×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
21. septembris, 2016
Drukāt

Esam pagriezienā, kad tālāku ceļu vairs nevar saskatīt, atzīst veselības ministre Čakša (18)

Veselības ministre Anda Čakša uzrunā klātesošos konferencē "Veselības aprūpes sistēma Latvijā - strukturālās reformas un finansēšanas modeļi" Latvijas Universitātē.Veselības ministre Anda Čakša uzrunā klātesošos konferencē "Veselības aprūpes sistēma Latvijā - strukturālās reformas un finansēšanas modeļi" Latvijas Universitātē.

Foto - LETA

Veselības aprūpes jomā mēs esam sasnieguši to pagriezienu, kad tālāku ceļu vairs nevar saskatīt un tam nav turpinājuma, diskusijā par iespējamajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem sacīja veselības ministre Anda Čakša.

“Veselības aprūpes jomā mēs esam sasnieguši to pagriezienu, kad tālāku ceļu vairs nevar saskatīt un tam nav turpinājuma. Garās rindas un veselības aprūpes pakalpojumu nepieejamība, fakts, ka Latvijas iedzīvotāji mirst no slimībām, kas pasaulē tiek veiksmīgi ārstētas, un citas samilzušās problēmas norāda, ka mums ir nepieciešamas pārmaiņas. Slims cilvēks ir visas valsts nelaime – slimība ir zaudējums gan konkrētajam cilvēkam un viņa ģimenei, gan valsts tautsaimniecībai,” sacīja ministre.

Pasaules veselības organizācija norādīja, ka Latvijā ir augsti iedzīvotāju tiešie maksājumi par veselības aprūpes pakalpojumiem, bet valsts izdevumi veselības jomai – starp viszemākajiem izdevumiem Eiropā. Arī OECD pauda, ka, salīdzinot ar citām OECD dalībvalstīm, Latvijā ir augsti pacientu maksājumi un zems veselības jomai novirzītais publiskais finansējums, par konferenci vēsta Veselības ministrija.

Veselības ministrijas atbalstītais modelis paredz uz esošā finansējuma bāzes palielināt veselības aprūpei pieejamo naudas apjomu iekšējas nodokļu pārdales rezultātā. Savukārt Latvijas Bankai ir cits redzējums. Kopumā ir izstrādāti trīs iespējamie modeļi.

LETA vēsta, ka konferencē “Veselības aprūpes sistēma Latvijā – strukturālās reformas un finansēšanas modeļi” eksperti joprojām pauda ļoti atšķirīgus viedokļus, kā šī sistēma Latvijā turpmāk būtu jāfinansē.

Veselības ministrijas valsts sekretārs Kārlis Ketners stāstīja, ka ministrijas ieskatā finansējums veselības aprūpei būtu jāpalielina, neradot papildu slogu iedzīvotājiem, kā arī nepārveidojot pakalpojumu grozu, kas pienākas iedzīvotājiem.

Arī Latvijas Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis aicināja, domājot par finanšu avotiem, ņemt vērā solidaritāti, proti, ka vienāds maksājums, piemēram, 300 eiro gadā, nav solidārs, jo cilvēki ar mazākiem ienākumiem to izjutīs daudz spēcīgāk nekā cilvēki ar lielākiem ienākumiem.

Savukārt Latvijas Bankas (LB) Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste stāstīja, ka LB ieskatā veselības aprūpes finansēšanas modelis ir jāveido tā, lai tajā tiktu iesaistīti arī privātie apdrošinātāji, līdz ar to tiktu nodrošināta arī konkurence.

Viņš skaidroja, ka lielāka daļa finansējuma šādā modelī tomēr nāktu no valsts, taču iedzīvotājiem, tai skaitā veselajiem iedzīvotājiem, pērkot polises, tiktu nodrošināta solidaritāte attiecībā pret trūcīgajiem. Tāpat valsts varētu ar polisēm nodrošināt tos, kuri tās nevar atļauties.

Rutkaste uzskata, ka LB piedāvātais modelis ir solidārāks nekā esošā sistēma, jo šobrīd divas trešdaļas no veselības aprūpē patērētā finansējuma sagādā valsts, bet vienu trešdaļu – slimie iedzīvotāji. Paredzot, ka apdrošināšanas polises jāiegādājas visiem iedzīvotājiem, divas trešdaļas finansējuma joprojām nodrošinātu valsts, bet arī veselie iedzīvotāji ieguldītu līdzekļus, lai nodrošinātu veselības aprūpi iedzīvotājiem.

PVO ieskatā, lai uzlabotu veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti, ir būtiski, lai veselība tiktu uztverta par prioritāti, paredzot šai jomai novirzīt vismaz 12% valsts kopbudžeta ieņēmumu, kas vēl joprojām būtu zem Eiropas Savienības valstu vidusmēra, bet būtu salīdzināmi ar Igauniju un Lietuvu (Latvijā šobrīd tiek novirzīti 9,8%).

“Nākamnedēļ mēs iesim uz valdību ar finansējuma modeli, kur mēs skaidri pateiksim, ka ir nepieciešami vismaz 12% no valsts kopējā budžeta, lai varētu sākt runāt par visas sistēmas sakārtošanu,” iepriekš norādīja ministre Čakša.

Premjers Māris Kučinskis savukārt šonedēļ pauda, ka 21.septembrī gaidāma Veselības ministrijas “pirmizrāde”, proti, konference, kurā tiks parādīts, ko īsti nozīmē reformas veselības aprūpē.
“Manuprāt, Veselības ministrija ir pārņēmusi kontroli pār situāciju,” pauda premjers.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Ja tā, tad par ko mēs jau ceturtdaļgadsimtu(!) maksājam algu saviem veselības(?) ministriem, galu galā arī valdībām un prezidentiem? Ar māku kniksēt Briselei ir krietni par maz. Lai kāda bij padomijas medicīna, tomēr tā bija krietni sasniedzamāka …

 2. Esam sasnieguši to pagriezienu,kad beidzot vajadzētu sākt īstenot pieminētās strukturālās reformas! Bet par tām sabiedrībai,izņemot vienīgi nosaukumu,nekas pat nav zināms!

 3. Kā pa tumsu,kā pa miglu Atbildēt

  Galvenokārt (skat.virsrakstu) pateicoties Čakšai!

 4. Kāpēc Igaunija un Lietuva nav tādā pagriezienā ,par citām ES valstīm nerunājot. Nedaudz senāk Latvija bija lielākā krāsaino metālu eksportētājvalsts ( tad zaga daudzstāvu māju liftu detaļas,kapu pieminekļus,dzelzceļu pārmiju elementus) tagad Latvija ir liela zelta eksportētājvalsts ,kas nodrošina milzīgu PVN karuseli ,kam svētību garantē VID darboņi ar saviem miljoniem vērtiem,, mantojumiem,, no saviem ,,taupīgiem,, vecākiem.

 5. Lasot komentārus un pašam redzot medicinas lietu būtību ir tikai jautājums – kad nāks kāds Valstsvīrs; Valstssieva ar prāta skatu uz problēmu ( savulaik britu salās bija tāda Tečere – lamāta un apjūsmota, bet kura izveda valsti no II šķiras skaita par I ). Medicīnas reformas valstī nav tālāk tikušas par bulciņām un pie tam skolās – tas ir tas līmenis, ko iepriekšējie ministrīši ir spējuši un viss…

 6. runāt, vajag lauzt esošo sistēmu un labot to, kas tika sabojāts. Pašreizējais lozungs VM un tās pakļautības iestādēs varētu saukties- “Nekompetence, darbību imitācija un pofigisms”.

 7. 1. tbilde čakšai.
  Konkrēts piemērds.
  Akūtas muguras sāpes , cilvēks pārvietojas rāpus.Viņu nepaņem uz slimnīcu.
  1. jūnijs.Pieraksts pie ģimenes ārsta pēc 2 ned.Rij pretsāpju zāles.
  2..Gimenes ārsts iedod nosūtījumus uz vairākiem izmeklējumiem.Zilā lapa – VALSTS MAKSĀ.
  3. Paiet vēl 3 mēneši, blokādes (75 eiro katra, traumotoloģijas slimnīcas izmeklējumi…)zilā lapa pugads. – VALSTS MAKSĀ)
  4. Deāks pieškir 2. grupu – VALSTS MAKSā)
  5.Konsīlijs Rīgā – pietrūkst izmeklējumu, rinda 3 mēneši
  6.Pagājis gads – joprojām nav diagnozre rindu pēc – VALST PUSGADU MAKSĀ MILZU NAUDAS PAR TO GRUPU
  kO čAKŠA GRIB IZPĒTĪT?

  ĀTRAJIEM VIENKĀRŠI VAJADZĒJA ŠO PACIENTU STACIONĒT UN UZVIETAS IZMEKLĒT UN IZOPERĒT.SEN JAU BŪTU DARBĀ.UN VALSTIJ NEBŪTU GADS VINU JĀUZTUR.
  Te ir nauda.

 8. Prokremliskā “kārtība” rullē !
  Taču jāpierāda, ka “ņesostojavšajasja gosudarstvo”,
  ko ciniski veikli arī dara !

 9. Ja nav nākotnes redzējuma vadītājai, tad kam mums tāda ?

 10. Acu mālēšana un darba imitācija, papildus finansējums nav nekāda reforma. Čakša Kučinskim izdevīga, jo nav spējīga neko izdarīt reāli, tikai tukši muld. Tas nozari apmierina, jo zin, ka kādu laiku viss paliks pa vecam.

 11. Andris no kriminalas Kraslavas Atbildēt

  Ka parasti izsaku atzinibas vardus LA un NRA kolektiviem, kuri saprot manas gimenes trgediju saja ar korumpantiem un anarhistiem pilnaja Kraslavas rajona Patvalnieku Republika. Situacija ir dramatisma pilna, bet neviens godigs un kartigs cilveks vel nav mums palidzejis manas gimenes tragedija,kuru seit pazemo, nicina, apsplauda, nirgajas, apzog LR varda par 2040Lsun izvaro jau 23 gadus pec kartas, bez jebkadas apstajas. Muziga patvala, visatlautiba, nesodamibas sajuta un klaja LR ignoresana un apsplaudisana saja Kraslavas rajona ir liela ciena un goda. Nekas un neviens nespej apturet so nekaunigo patvalu, kura ir versta pret manu 23 gadu laika pazemoto un izvaroto gimeni. Pilnigi piekritu Veselibas ministres teiktajam, ka veselibas aprupes joma mes esm sasniegusi to pagriezienu, ka talaku celu mes vairs nevaram saskatit. Patiesam mes esam strupcela ne tikai veselibas joma, bet ari cilvektiesibu aizsardzibas joma. ES, kopa ar savu nevainigo delu, kuru prettiesiski un pretlikumigi notiesaja absoluti ne par ko, 2008. gada 3. septembri, Kraslavas rajona tiesa-tiesnesis Girts Aizsils, jau kops 2012. gada vidus aktivi cinamies par savam cilvektiesibam, kuras brutali un banali apsplauda Kraslavas rajona policija, prokuratura un vieteja tiesu vara, bet rezultata absoluti nekada nav. Es jau kops 2013. gada kopuma esmu uzrakstijis 21 sudzibu par Kraslavas policistu, prokuroru un tiesnesu nekaunigo un atklato patvalu pret manu 23 gadu laika pazemoto gimeni gan LV prezidenta kancelejai, gan LR ministru kabinetam, gan ari LR saeimai, bet kads ir tam rezultats? Atbilde:”Nekada rezultata nav un nez vai ari bus, tikai nezinu kapec?” Paldies DIEVAM, ka mans nevainigais dels sastapa sava dzive loti labu, profesionalu cilveku-advokatu milo Egonu Rusanova kungu, vins ir musu gimenes glabejs un Sargengelis. Vins ar savu lielisko komandu iesniedza vajadzigos dokumentus LR Augstakaja tiesa. LR Augstakas tiesa tiesas sede notika 2015. gada 15. oktobri, kura izskatija Dagdas un Kraslavas policistu speciali safabriceto kriminalmurgojumu ar skalu saukli Nr.11240029208, lielu atbalstu sai patvalai sniedza ari padomju laika prokurors Oskars Dimpers. Tad luk. LR Augstaka tiesa 2015.gada 15. oktobri burtiski sakava un sagrava visas sis speciali safabricetas kriminallietas Nr.11240029208 materialus, jo visi protokoli ir VILTOTI! De Facto! Manu nevainigo delu Dagda policijas laundari, prettiesiski un pretlikumigi aiztureja 2008. gada ap 10.00 no rita, bet tikai tad, kad beidza nirgaties un spidzinat manu 18 gadigo delu aiztureja mani ap 13.00 diena, bet laikus sarakstija vienadus, proti 13.05. Nekas vel nebija uzsakts, neviens liecinieks vel nebija nopratinats, bet mes jau esam Aizdomas turetie!!! Nu ne, tadus jokdarus tikai Kraslavas korumpetaja un ar anarhistiem pilnaja Kraslavas rajona var sastapt un atrast. Jus vismaz zinat, kas ir KPL 61. pants un kad sak pielietot tikai KPL 65. pantu? Neviens neko nesajedz, bet strada tur kur butu aizliegts stradat. Vel, kas, taja laika un ari tagad Dagdas policijas iecirknis bija un ir aprikots ar Videonoverosanas kameram, tajas varetu labi redzet, ka manu nevainigo delu aiztur ap10.00 no rita, bet mani tikai ap 13.00 diena, bet protokolos Viltoja, ka pratinaja viena laika ap 13.05. Es burtiski kliedzu un pieprasu dodiet man Videonoverosanas kameru ierakstus par 2008. gada 10. juliju, bet policija, prokuratura un tiesa vienkarsi nirgajas par manu gimeni.

  • izeja – mezabralos…..,savadak izkaus kaa aitas… uz mezu un pagridi….. vismaz mirsiet cinaa

   • Andris no kriminalas Kraslavas Atbildēt

    Loti labi ir tas, ka musu cilveki, lai kadas grutibas nebutu nonakusi, tomer nezaude humora izjutu. Es jau ari labprat pasmietos…patiesam, viss tas izklausitos loti smiekligi, ja rezultata nebutu tik bedigi. Es reizem patiesam nesaprotu, kur mana 23 gadu laika pazemota gimene dzivo- vai tiesiska un demokratiska valsti vai ari psihiatriskaja slimnica. Patiesam nezinu un nesaprotu, kur es atrodos vai uz MARSA vai psihene, jo tiesiskas un likumigas kartibas Kraslavas rajona nekad nav bijis un nezin vai ari kadreiz bus. Tas ir tikai tapec, ka nekur un ne no kurienes nav absoluti nekadas kontroles-visi nodarbojas ar nezinamam lietam, bet tikai ne ar to ar ko vajadzetu nodarboties. Lai cilvekam pieskirtu Aizdomas tureta statusu, ir tomer kaut kas japadara. Es, protams, neesmu nekads specialists juridiskajas lietas, bet par galigu Ezeli es sevi ari neuzskatu. Nav vel kartigi uzsakts kriminalprocess, nav absoluti neviena liecinieka liecibu, nav nekadu pieradijumu kopuma, nav vel nekas absoluti darits, bet tu jau esi AIZDOMAS turetais. Nu, seit, mes varam nonakt tikai pie diviem sledzieniem:viens no mums ir psihiski slims. Kapec LR Augstaka tiesa 2015. gada 15. oktobri izbrakeja Kraslavas un Dagdas policistu, prokuroru un tiesnesu kriminalmurgojumu Nr.11240029208? Pirmkart, tapec, ka mums bija liegta advokata palidziba-bez advokata tacu vieglak ir iegazt, vai ne, Kraslavas patvalnieki??? Otrkart,musu liecibas bija butiskas pretrunas, kuras ignoreja Kraslavas rajona tiesas tiesnesis Girts Aizsils, Kraslavas rajona tiesas priekssedetajas, Helenas Muiznieces ”teicamais” audzeknis, ka vajag nevainigus un trucigus cilvekus likumiga veida apzagt par 2040 Ls. 2008. gada 20. augusta bijusais padomju prokurors Oskars Dimpers nonod ”kriminallietu”Nr.11240029208 Kraslavas rajona tiesai, bet jau nakosaja diena, proti, 2008. gada 21. augusta, tiesnesis Girts Aizils to,vienas dienas laika, ”godigi” izskatija-pareizak, ka saka LR AT, iepazistoties ar kriminallietas materialiem…LR Augstaka tiesa stingri 2015. gada 15. oktobra, notieca, ka ir nevis”jaiepazistas” ar materialiem, bet gan rupigi jaizskata un jaizverte-LUK TA, milie nekaunas. Vienas dienas laika to nav iespejams veikt un izdarit, protams, ka visa si speciali uztaisita AVANTURA, jau laicigi,visas sajas korumpetajas iestades, bija saskanotas un jau speciali sagatavotas. Ari pati tiesa bija steiga sasaukta, proti. tiesu sprieda jau 2008. gada 3. septembri. LR AT noradija ari uz to , ka tiesnesis Girts Aizsils nepainteresejas par to:KAPEC MUMS TIESA NAV ADVOKATA! Ka jau mineju, ka bez advokata paidzibas ,tadus Idiotus kadi toreiz bijam mes ar delu, kuri nezinaja absoluti nekadas savas tiesibas ir loti viegli iegazt. Neskatoties uz LR Augstakas tiesas godigo tiesnesu noradem, Kraslavas rajona prokuratura un tiesa turpina nodarboties ar nekaunigu un atklatu patvalu. DE FACTO!!!

 12. Vienīgais par ko runā Čakša – dodiet naudu vēl. Tā ir arī vienīgā viņas reforma un izpratne kā risināt problēmas.
  Medicīnas nozarei iespējams izdevīgs cilvēks – savējais.
  Rodas iespaids – viss ir kārtībā un vienīgā problēma ir apgrozāmie līdzekļi pašreizējai kārtībai.
  Vairāk problēmu nav. Varbūt atkal reformēt ātrās palīdzības auto pakalpojumus? Tie taču ir uztaisīti pa Beleviča modei..

  Manā skatījumā, veselības nozare turpina grimt un sniedzot papildus finansējumu pašreizējam modelim, grimšana tiek paildzināta un reāls nozares restarts tiek atlikts uz vēlāku.

 13. 25 gadps no-reformējušies līdz baltām pelītēm, taču apstāties nedrīkst! Drošā solī “dziļāk Eiropā”, lai tur kas….

 14. Tikai nauda nerisina medicīnas koruptīvās problēmas – tikai krasa reforma un abpusējā apdrošināšana, kad privātkontā ienāk nauda no pacienta un papildus no valsts pie tam tas valsts kontrolē. Privātkonts pa gadiem summējas un paliek pat mantiniekiem .
  Varbūt sākt ar to divu medicinas izglitības augstākās izglītības iegūšanas vietu reformu – mazajā valstiņā jau pietiktu ar vienu, bet vai būs gribēšana…?
  Te bija kāds ķirurgs, kurš valsts Saeimas koruptīvās būšanas grieza ar savu skalpeli un kaiti vismaz apārstēja – vai būs šodien dūša?

 15. Mani godīgi sakot izbrīna, ka Latvijas Bankas labi apmaksātās sinekūras ir nolaidušās līdz tam, lai piedalītos šajā diskusijā.

  • Sinekūra (no lat. sine cura animarum – “bez rūpēm par dvēseli”) – amats, kas dod ienākumus, bet gandrīz vai vispār nav saistīts ne ar kādu konkrētu pienākumu pildīšanu

Draugiem Facebook Twitter Google+