Pasaulē
Eiropa

Caur “Danske Bank” Igaunijā vienā gadā izplūduši līdz 30 miljardiem dolāru0

Foto – LETA/REUTER

Neatkarīgā izmeklēšanā par naudas atmazgāšanu caur Dānijas bankas “Danske Bank” Igaunijas filiāli konstatēts, ka Krievijas un citu bijušo padomju republiku izcelsmes naudas plūsma caur šo filiāli viena gada laikā sasniegusi 30 miljardus ASV dolāru, vēsta laikraksts “Financial Times”.

Šī informācija minēta “Danske Bank” pasūtītas neatkarīgas izmeklēšanas ziņojuma uzmetumā, kas nonācis ‘Financial Times” rīcībā, un tā rada jautājumus “Danske Bank” vadībai par to, kuram un kad bijis zināms par to, ka caur Igaunijas filiāli viena gada laikā izplūdis tik liels daudzums ārzemju izcelsmes naudas, raksta avīze.

Konsultāciju uzņēmuma “Promontory Financial” veiktajā izmeklēšanā konstatēts, ka 2013.gadā nerezidenti “Danske Bank” Igaunjas filiālē noguldījuši līdz pat 30 miljardiem doāru, sacīts laikrakstā..

“Nerezidentu transakciju apmērs 2013.gadā sasniedza maksimumu, un šādu transakciju skaits togad sasniedza 80 000, un transakciju apmērs tuvojās 30 miljardiem dolāru,” teikts ziņojuma uzmetumā.

“Tā ir patiesi elpu aizraujoša summa tik nelielai filiālei. Tik liela naudas plūsma never neradīt jautājumus,” “Financial Times” citē kāda izmeklēšanai tuva avota sacīto.

Laikraksts norāda, ka ne visas šīs transakcijas būtu jāuzskata par aizdomīgām. “Tomēr bankai ir jāpārliecinās – un jāpārliecina regulatori – ka tā netiek izmantota, lai atmazgātu naudu un ka tai ir pietiekami spēcīga kontrole, lai konstatētu netīro naudu,” uzsver “Financial Times”.

Laikraksts citē “Danske Bank” uzraudzības padomes priekšsēdētāju Oli Andersenu, kurš teicis, ka “mēs esam apņēmušies noskaidrot pilnu ainu” un “ir skaidrs, ka ar portfeli saistītie jautājumi bija lielāki, nekā mēs iepriekš gaidījām”.

“Promontory Financial” ziņojuma uzmetumā teikts, ka pēc 2013.gada naudas plūsma caur “Danske Bank” Igaunijas filiāli sākusi samazināties, un tā īpaši sarukusi pēc tam, kad izmeklēšanu sākusi Igaunijas finanšu pakalpojumu uzraudzības iestāde.

2014.gadā Igaunijas uzraugs paziņoja, ka “Danske Bank” Igaunijas filiālē konstatējis “liela mēroga ilgstošus noteikumu par cīņu pret naudas atmazgāšanu pārkāpumus”.

Lēsts, ka laikā no 2007. līdz 2015.gadam caur “Danske Bank” Igaunijas filiāli varēja tikt atmazgāts līdz pat astoņiem miljardiem eiro.

Izmeklēšanu līdz ar Igaunijas Valsts prokuratūru veic arī pati “Danske Bank”, Dānijas prokuratūra, Parīzes Augstā tiesa un Dānijas finanšu uzraudzības iestāde.

LA.lv