša: PVN palielināšana veselības labā būtu solidārs risinājums (21)

Veselības ministre Anda Čakša. Foto - LETAVeselības ministre Anda Čakša. Foto - LETA

Obligātās veselības apdrošināšanas sasaistīšana ar minimālajām sociālajām iemaksām, paralēli par vienu procentpunktu ceļot pievienotās vērtības nodokli (PVN), būtu solidārs risinājums, aģentūrai LETA pauda veselības ministre Anda Čakša.

Viņa norādīja, ka atbalsta Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) piedāvāto variantu, turklāt galvenais, ka Veselības darba grupa jau panāca vienošanos par veselības aprūpes pakalpojumu piesaisti sociālā nodokļa nomaksai. Tas arī palīdzētu cīnīties ar ēnu ekonomiku un “izvilktu ārā” sociālā nodokļa nemaksātājus.

Vienlaikus Čakša skaidroja, ka, veidojot pakalpojumu sasaisti ar sociālā nodokļa nomaksu, tiek veidota individualizēta valsts veselības apdrošināšana, kas nerada nevienlīdzību. Tādējādi tiks izdalītas trīs grupas – nodokļu maksātāji, nemaksātāji un tie, par kuriem rūpējas valsts.

Turpmāk Veselības ministrijai (VM) jāsaprot, cik liela daļa cilvēku patlaban saņem pakalpojumus bez sociālā nodokļa nomaksas, kā arī jāstrādā pie sistēmas, kā savienot pakalpojumus ar nodokļu maksājumiem.

Čakša piebilda, ka absolūti neatbalsta obligāto veselības apdrošināšanu ar fiksētu maksājumu.

Kā ziņots, Ministru prezidents ceturtdien pēc Veselības darba grupas sēdes žurnālistus informēja, ka šodien diskusijas notika par četriem priekšlikumiem. Lai arī galīga vienošanās netika panākta, darba grupa lēma izskatīšanai koalīcijā piedāvāt divus priekšlikumus – Latvijas Bankas ideju ieviest katram iedzīvotājam fiksētu vai diferencētu maksājumu par obligāto veselības apdrošināšanu vai arī Kučinska priekšlikums obligāto sociālo apdrošināšanu sasaistīt ar minimālajām sociālajām iemaksām, paralēli ceļot PVN par vienu procentpunktu – līdz 22%.

Kučinskis sacīja, ka viņa piedāvātajā variantā tie iedzīvotāji, kas maksā sociālās iemaksas saņems medicīnas pakalpojumus 75% apmērā no pakalpojumu groza, kurā ietverti tādi pakalpojumi kā ģimenes ārsts, specifiskās saslimšanas, piemēram, onkoloģija, kā arī ātrā medicīniskā palīdzība u.c.

Savukārt Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs pēc darba grupas sēdes žurnālistiem sacīja, ka, ieviešot obligātās veselības apdrošināšanas modeli, augtu medicīnas pakalpoju klāsts Latvijas iedzīvotājiem.

Rimšēvičs skaidroja, ka Latvijas Bankas piedāvājums paredz obligātu maksājumu visiem iedzīvotājiem, piemēram, 20 eiro apmērā, bet summu arī varētu diferencēt atkarībā no ienākumu līmeņa. Savukārt tiem, kas nevarēs atļauties iegādāties polisi, palīdzēs valsts vai pašvaldība.

Koalīcijas politiķi pagaidām pauž skeptisku nostāju par PVN celšanu veselības aprūpes finansēšanai, kā arī ir kritiski par iespēju ieviest vienādu obligātās veselības apdrošināšanas maksājumu visiem iedzīvotājiem. Valdību veidojošās partijas neizslēdz iespēju atbalstīt obligāto veselības apdrošināšanu ar diferencētu maksājumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Pārlieka centība aptumšo prātu!

 2. Padomnieki pateica priekšā,vai pati šādu asprātību izdomāja?

 3. Jā! Veselības ministre mums tiešām ļoti gudra!

 4. Vai pati teikto saprot? Atbildēt

  Čakša varētu mums paskaidrot,kā cenas paaugstināšana pārtikai var nākt par labu veselībai??!

 5. Nesaprotu, kāpēc jāmuļķo tauta ar visādiem izdomājumiem, pieņemat ES, PB, SVF piedāvājumu- progresīvo nodokļu sistēmu, beidziet shēmot, “klekerēt” nodokļu maksātāju naudu un pamazām pieaugs vairākuma labklājība. Jāatgriežas pie garīgām vērtībām, t.sk. darba tikuma un godīguma, kas ir sabiedrības attīstības pamatprincips.

 6. Gudrības kalngals ,bez mazākām kauna pazīmēm ! Universāls paņēmiens , kā visus apkāst . Tik pat labi naudas paņemšanu Čakša varētu piedāvāt no NĪ .

 7. Veids kā Veselības ministrija risina finansējuma jautājumu izskatās pēc kārtējā ierēdņu – nespējnieku murga, kad ierēdņi gadu pētīs kā to ieviest, utt. Kurš tic, ka rezultāts būs labs, ja vienīgi Čakša??
  Latvijā ir jāievieš obligātā veselības apdrošināšana – līdzīgi kā automašīnām. Strādā visai labi. Apdrošināšanu veic tikai privātas privātas apdrošināšanas kompānijas, nevis valsts. Valsts izstrādā regulējumu un likumu un viss. Veselības polises jau šobrīd tiek lietotas darbinieku apdrošināšanā. Atliek sistēmu ieviest pilnībā. Tikai sociāli neaizsargātiem iedzīvotājiem valsts / pašvaldības piemaksā par veselības apdrošināšanu.
  Perspektīvā arī medicīnas iestādēm jābūt privātām, jo citādi medicīnas nozare ir kā melnais caurums, kur tiek bezgalīgi tērēta valsts nauda. Jāsāk ar vispusīgi apsvērtu regulējumu un kādas slimnīcas privatizācijas pilotprojektu.
  Un nevajag izgudrot velosipēdu! Noteikti ir valstis, kur privāta veselības apdrošināšana strādā. Latvijai ir lieliska iespēja to ieviest.

  • Veselības apdrošināšanai jābūt kā daļai no sociālā nodokļa. Ja neesi maksājis nodokli – nav apdrošināšana, maksā par ārstēšanos 100% pats. Ja pēc gada noslēguma esi maz tērējis par medicīnas izdevumiem, dabūn teiksim 50% nodokļa atmaksu. Tas motivēs cilvēkus vairāk rūpēties par savu veselību profilaktiski, kustēties, veselīgāk dzīvot. Piemēram, mirstība Latvijā sirds / asinsvadu slimību dēļ ir 3x lielāka nekā Eiropas savienībā.
   Ir skaidri jānosaka kādus ārstniecības pakalpojumus, kādā apjomā, cik ātri var saņemt.
   Vispār nevajadzētu izgudrot VELOSIPĒDU, noteikti ir valstis, kur maksājumi ir saistīti ar ārstēšanos, ir valstis, kur ir privātas ārstniecības iestādes. Vai arī tas man jāmeklē?

 8. Kāda gan Čakša glupa! Atbildēt

  1. PVN palielināšana atkal sitīs visvairāk pa mazāku ienākumu saņēmējiem, kam galvenie izdevumi ir PVN apliekamie izdevumi Latvijā (pārtika, mājoklis). Biezais gals lielāku daļu savu ienākumu var tērēt iepērkoties ārzemēs (ar zemāku PVN), ceļojumos, investīcijās, utt.
  2. Pirmkārt jādomā par pārvaldes IZDEVUMU samazināšanu, nevis nodokļu celšanu.
  3. Palielinot PVN palielināsies “ēnu ekonomika”.
  4. Kāpēc valdība neievieš paaugstinātu nodokli IIN teiksim 25% no 3000 eiro un 26% no 5000 eiro un 27% no 7000 eiro? Tas būtu reāls progresīvais nodoklis. Kāpēc tāda kautrība un neizlēmība pret “biezo” galu?
  5. Jāmazina ierēdņu skaits, jāgriež nost liekie izdevumi, jārevidē pamatīgi (no nulles) gan valstī, gan pašvaldībās. Visādas valsts un pašvaldības aģentūras, valsts un pašvaldības uzņēmumi. Visus uzņēmumus, kuri darbojas brīvā tirgū – privatizēt. AirBaltiki, Rīgas minerālūdeņi, pašvaldības preses izdevumi, visas deputātu individuālās “politiskās iniciatīvas” veidojot budžetu, necelt sociālos dzīvokļus Rīgā, bet piedāvāt tukšos pašvaldību dzīvokļus reģionos, utt.
  6. Kāpēc joprojām pašvaldības neiekasē NEKO par pašvaldības izīrētajiem dzīvokļiem? Šobrīd tie īrnieki maksā apsaimniekošanas un komunālos, NĪN un viss (ja vispār maksā). Pašvaldībai jāuztur varza ar ierēdņiem, kuri pārrauga šos dzīvokļus. Tas ir pašvadības īpašums ar īpašuma amortizāciju, nolietošanos. Privātā tirgū īres cenas sen jau ir atbistošas tirgus situācijai. Arī pašvaldību dzīvokļos īrei jābūt līdzīgai. Jā, vietām ekonomiski neaktīvos un nolaistos īpašumos īre var būt tuvu nullei, bet lai to nosaka neatkarīgā, brīvā izsolē! Atlaides saņem tie, kam pienākas pēc likuma, nevis visi 100%, kas vien dzīvo pašvaldības dzīvoklī. Kāpēc pašvaldība kādam kaut ko izīrē par velti?

 9. Ko viņa saprot no nodoklīem, ja tik pārliecinoši spriedelē? Par vienu procentu varēja celt soc.nodokli un konkrētus !!! procentus novirzīt konkrēti veselībai, lai tad veselībai solidāri maksā arī mikrouzņēmumi u.c. strādājošie, kas vispār atbrīvoti no soc iemaksām. PVN ietekmēs pilniģi visas cenas !!!, pie tam tas reāli jau tā jāmaksā valstij avansā, kad pavadzīme izrakstīta, bet nauda kontā vēl nav. Par mediciņas izdevumu auditu un progresīvo nodokli te jau rakstīja. Alga valstij piederošā uzņēmumā menedžerim 3x lielāka kā Eiropā, no soc. nodokļa vispār atbrīvots Kā jums nav kauna, kungi?

 10. Kas var bút labàks par piespiedu diétu?

 11. Un visi taalaak varees pirkt maximas modificeeto paartiku un mazaak slimot

 12. Lai taisa lielu auditu par paslaik jau tereeto naudu. Es domaaju 70% naudas aiziet ne tur, kur tai jaaiet

 13. Nè nekàdà gadìjumà vispárìgos nodokĺus nepalielinàt ,jo tad no tiem var gràbt citàm vajadzìbàm, bùs lìdzìgi ká ar ceĺiem

 14. Arvien vairāk attālināmies no ES! Briselē,Amsterdamā un Lisabonā pārtikai tiek piemērota 6%, Luksemburgā-3% PVN likme,bet ienākumi visās četrās valstīs aplikti ar progresīvo ienākuma nodokli,pēc maksātspējas principa!

 15. Protams.Par nākamajām Saeimas vēlēšanām!

 16. Solidārā ministre Atbildēt

  “Politiķes” Čakšasprāt,pārtikas vēl tālāka sadārdzināšana,palielinot,ne tikai akcīzes nodokli degvielai,bet arī PVN pamatlikmi,nāks veselībai tikai par labu?!

 17. Čakša vismaz domā kaut cik reāli!

Draugiem Facebook Twitter Google+