×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
12. septembris, 2016
Drukāt

Čehijas minerālūdeņu trīsstūrī. “Pēcpadomju pirmajās ārzemēs” atgriežoties (2)

1. Minerālūdeņi trīsstūris

1no4
Foto-Viesturs SprūdeFoto-Viesturs Sprūde
Noderīgas saites

Tūrisms Karlovi Varu reģionā: "karlovyvary.cz/en"
Beherovkas muzejs: "becherovka.com"
Mozera stikla rūpnīca un muzejs: "moser-glass.com"
Loketas pils: "karlovyvary.cz/en/castle-loket"

Deviņdesmito gadu sākumā Čehija un Karlovi Vari daudziem Latvijas tūristiem kļuva par vienu no pirmajām “ārzemēm”. Nevarētu sacīt, ka kopš tiem laikiem minerālūdens dziedinātavu un atpūtnieku pilsētā Karlovi Varos daudz kas ir mainījies, jo čehi arī agrāk tīri labi prata to apsaimniekot un pievilināt atpūtniekus, kam tuva krievu vai vācu mēle. Tomēr patiesībā Karlovi Vari ir tikai viens stūris tajā, ko dēvē par čehu minerālūdens kūrortu trīsstūri.

Ne pirmo reizi atskārstu, ka problēmu ziņā Eiropā it nemaz neesam unikāli. Kaut vai īpašumtiesību strīdu ziņā – Karlovi Varos to dēļ Teplas upes krastā jau kādu laiku pamests stāv kādreiz par obligātu tūristu programmās uzskatītais brīvdabas peldbaseins. Bet ko nu par to, ja atpūtnieki, tāpat kā pirms 200, 100 vai 20 gadiem, pastaigājas ar porcelāna sūcamkrūzītēm rokā, ejot no viena minerālūdens avota pie otra. Raugi, šie minerālūdeņi lietojami svaigi un nav pildāmi pudelēs ilgai glabāšanai, jo sāļi tajos ātri nosēžas un ūdens zaudē dziednieciskās īpašības. Karlovi Varos ir gandrīz 100 dažāda sāļuma minerālavotu, kuru temperatūra variē no 30°C līdz 73°C (ieteicamākie esot tie ap 50°C). Zemes virspusē tie izlaužas tieši pilsētā, kamēr, piemēram, citā netālā minerālūdens pilsētā Mariānske Lāzņē, bijušajā Marienbādē, kur to ir ap 40, šie avoti meklējami apkaimes mežos un uz kūrortu plūst pa cauruļvadiem. Lai iedziļinātos minerālūdens kūr­ortu trīsstūra pilsētu Karlovi Varu – Mariānske Lāzņe – Františkove Lāzņe dziednīcu profilos, vannu, SPA, masāžu un cita veida pakalpojumu daudzveidībā un ūdeņu dziedinošajās īpašībās, droši vien vajadzētu vēl vismaz divus rakstus. Kūr­ortu bizness kopš senlaikiem ir Karlovi Varu apgabala saimniecības mugurkauls. Faktiski jebkurai 19. gadsimta beigu vai 20. gadsimta sākuma kūrmājai te būs savs vēsturisks stāsts, savi monarhi, literāti, karavadoņi, ko pieminēt. Agrāk te atpūtās aristokrāti, tagad cenas kļuvušas liberālākas un publikā pārsvarā mieru alkstoši pensionāri.

  1. Minerālūdeņi trīsstūris
  2. Skats uz Karlovi Variem
  3. Karaļa krēsls
  4. Pie dubļu vulkāniņiem

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. bildes grūti pielikt, papildnot tekstu

  2. Mans sapnis! Es Karlovi Varos biju 1977.gada jūnijā ekskursijā divas nedēļas, tie bija mani 18 gadnieka skastākie mirkļi . . .

Draugiem Facebook Twitter Google+