×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2014
Drukāt

Čakstes piemineklis Lāča ēnā (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Rīgas Pirmajos Meža kapos ir apglabāts Latvijas laiku dižgars Jānis Čakste. Padomju laikos, lai šo pieminekli neredzētu, aizdēstīja priekšā priežu sienu un Latvijas svētku reizēs čeka uzmanīgi vēroja, kas ies iededzināt svecītes. Tad nebūtībā aizgāja Vilis Lācis, kam izveidoja bronzas gigantu, kas aizsedz lielu daļu centrālās ejas. Šodien Viļa Lāča pieminekļa aizmugurē izauguši nekontrolēti krūmi, kas atkal aizsedz J. Čakstes pieminekli. Būtu pēdējais laiks šos krūmus saīsināt līdz pieminekļa pamatnei. 
Milda Ozoliņa

Aiz Viļa Lāča pieminekļa saaugušo koku un krūmu ciršanu vai saīsināšanu nepieciešams saskaņot ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju, jo V. Lāča piemineklis iekļauts valsts nozīmes aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, skaidro Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Tiesiskā nodrošinājuma pārvaldes juridiskās nodaļas galvenā juriste Ingrīda Igaune. Rīgas pilsētas būvvaldes Apstādījumu inspekcijas kompetencē ir sagatavot jautājumu izskatīšanai Rīgas domes Apstādījumu saglabāšanas komisijā un izsniegt ārpus meža augošu koku ciršanas atļauju. Pēc minēto nosacījumu izpildes V. Lāča pieminekļa koku un krūmu cirpšanas vai apgriešanas darbi varētu tikt iekļauti 2015. gada plānā.

Kapsētu pārvaldes un Vides pārvaldes speciālisti pēc lasītājas Mildas Ozoliņas vēstules apsekoja arī J. Čakstes pieminekli un konstatēja, ka tā aizmugurē augošās tūjas aptuveni trīs metru augstumā izskatās labi un iederas apkārtējā ainavā. Tūjas stādītas jau pieminekļa uzlikšanas laikā 1935. gadā, un acīmredzot sākotnējā pieminekļa labiekārtotāju iecere bijusi radīt fonu, uz kura izcelties arhitektoniskajai sienai.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Lai pīšļi trūd Dieva mierā. Vajag sakopt, lai tīrība un kārtība virs zemes. Tiesu par viņiem spriedīs citur.

  2. atceros, ka pēc VDK rīkojuma no mana tehnikuma izslēdza vienu skuķi, par to, ka pie Čakstes pieminekļa nolika svecīti.

  3. Sen vajadzēja tautas nodevēja Lāča kapu nojaukt un to vietu izārdīt. Tādm mēslam vienīgi pienākas negods.

    • Par mirušo jāsaka labu vai neko, un kapu iznīcināt nevajag. Savulaik bija raidījums par V. Lāci, kurā viņa kādreizējā sekretāre teica, ka ir jāatdala Lācis politiķis no Lāča rakstnieka.

      • Muļķības! Katram ir dots viens mūžs, kurā izvēlēties darīt labu , vai ļaunu. Lācis izvēlejās savu tautu nodot. Lācis politiķis un Lācis rakstnieks ir viena persona , ne divas . Censties viņu ar šādu mākslīgu sadalījumu attaisnot ir absurds.

Draugiem Facebook Twitter Google+