×
Mobilā versija
+6.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
17. marts, 2016
Drukāt

Latviešu seniori Britānijā: darba elle, pensiju paradīze, dakteri un danči (Turpinājums) (10)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Uzziņai:

Lielbritānijas pensionāri, ja viņu nopelnītā pensija nesasniedz minimālos ienākumus – 151,20 mārciņas nedēļā (ap 200 eiro), var pieteikties pensijas kredītam jeb pensijas pabalstam. Ja pensija, ir, piemēram, 130 mārciņas, tad trūkstošais tiks piemaksāts klāt. Saņemot pensijas pabalstu, ir obligāti jādzīvo Lielbritānijā, ir pat noteikts, ka ārpus valsts nedrīkst uzturēties vairāk kā 91 dienu. Pieteikties var visi pensionāri, kas pēc Lielbritānijas likumiem ir pensijas vecumā un dzīvo Lielbritānijā, taču katrs pieteikums par piešķiršanu vai nepiešķiršanu tiek izvērtēts atsevišķi. Valsts iestādes sīki skaidrot nevēlas, aizbildinoties, ka katrs gadījums ir individuāls, taču visticamāk, ka tikko atbraucis pensionārs, kuram nav radu Apvienotajā karalistē, uzreiz pensijas pabalstu nesaņems, nāksies kādu laiku nostrādāt. Uzreiz pensijas pabalstu varētu būt vieglāk saņemt tiem pensionāriem, kuriem Lielbritānijā jau ir ģimene, kas spēj pierādīt, ka maksā nodokļus pēdējos trīs gadus.

Bez pensijas pabalsta iespējams saņemt arī valsts apmaksātu dzīvokli, medicīnu, zāles, arī vietējie autobusi ir par brīvu. Tiek izsniegta papildus summa ziemas apkurei, par brīvu siltinātas mājas. Tiem, kuriem angļu valoda nav stiprā puse, iespējams izmantot valsts apmaksātu tulku. Savukārt tiem, kuri nespēj vairs sevi apkopt, ir iespējams lūgt valsts apmaksātu kopēju, kas var būt arī ģimenes loceklis. Pensionāriem ir daudz un dažādas atlaides, arī apmeklējot dažādus publiskos pasākumus.

Bieži ir dzirdēti stāsti par bagātajiem britu pensionāriem, kuri vecumdienās bauda dzīvi un apceļo pasauli. Personīgo jahtu gan var atļauties tikai nedaudzi, taču valsts uzskata par savu pienākumu parūpēties, lai pilnīgi visiem bijušajiem nodokļu maksātājiem vecumdienās nebūtu jāuztraucas par dzīvesvietu, veselības aprūpi, iespējām apciemot savus tuvos cilvēkus un daudzām citām lietām.

MIRDZA KOSĪTE ir pensionāre, kura, pateicoties savam stāstam par pensionāra dzīvi Lielbritānijā ziņu raidījumā “Panorāma”, kļuva pazīstama visā Latvijā burtiski vienā vakarā. Viņas stāstītais tika pārspriests teju katrā mājā un darbavietā, atsauksmes svārstījās, sākot no šaubām un neticības, beidzot ar nopietnu interesi par to, kā šādu pensijas pabalstu iegūt. Lai nu kā, viss ir absolūti likumīgi, Mirdzas kundze tiešām šobrīd no Lielbritānijas valdības saņem tā saucamo pensijas pabalstu, dzīvo valsts piešķirtā divistabu dzīvoklī, par kuru jāveic tikai komunālie maksājumi, izmanto valsts nodrošināto bezmaksas veselības aprūpi, bezmaksas zāles, bezmaksas transportu un citus labumus, ko britu valdība uzskata par nepieciešamu, lai atvieglotu pensionāru dzīvi. Kad Mirdza Kosīte ieradās Lielbritānijā, viņa jau bija pensionāre ar 40 gadu darba stāžu, kas pavadīti Salacgrīvas konservu rūpnīcas direktores vietnieces krēslā, bija paspējusi izaudzināt trīs dēlus un cerēja audzināt četrus mazbērnus. Tagad Mirdzas kundzei ir 77.

– Vai pirms 10 gadiem jau bija doma braukt uz Angliju strādāt?

– Jā, bet nebija pārliecības, ka varētu palikt, – kas tad mani, pensionāri, ņems – 67 gadi, un vēl valodu nezin! Toreiz nebija angļu valodas, un arī tagad nav. Vienā darbavietā nepaņēma, jo valodu nezināju, Madariņu, māsasmeitu, paņēma, jo viņa no skolas laikiem valodu zināja. Meklēju tālāk, taču šeit ir tāda sistēma, ka ir uzņēmuma cilvēki, un ir aģentūras cilvēki. No darbā iekārtošanas aģentūras katru dienu ņem tik, cik viņiem uzņēmumā pietrūkst un cik liels pasūtījums jāpilda. Tā vienu, divas dienas nedēļā ar mokām dabūju darbu iztikšanai.

– Kur dzīvojāt?

– Visi bijām kopā – mana māsa, māsas meita, māsas dēls un es. Četri cilvēki vienā mazā istabiņā! Sākumā gulējām uz grīdas, tad nopirkām divstāvīgo dzelzs gultu, apakšā bija divvietīga, augšā vienvietīga. Dabūju krietni paskraidīt, lai varētu kaut nedaudz nopelnīt. Piemēram, vienā darbavietā pārtrauca viena līnija strādāt, jo krāsns izgāja no ierindas. Tur cepa tādas pankūkas, lielākas, mazākas. Atlaida nesen atnākušos. Nu labi, kad salabos, tad ņems tevi atpakaļ! Bet nu jāmeklē jau darbs tāpat. Pieņēma mani citā vietā, tur ir darbs, nav darba. Kā nav darba, tā skrien uz to pirmo atpakaļ. Viņi saka – nu mēs tev varam trīs dienas iedot darbu. Es – ļoti labi, tas taču ir daudz! Ja tev nekā nav, tad pat trīs dienas ir labi! Reiz bija traki, četros rītā sākas darbs, bet jau trijos jāstāv rindā…

– Stāvēt rindā pēc darba?!!

– Tā kādreiz bija, nu jau vairs nav. Tur tāda verdziska sistēma, četros no rīta sākas maiņa, taču jau pulksten trijos sāk gaidīt, bet tu nezini, būs darbs vai nebūs. Nu ko, mani no rindas izvelk un nosaka: stāvi pie sienas. Labi, stāvu pie sienas. Paņem tik cilvēku, cik vajag, es biju stāvējusi priekšā, mani arī varēja paņemt, bet tā kā esmu izvilkta no rindas un nolikta pie sienas, tad netieku tajā darbā. Un prasu – bet rīt varu atnākt? Nu labi, apžēlojas par mani, varot nākt. Atnāku, bet nākošajā dienā ir cits atlasītājs! Ahā, Mirdza! Un ārā. Bet tajā dienā vajadzēja daudz darbinieku, un tomēr tiku pastrādāt.

Citreiz atkal viens meistars, melnais, sāka ar mani kasīties, nezinu, ko es viņam izdarīju. Tas meistars saka man – ej uz mājām. Es vēl strādāju, bet viņš — go home (ej mājās – tulk. no angļu val.) Nu, neko darīt, eju. Tikko iznāku ārā no ceha, man Andrea, priekšnieks, jautā – kāpēc eju prom? Nu, teica, ka man nav šodien darba. Andrea saka, nu labi, piecos uz picu esi ar mieru iet? Man stundu jāgaida, bet nosēžu to stundu. Aizeju uz picu, jau saģērbjos, jo zinu, kas un kā, vairākas reizes esmu strādājusi. Piecas minūtes nepaiet, Andrea man – ej strādāt uz ceturto līniju. Labi, eju atpakaļ uz savu ceturto līniju. Tikko esmu atradusi vietu, kur varu strādāt, tā klāt melnais – go home! Izeju ārā, Andrea klāt – kas notiek? Es saku, nu mani nelaiž strādāt! Un tad gan viņš izsauca meistaru ārā, abi divi kādu laiku rokas cilāja. Un tad meistars beidzot lika mani mierā.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. esmu 10 gadus UK.Smags darbs fabrikaa 10 stundu garuma,ar vsiem narkomanu pazemojumiem.13 nedeljas parbaudes laiks,tad izlemj,vai atsta vai go home.A ko darisi Latvija? Noveicaas kapitaali,jo kad braucam projam ar vienu 15 kg somu,nezinaajam neko.Ne valodu,ne likumus,ne ari to kada elle sagaida muus.Dzivojam tapat viena dzivokli ar svesiem cilveekiem,kas “pabijushi” visur.Uz darbu braucam plkst.5.00 no rita ar trim autobusiem,lai 7.20 buutu uz linijas,pec tam bija jastrada smags fizisks darbs 10 stundas,bijaam,ka vergi visistaka noziimee.Veseliba sabojata,bet vismaz nav jaciesh bads,ka Latvijas pensionariem. Ta,ka nevajag nosodit aizbraukushos latvieshus,Latvija pec Atmodas nav briva! Joprojam turpinaas genocids pret latvieshu tautu.

 2. nu tad ari turpini veidot savu pagalmu,krievu .. Latvija,bet nevaino aizbraukushos,gudriniece.Cik tev gadinji,ka veel joprojam tik naivi domaa?

 3. Lai jau Anglija maksā pensijas,nabagāka nepaliks. Latvieši nodokļos ir gana daudz iemaksājuši. Bauda vecumdienas tāpēc,ka angļi pastāvīgi smaida? Tukši smaida. Toties Latvijā smaida no sirds. Ja nesmaida,tātad nevajag. Kāpēc man jāšaipās pa tukšo? Mani tracina,ka nesmaidīgu seju uzskata par nīgru. Cilvēks ir nopietns,varbūt iegrimis savā pasaulē un tas nekas slikts. Kad smaida,tad atplaukst un paliek ļoti patīkami. Un acis siltas. Angļiem acis šaudīgas,uzsmaida,bet nenāc tuvāk! Pasauli ir jāredz. Jānovērtē labas lietas. Un jāmācās veidot savu pagalmu savā zemē, Tā vismaz domāju es.

 4. Lai jau Anglija maksā pensijas,nabagāka nepaliks. Latvieši nodokļos ir gana daudz iemaksājuši. Bauda vecumdienas tāpēc,ka angļi pastāvīgi smaida? Tukši smaida. Toties Latvijā smaida no sirds. Ja nesmaida,tātad nevajag. Kāpēc man jāšaipās pa tukšo? Mani tracina,ka nesmaidīgu seju uzskata par nīgru. Cilvēks ir nopietns,varbūt iegrimis savā pasaulē un tas nekas slikts. Kad smaida,tad atplaukst un paliek ļoti patīkami. Un acis siltas. Angļiem acis šaudīgas,uzsmaida,bet nenāc tuvāk! Pasauli ir jāredz. Jānovērtē labas lietas. Un jāmācās veidot savu pagalmu savā zemē, Tā vismaz domāju es.

 5. Pilnīgs fuflo!Bezdarbniece, bijusī Pamatinstinkta soliste, tagad ir ziņu reportiere no uk.

 6. Ir par ko padomāt.Nezinu vai smieties vai raudāt,bet paradīzes zemes virsū nav,maizīte visur ir ar garoziņu.Es arī esmu projām no LV jau 22 gadus,bet joprojām uz Latviju braukāju 2-3 reizes gadā,vēl ir palikuši daži draugi,daļa apmiruši.Taisnība gan,ka pēdējos gadus vairs tā braukšana tā nevelk.Es dzīvoju citur,tā nav Anglija. Šeit par zālēm ir jāmaksā pašam un par transportu arī,transports par brīvu tikai no 70 g.vecuma,arī par dzīvokli pašam jāmaksā,bet pensionāriem ir piemaksa( atbalsta) naudiņa pie īres izdevumiem,tā kā dzīvot var normāli,esi paēdis ,apģērbies un siltumā. Ja ir vēlēšanās un interese,vienmēr var atrast ar ko nodarboties.
  Bet par to atsvešināšanos – taisnība,dzīve ir atšķirīga,nav sevišķi daudz kopīga par ko runāt,uztvere uz lietām savādāka. Kaut gan jau ,,runājamo materiālu “var vienmēr atrast.
  Novēlu katram atrast savu vietiņu šajā dzīvītē,lai veiksme pavada Jūs visus!

 7. kāda elle tur strādājot! un noteikti ir simtiem, tūkstošiem visādu stāstu par ikdienu, par darbu tur uk. Un mūsējie devās uz turieni. Jo Latvijā nebija naudas ko jaunas tupeles nopirkt! Un tagad, joprojām, Latvijā ir Latvieši/simtiem tūkstoši, kuri nevar atļauties savā ikdienā vēlamo, nepieciešamo mainīt – Jo nav naudas! Nav iespējams nopelnīt, lai iegādātos elementāro, nepieciešamo! Nu ne jau zeķes, vai lētas tupeles. Bet piem. jaunu veļas mašīnu! Mums mājās veļas mašīna pirkta 1998 gadā. Elektroluks. Un darbojas vēl! Vajag viesu istabā televizoru. Nav tādas naudas. Virtuvē pie sienas darbojas Samsungs. Ar to mums jāsamierinās. Divas izlietnes vajag jau sen, sen nomainīt! Tādām lietām naudas nav. Bērnam kautko nopērkam, nepieciešamo. Bet sev ar lielu pauzi. Sieva pirmā vietā un meita. Pašam pietiek ar to kas entos gadus atpakaļ pirkts. Reti, reti viss nepiešamāko! Autiņš protams mums nav! Vēl Milzīgs kredīt parāds par dzīvokli! Lūk, viens no stāstiem. Bet ja paskatās, kā eksistē simtiem tūkstošiem iedzīvotāju/Latviešu Latvijā, jābrīnās!

 8. melīgs reklāmraksts Atbildēt

  Ir tikai paradīze viena …

  • Kādam sirdsapziņa iečīkstejas?Esmu pensionārs ar vairak kā 40 gadu darba stāžu,23 gadi nostrādāti kaitīgos darbos,arodinvalīds un neārstēts arodslimnieks.Ārstēšana man kā pensionāram ir atteikta,nepārtrauktas,mocošas arodslimības izraisītas roku,plecu,muguras sāpes neesot nekāds iemesls dzīves kvalitātes izmaiņām.Hipertonijas ārstēšanai paredzētās zāles pēc aiziešanas pensijā jāmekle bez receptem.Tāda ir pensionāra dzīve brīvajā Latvijā!

  • parasti šādi kritizētāji ir pirmie, kas grib nokļūt UK Atbildēt

   Jāpiebilst, ka visu to pašu ko saņem pensionāri saņem arī patvēruma meklētāji, invalīdi un neirotiski cilvēki. Arī narkomāni – ja vēl ir suns, tad ir dzirdēts, ka par suņa uzturēšanu arī pienākas pabalsts.
   Arī dzērājiem un no cietuma iznākušajiem ir pretimnākšana, jo ja cilvēks labi grib, viņš var sariebt valstij(un pārējiem) vairāk kā saņem pabalstā.

   Viens no iemesliem, kāpēc tiek maksāts pabalsts bērnu mātēm ir tāds, ka tie bērni kas līdz 3 gadu vecumam ir dzīvojuši ar nabadzībā nomāktiem vecākiem, kas izgāž savas dusmas uz bērniem, izaug par antisociāliem cilvēkiem.

   No otras puses – šāds stāvoklis nevar būt bezgalīgs. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc migranti par savu ceļamērķi ir izvēlējušies UK vai Ziemeļvalstis. Ir daudzas nepatīkamas lietas – paši briti sēž uz pabalstiem un darba iespējas valstī nepieaug un arī nauda.

   Tā jau viss ir ok, bet ļoti pietrūkst peldēšanās iespējas un atpūta pie dabas, jo UK tādu iespēju(tādā izpratnē, kā to dara Latvijā) ir maz – vai nu auksts laiks, vai arī bīstama(un dziļa) vieta vai arī sagandēta, utt. Latvijā izskatās, ka drīz arī sagaida tas pats – lauksaimniecības un rūpniecības ķimikālijas tiek izgāztas upēs bez jebkādas kontroles.

Draugiem Facebook Twitter Google+