Veselības ministre Anda Čakša. Foto – LETA

Čakša skeptiska pret eitanāzijas legalizēšanu – Latvijā tas tik drīz nenotikšot 0

”Es negribu pēc 40 gadiem gulēt paralizēts un gaidīt nāvi,”– tā TV3 Ziņām saka Pēteris Buks. Viņš sācis vākt parakstus par to, lai Latvija pievienotos tām valstīm, kurās likumīga ir eitanāzija jeb nedziedināmi slimu un lielās sāpēs dzīvojošu cilvēku nonāvēšana, ja viņi paši to vēlas.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 164
Lasīt citas ziņas

Sabiedrībā viedokļi par to dalās, bet veselības ministre saka – tik drīz eitanāzija Latvijā nebūs legāla.

Pēterim Bukam domas par eitanāziju pirmoreiz aktuālas kļuvušas pirms desmit gadiem, kad mūžībā aizgājusi viņa 85 gadus vecā vecmāmiņa. Viņai bijis otrā tipa diabēts, viņa palikusi akla, bet kājās iemetusies gangrēna, kuras dēļ amputēta vispirms viena un pēc tam arī otra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nesen viņš atkal sācis par šo jautājumu interesēties un bijis pārsteigts atklājot, ka likumīgas eitanāzijas ieviešana Latvijā nekad nav pat apspriesta.

Tomēr pret eitanāzijas ieviešanu Latvijā kategoriski iebilst daudzi. Tradicionāli pret ir lielākās reliģiskās organizācijas, kā luterāņu un katoļu baznīca. Rīgas katoļu semināra rektors Imants Medveckis skaidro, ka baznīca cilvēka dzīvību uzskata par svētu no ieņemšanas brīža līdz dabiskajai nāvei. Līdz ar to mums neesot tiesību noteikt, kuram būs dzīvot, un kam mirt.

Arī veselības ministre Anda Čakša nepiekrīt, ka eitanāzija būtu jālegalizē. Viņasprāt, mēs nedrīkstam tik vienkārši lemt, par dzīvību. Tā vietā jāuzlabo paliatīvā aprūpe nedziedināmi slimiem cilvēkiem.

Viņa gan atzina, ka paliatīvajai aprūpei, tāpat kā visai medicīnai Latvijā, trūkst līdzekļu. Tomēr medicīnas tiesību eksperte Solvita Olsena nepiekrīt, ka starp sāpju novēršanu un tiesībām uz eitanāziju varētu likt vienādības zīmi. Tas esot jautājums par cilvēka tiesībām pašam lemt par savu dzīvi, nevis par naudas trūkumu veselības aprūpē, un valstij būtu jāļauj cilvēkiem pašiem pieņemt tik nozīmīgus lēmumus.

Šobrīd eitanāzija ir likumīga vairākās pasaules valstīs, kā Nīderlande, Japāna un atsevišķi ASV štati. Tomēr citas valstis, kā Austrālija, ir pieņēmušas arī pilnīgi pretējus likumus nostiprinot eitanāzijas aizliegumu. Līdz pirmdienas pēcpusdienai par iniciatīvu bija parakstījušies aptuveni 500 cilvēku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.