Pasaulē
Eiropa

Čehijā uzvar eiroskeptiķi 16


Pēc uzvaras vēlēšanās Andrejs Babišs paziņoja, ka viņa partija atbalsta Čehijas dalību ES un NATO, un pauda neizpratni, kāpēc to uzskata par apdraudējumu demokrātijai.
Pēc uzvaras vēlēšanās Andrejs Babišs paziņoja, ka viņa partija atbalsta Čehijas dalību ES un NATO, un pauda neizpratni, kāpēc to uzskata par apdraudējumu demokrātijai.
Foto – EPA/LETA

Čehijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi miljardiera Andreja Babiša dibinātā partija “Neapmierināto pilsoņu akcija” (“ANO”), savācot 29,7% balsu un iegūstot 78 no 200 apakšpalātas deputātu vietām. Kā vēlēšanās uzvarējušās partijas vadītājs Babišs cer kļūt par premjerministru, lai gan apsūdzēts divu miljonu eiro subsīdijas izkrāpšanā no ES fonda. Viņš noliedzis savu vainu un apgalvojis, ka apsūdzība pret viņu esot politiski motivēta.

 

“Čehu Tramps”: “Nekad neesmu bankrotējis”

Babišs kādu laiku bija finanšu ministrs līdzšinējā premjerministra Bohuslava Sobotkas koalīcijas valdībā, taču viņam nācās atkāpties pēc apsūdzības korupcijā. Pēc uzvaras vēlēšanās Babišs paziņoja, ka viņa partija atbalsta Čehijas dalību ES un NATO un pauda neizpratni, kāpēc viņa partiju uzskata par apdraudējumu demokrātijai, atzīmē aģentūra “Associated Press”. 63 gadus vecais Babišs ir viens no bagātākajiem Čehijas pilsoņiem. Žurnāls “Forbes” viņa īpašumus – lauksaimniecības uzņēmumus, ķīmiskās rūpnīcas, divus laikrakstus – novērtējis par 4,1 miljardu dolāru. Babišs, kurš medijos nereti dēvēts par “čehu Trampu”, atzīmējis kādu atšķirību ar ASV nekustamo īpašumu magnātu, kurš kļuva par prezidentu: “Es nekad neesmu bankrotējis,” viņš teica intervijā laikrakstā “The Washington Post”. Babišs, kas tiek pielīdzināts bijušajam Itālijas premjerministram Silvio Berluskoni un ASV prezidentam Donaldam Trampam, pazīstams ar saviem kritiskajiem izteikumiem par Eiropas Savienību, un viņa vadītās partijas uzvara raisījusi bažas par vēl vienas eiroskeptiskas valdības izveidošanos Austrumeiropā.

 

Vai saskaldīts parlaments var izveidot stabilu valdību?

Babiša partijai “ANO”, neskatoties uz pārliecinošo uzvaru, valdības izveidošanai būs nepieciešami koalīcijas partneri, taču tradicionālās partijas, kas šajās vēlēšanās cietušas smagus zaudējumus, pagaidām joprojām atsakās sadarboties ar viņu. Labēji centriskās Pilsonisko demokrātu partijas (ODS), kas vēlēšanās bija otrā ar 11,3% balsu, līderis Petrs Fiala jau noraidījis iespēju, ka varētu iesaistīties koalīcijā ar “ANO”, norādot, ka Babiša partija nespēs izpildīt savus priekšvēlēšanu solījumus. Pilsoniskajiem demokrātiem seko Pirātu partija, kas ieguvusi 10,8% balsu, pirmo reizi iekļūstot parlamentā. “Pirātiem” uz papēžiem min visradikālāk pret imigrāciju noskaņotā un eiroskeptiskā partija “Brīvība un tiešā demokrātija” (“SPD”), kuru vada Tomio Okamura un kuru atbalstījuši 10,7% čehu. Komunisti (KSČM) ierindojās piektajā vietā, iegūstot 7,8% balsu. Vēlēšanu lielākie neveiksminieki bija sociāldemokrāti (ČSSD), kas vadīja līdzšinējo valdošo koalīciju. Viņu atbalstītāju skaits no 20% iepriekšējās vēlēšanās sarucis līdz 7,3%. Iekļūšanai parlamentā noteikto piecu procentu barjeru pārvarējis arī trešais līdzšinējās koalīcijas partneris – kristīgie demokrāti (KDU-ČSL), kas ieguva 5,8% balsu.

Uz 200 parlamenta apakšpalātas deputātu vietām kopumā pretendēja 7500 kandidātu, kurus izvirzīja 31 partija. Tik liels partiju skaits vēl nevienās vēlēšanās pēc komunistiskā režīma gāšanas nebija startējis. Balsu skaitīšanas rezultāti liecina, ka parlamenta sastāvs būs ļoti fragmentēts, ekspertiem izsakot brīdinājumus, ka valstij var draudēt nestabilitāte vai pat haoss.

LA.lv