×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. jūlijs, 2013
Drukāt

Čehijas prezidents ieceļ tehnokrātu valdību

LETA/AFPLETA/AFP

Čehijas prezidents Milošs Zēmans trešdien iecēlis tehnokrātu valdību, kuru vadīs sens viņa sabiedrotais kreiso nometnē Jirži Rusnoks. Ar šo pretrunīgi vērtēto soli prezidents cenšas apturēt kukuļošanas un izspiegošanas skandāla izraisīto krīzi.

Zēmans, kurš ir Čehijas pirmais tiešās vēlēšanās ievēlētais valsts galva, pagājušajā mēnesī izraudzījās 52 gadus veco Rusnoku, lai viņš valdības vadītāja amatā aizstātu Petru Nečasu – labējās nometnes konkurentu, kurš amatu zaudējis Čehijas visilgākās recesijas laikā.

“Es vēlos jums apliecināt, ka mēs darīsim visu, ko spējam, lai vislabākajā veidā kalpotu mūsu valsts pilsoņiem,” pēc ministru iecelšanas Rusnoks sacīja Zēmanam.

Tā kā visa politiskā spektra partijas ar prezidenta izvēli jūtas apietas, paredzams, ka Rusnoka kabinets neizturēs uzticības balsojumu parlamentā, kas ir jāsarīko 30 dienu laikā. Rusnoks pats nav parlamenta deputāts.

Līdzšinējā centriski labējā koalīcija, kurai parlamentā ir 101 no 200 vietām, uzstāj ka nākamā valdība būtu jāvada tās cilvēkam, bet kabinetā vajadzētu saglabāt demisionējušā premjerministra Nečasa administrācijas aprises.

“Es šo valdību noraidu kopumā, jo tā ir apgājusi parlamentu un atrodas tam opozīcijā,” sacīja parlamenta spīkere Miroslava Ņemcova, kas ir līdzšinējās koalīcijas premjera amata kandidāte.

Likumdevēji 17.jūlijā rīkos sociāldemokrātu iniciētās debates par parlamenta atlaišanu. Lai parlaments tiktu atlaists, par to ir jānobalso trim piektdaļām deputātu. Tam sekotu ārkārtas parlamenta vēlēšanas.

Arī ja parlaments valdību neapstiprina, kabinets var turpināt darbu līdz kārtējām vēlēšanām, kas paredzētas 2014.gada maijā, jo, izmantojot likuma nepilnības, Zēmans var atlikt jauna premjera iecelšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+