×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
13. janvāris, 2013
Drukāt

Čehijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā uzvarējis Zemans un Švarcenbergers

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Čehijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā visvairāk balsu ieguvis bijušais premjerministrs Milošs Zemans (attēlā) un pašreizējais ārlietu ministrs Karels Švarcenbergers, liecina pirmās kārtas rezultāti.

Pirmajā kārtā, kas norisinājās 11.janvārī un 12.janvārī, piedalījās deviņi kandidāti, bet tā kā nevienam no viņiem nav izdevies iegūt vismaz pusi balsu, 25. un 26.janvārī tiks rīkota vēlēšanu otrā kārta.

69 gadus vecajam Zemanam, kurš pārstāv kreisi centrisko Pilsonisko tiesību partiju (SPOZ), pirmajā kārtā izdevies iegūt 24,2% balsu, savukārt 75 gadus vecajam Švarcenbergeram – 23,4%.

Švarcenbergers pārstāv konservatīvo partiju “TOP 09” (partijas nosaukums veidots no čehu vārdu “tradīcija, atbildība un labklājība” abreviatūras un tās dibināšanas gadskaitļa).

Šīs ir pirmās tiešās prezidenta vēlēšanas Čehijā, un to uzvarētājs nomainīs amatā Vāclavu Klausu, kurš Čehijas prezidenta krēslā aizvadījis veselu desmitgadi un kļuvis pazīstams kā viens no nelokamākajiem eiroskeptiķiem visā kontinentā. Klausa pilnvaru termiņš beidzas 7.martā.

Kopš bijušās Čehoslovākijas sadalīšanas 1993.gadā Čehijā notikušas četras prezidenta vēlēšanas, taču tajās nākamo valsts galvu izvēlējās abu parlamenta palātu deputāti.

2012.gadā prezidenta ievēlēšanas kārtība tika mainīta, pārejot uz vispārējām tiešām vēlēšanām, jo sabiedrībā valdīja viedoklis, ka Klausa pārvēlēšana 2008.gadā bijusi vairāk saistīta ar politisko tirgošanos, nevis ar valsts interesēm.

Lai gan Čehijas prezidenta pilnvaras ir ierobežotas un lielā mērā ceremoniālas, viņam ir veto tiesības likumdošanas procesā un liela loma centrālās bankas vadītāja izvēlē.

Tomēr politikas analītiķi norāda, ka tiešās vēlēšanas prezidentam piešķir lielāku autoritāti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+