×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
16. novembris, 2016
Drukāt

Čehijā par prezidenta publisku nomelnošanu varētu piemērot cietumsodu (1)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Čehijas prezidents Milošs Zemans

Čehijas parlamenta deputāti ierosinājuši likumprojektu, kas paredz krimināllikumā atjaunot sodu par prezidenta publisku nomelnošanu – par to draudētu līdz 12 mēnešiem ilgs cietumsods.

Likumprojektu ierosinājuši 60 deputāti, kas pārstāv sociāldemokrātus (ČSSD), partiju ANO (“Neapmierināto pilsoņu akcija”), komunistus (KSČM) un partiju “Rītausma”.

Pret likumprojektu iebilst opozīcijā esošās labējās partijas, premjerministrs Bohuslavs Sobotka un vairāki sociāldemokrātu deputāti.

Sobotka, kurš vada ČSSD, pauda bažas, ka gadījumā, ja prezidenta publiska nomelnošana tiktu atzīta par noziegumu, šis likums varētu tikt izmantots politiskās cīņās.

Premjers uzsvēra, ka prezidents bez šaubām ir pelnījis cieņu, bet ierosinātais likumprojekts ir “bezjēdzīgs un riskants”.

Sobotka paziņoja, ka uzskata par nevēlamiem jebkurus šādus centienus ierobežot vārda brīvību un tādējādi arī Čehijas sabiedrības demokrātiskās vērtības.

Viņš arī norādīja, ka ierosinātais likumprojekts ir pretrunā Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumiem.

“Strasbūrā bāzētā tiesa ir vairākkārt sacījusi, ka publiskām amatpersonām, proti, augsta ranga politiķiem, ir jāpacieš lielāka kritika nekā parastajiem cilvēkiem. Pat asa pie varas esoša politiķa kritika ir daļa no demokrātijas, un ir nepieņemami izmantot krimināllikumu, lai to apspiestu. Arī Čehijas Konstitucionālā tiesa nākusi klajā ar līdzīgu paziņojumu,” sacīja premjers.

Krimināllikuma grozījumus neatbalsta arī ANO līderis Andrejs Babišs, kurš sacīja, ka vispār nav zinājis par šo likumprojektu, lai gan to parakstījuši vairāki ANO deputāti.

“Es par to uzzināju no medijiem,” viņš piebilda.

Komunistiskā režīma laikā Čehoslovākijā par valsts galvas nomelnošanu likums paredzēja līdz diviem gadiem ilgu cietumsodu.

Likumprojekta ierosinātāji norādīja, ka valsts galva un valsts simboli šobrīd tiek aizskarti arvien biežāk un tie netiek pietiekami aizsargāti.

Čehijas prezidents Milošs Zēmans debatēs par likumprojektu neiesaistīsies, paziņojis prezidenta preses pārstāvis.

Čehijas labā spārna opozīcija noraidīja likumprojektu, nodēvējot to par atgriešanos komunisma laikos, un pauda viedokli, ka prezidenta vārdam visvairāk kaitē pats Zēmans ar savu politiku un izturēšanos.

Arī Čehijas tieslietu ministrs pauda viedokli, ka šādi labojumi krimināllikumā nav nepieciešami.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kad acīs Kremļa zvaigznes, tad arī tāds pants ir vajadzīgs – kā Latvijā – Sāks lūkoties uz zvaigznēm un tas pats radīsies jau ZZS galvās… Gan SC palīdzēs…

Draugiem Facebook Twitter Google+