Pasaulē
Eiropa

Čehu līderi grib mainīt valsts nosaukumu 1

Foto EPA/LETA

Čehu Republikas līderu sanāksmē ceturtdienas vakarā nolemts, ka valsts nosaukuma īsajai formai turpmāk jābūt vārdam “Čehija”, ar to izbeidzot vairāk nekā 20 gadus ilgušās debates šajā jautājumā.

Lēmums gan vēl ir jāapstiprina valdībai, vēsta Čehijas radio. Arī svešvalodās valsts nosaukuma īsā forma būs čehu vārda “Česko” varianti, piemēram, angļu – “Czechia”, franču – “Tchequie”, bet vācu valodā – “Tschechien”.

Varas pārstāvji uzskata, ka vārds “Čehija” valsts nosaukumā būs ērtāks nekā pašreizējais garais “Čehu Republika”. Par izmaiņām visaktīvāk iestājušās sporta komandas un uzņēmēji.

Lēmums pieņemts pēc tikšanās Prāgas pilī, kurā piedalījās prezidents Milošs Zēmans, premjerministrs Bohuslavs Sobotka, parlamenta abu palātu spīkeri, kā arī aizsardzības un rūpniecības ministri.
Kopš Čehoslovākija 1993.gadā sadalījās divās valstīs, čehi nevarēja izšķirties, kādai vajadzētu būt valsts nosaukuma īsajai formai.

Valts lielākais reģions, kas citās valodās tiek dēvēts par Bohēmiju, čehu valodā tiek dēvēts par “Čechy”, tādējādi vārda “Čehija” lietošana visas valsts apzīmēšanai, dažuprāt, netieši mazinātu abu pārējo vēsturisko reģionu – Morāvijas un Silēzijas – nozīmi.

Taču jaunā saīsinātā nosaukuma atbalstītāji norāda, ka citās valodās vārds “Čehija” sen tiek lietots visas Čehu Republikas apzīmēšanai.

Lai arī savā valodā saglabātu atšķirību starp Bohēmiju un Čehiju, čehu valodā valsts nosaukuma oficiālā īsā forma būs “Česko”.

Valsts nosaukuma jauno īso formu Ārlietu ministrijai tagad uzdots oficiāli reģistrēt ANO.
Tajā pašā laikā kritiķi bažījās, ka angļu vārds “Czechia” var tikt jaukts ar vārdu “Chechnya” – Krievijas Ziemeļkaukāza reģiona Čečenijas nosaukumu.

Reģionālās attīstības ministre Karla Šlehtova, kas arī iebilst pret jauno saīsināto formu, norādījusi, ka valdība ieguldījusi 40 miljonus ASV dolāru tūrisma reklāmas kampaņā, kurā ticis izmantots pilnais valsts nosaukums “Čehu Republika”.

LA.lv