×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. augusts, 2013
Drukāt

Čehijas valdība demisionē, pietuvinot valsti ārkārtas vēlēšanām

LETA/AFPLETA/AFP

Čehijas valdība, kuru vada bezpartejiskais premjers Jirži Rusnoks, otrdien oficiāli demisionēja pēc tam, kad pagājušajā nedēļā parlaments tai izteica neuzticību, paverot ceļu ārkārtas vēlēšanām un pastiprinot politisko krīzi.

Prezidents Milošs Zemans 10.jūlijā apstiprināja Rusnoka valdību, ko bija nodēvējis par tehnokrātisku ekspertu valdību. Šajā valdībā lielākoties ir Zemana sabiedrotie.  

Iepriekšējais labēji centriskais premjerministrs Petrs Nečass korupcijas un izspiegošanas skandāla dēļ 17.jūnijā iesniedza atlūgumu. Čehijas prezidents Rusnoku premjera amatā iecēla 25.jūnijā.

Zemans pēc Rusnoka valdības demisijas pieņemšanas paziņoja, ka valdība turpinās darbu līdz tiks iecelta jauna valdība, kas, “cerams, tiks veidota pēc brīvām vēlēšanām”.

Čehijas prezidents sestdien pauda signālu, ka atbalsta ārkārtas vēlēšanu rīkošanu, sakot, ka “man nav iemesla bez vajadzības atlikt parlamenta atlaišanu”.

Trīs lielākās partijas, kam ir 122 no 200 vietām parlamentā, ir iesniegušas prasību atlaist parlamentu. Balsojums par parlamenta atlaišanu notiks 20.augustā.

Čehijas konstitūcija paredz, ka parlamentu var atlaist tikai ar prezidenta piekrišanu, un viņam vēlēšanas jāizsludina 60 dienu laikā pēc parlamenta atlaišanas.

Politiskā krīze Čehijā sākās jūnijā, kad Nečass atkāpās pēc tam, kad viņa mīļākā un biroja vadītāja Jana Nagjova tika aizturēta un apsūdzēta kukuļošanā un dienesta pilnvaru ļaunprātīgā izmantošanā.

Čehijā jau pusotru gadu valda recesija. Analītiķi ir norādījuši, ka pašreizējā politiskā krīzi vaLsts ekonomiku ietekmē nedaudz. Centrālā banka prognozē, ka Čehijas ekonomika šogad sašaurināsies par 1,5%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+