×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
27. oktobris, 2013
Drukāt

Čehijā gaidāmas smagas sarunas par koalīcijas izveidi

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

A Czech lawmaker leaves the Czech Parliament on August 20, 2013 in Prague after a voting to dissolve the Parliament. Czech lawmakers voted to dissolve parliament triggering early elections that could put an end to the long-standing political turmoil sparked by a spy and bribery scandal in June 2013. AFP PHOTO / MICHAL CIZEK

Čehijas parlamenta vēlēšanas uzvarējuši sociāldemokrāti (ČSSD), tomēr viņiem nav izdevies izcīnīt absolūto vairākumu, tādēļ tuvākajās nedēļās, visticamāk, gaidāmas smagas sarunas par koalīcijas izveidi.

Sociāldemokrāti ieguvuši 20,45% balsu, lai gan pirms vēlēšanām, kas noslēdzās sestdien, tai tika prognozēti ap 25%.

Otrajā vietā ierindojusies lauksaimniecības magnāta Andreja Babiša jaunizveidotā Neapmierināto pilsoņu akcija (ANO) ar 18,65% balsu, bet trešajā vietā ir Čehijas un Morāvijas komunistiskā partija (KSČM) ar 14,91% balsu, liecina oficiālie rezultāti.

Iepriekš tika pieļauts, ka ČSSD varētu veidot valdību ar komunistu atbalstu, tomēr abas partijas parlamenta apakšpalātā ieguvušas nedaudz mazāk par 100 no 200 deputātu vietām. Tagad ietekmīgā pozīcijā nokļuvusi Babiša partija, kas nozīmē, ka varētu tikt izveidota vēl viena nestabila koalīcija, pieļauj analītiķi.

Sociāldemokrātu līderis Bohuslavs Sobotka žurnālistiem atzina, ka vēlēšanu rezultāti nav tādi, kā viņi gaidījuši, bet sacīja, ka ir gatavas sākt sarunas ar visām partijām.

Babiša komentāri pēc vēlēšanu rezultātu uzzināšanas bija pretrunīgi. Vispirms viņš izteicās, ka neatbalstīs kabinetu, kurā būs pārstāvēti sociāldemokrāti, bet vēlāk pauda gatavību sarunām par pievienošanos kreisā spārna pārstāvjiem valdībā.

“Visticamākā koalīcija ir sociāldemokrāti ar kristīgajiem demokrātiem, ko atbalsta ANO,” uzskata Prāgas Metropoles universitātes analītiķis Jans Outlijs.

Kopā visas trīs partijas parlamenta apakšpalātā varētu iegūt kontroli pār 111 vietām.

Kristīgie demokrāti (KDu-CSL) vēlēšanās ieguva 7% balsu.

Pateicoties fragmentētajai politiskajai videi, koalīcijas valdības, kurām trūkst pārliecinoša parlamentārā vairākuma, Čehijā ir ierasta parādība, un valdībām bieži nākas lenkt neatkarīgos deputātus, kas pārstāv sīkpartijas, lai nodrošinātu nepieciešamās balsis savas politikas īstenošanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+