×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
28. oktobris, 2013
Drukāt

Čehijā vēlēšanās negaidītus panākumus gūst miljardiera nodibināta partija (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kaut arī aizvadītajā nedēļas nogalē Čehijas parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu – 20,5 procentus – ieguva Sociāldemokrātiskā partija, par lielāko pārsteigumu vēlēšanās kļuva miljardiera Andreja Babiša pirms nepilniem diviem gadiem nodibinātā partija “Neapmierināto pilsoņu akcija” (“ANO”). Tā, no sociāldemokrātiem atpaliekot par nepilniem diviem procentiem balsu, ierindojās otrajā vietā, kļūstot par atslēgas partiju koalīcijas izveides sarunās.

Soda varas partijas


Pēc negaidītajiem vēlēšanu rezultātiem un Babiša populistiskās partijas panākumiem čehu politiskie apskatnieki paredz smagas un ilgas koalīcijas veidošanas sarunas. Sociāldemokrāti pauduši vilšanos, ka par viņiem nobalsoja vien piektā daļa Čehijas vēlētāju. “Tas nav tas, ko gaidījām. Taču esam gatavi sākt sarunas ar visām parlamentā ievēlētajām partijām,” raidsabiedrībai BBC apstiprināja Sociāldemokrātiskās partijas priekšsēdētājs Bohuslavs Sobotka. Pirms vēlēšanām Čehijā tika spriests, ka sociāldemokrāti varētu izveidot valdību, sadarbojoties ar Komunistisko partiju. Taču arī par komunistiem nobalsoja mazāk iedzīvotāju, nekā prognozēja aptaujas, – 15 procenti. Tādējādi abām partijām kopā nepietiek deputātu vietu, lai izveidotu koalīciju.

Tikmēr vasarā kritušās valdības vadošā Pilsoniski demokrātiskā partija ieguva vien 7,7 procentus balsu. “Tas ir fatāls zaudējums,” čehu žurnālistiem atzina partijas priekšsēdētājs Martins Kuba. Čehijas vēlētāji par korupciju un ekonomisko stagnāciju sodīja arī citas iepriekš pie varas esošās centriski labējās partijas – “TOP’09” saņēma 11,5 procentus balsu, “Tiešās demokrātijas ausma” – 6,9 procentus, bet kristīgie demokrāti – 6,8 procentus.

“Šo vēlēšanu uzvarētājas ir protesta partijas,” sarunā ar laikrakstu “The New York Times” sacīja čehu politiskais apskatnieks Jaroslavs Plešls, ar to domājot Babiša partiju “ANO”. “Šāds balsojums parāda, cik ļoti čehiem ir apnikusi valsts politika, korupcija un sliktā ekonomiskā situācija. Kopš 2009. gada mūsu ekonomika attīstījusies ļoti lēni. Cilvēki jūt, ka politiķi zog kā traki,” norādīja Plešls.

Čehijas Berluskoni


Par lielāko pārsteigumu Čehijas parlamenta vēlēšanās parūpējās Babiša vadītā “ANO”, kurai neviena aptauja pirms vēlēšanām neparedzēja lielus panākumus, kur nu vēl vairāk nekā 18 procentus vēlētāju balsu un otro vietu. Babišs ir dzimis Slovākijā, bet ieguvis Čehijas pilsonību. Viņam pieder uzņēmums “Agrofert”, kas darbojas pārtikas un ķimikāliju ražošanā, un viņa turība sasniedz divus miljardus dolāru. Tas Babišu padara par otro turīgāko cilvēku Čehijā un saskaņā ar žurnāla “Forbes” datiem par 736. bagātāko cilvēku pasaulē.

Īsi pēc vēlēšanu rezultātu uzzināšanas Babišs paziņoja, ka viņam nav nodoma atbalstīt sociāldemokrātu vadītu valdību. “Mēs negribam valdīt. Mēs gribam pieņemt likumus, lai reformētu šo valsti,” pēc vēlēšanu rezultātu uzzināšanas apgalvoja populistiskais Babišs. Savā priekšvēlēšanu kampaņā viņš solīja attīrīt valsts politisko vidi no neliešiem un izskaust korupcijas sērgu. Čehu labvēlību miljardieris pelnīja, arī izsniedzot vēlētājiem gaļas pīrādziņus.

Babiša tēvs bija diplomāts un kādreizējās Čehoslovākijas Komunistiskās partijas biedrs. Daļu savas bērnības Babišs tēva darba dēļ pavadījis ārzemēs, kur arī skolojies – pamatskolu pabeidzis Parīzē. Viņam pašam labpatīk uzsvērt, ka naudu sācis pelnīt jau agrā jaunībā. “Es strādāju kopš 15 gadu vecumu – esmu piegādājis pienu, strādājis par krāvēju, namu dekorētāju, celtnieku,” ziņu aģentūrai “AFP” uzskaitīja Babišs.

Daļa čehu uz 53 gadus veco Babišu tomēr raugās skeptiski – gan viņa populistisko solījumu dēļ, gan tāpēc, ka savulaik viņš bijis Čehijas Komunistiskās partijas biedrs. Turklāt pret Babišu arī izskan apsūdzības, ka komunistu valdīšanas laikā viņš ir sadarbojies ar Čehoslovākijas slepenpoliciju. Šīs apsūdzības viņš gan kategoriski noraida.

Dažus gadus pēc komunistiskā režīma krišanas Babišs nodibināja uzņēmumu “Agrofert”, kas tagad kļuvis par vienu no lielākajiem Čehijā. Babiša kritiķi viņu dēvē par “Čehijas Silvio Berluskoni”. Viņam pašam gan šādi salīdzinājumi neiet pie sirds. “Berluskoni ir krāpies ar nodokļiem. Bet es nodokļos maksāju simtiem miljonus. Un es neiesaistos seksuālos piedzīvojumos,” paziņojis Babišs. “Es esmu turīgs cilvēks. Esmu piepildījis gandrīz visus savus sapņus. Miljardus esmu nopelnījis, godīgi strādājot.”

Babišs ir kaismīgs tenisa spēlētājs. Viņa otrā sieva Monika ir divdesmit gadus jaunāka par viņu. “Es apbrīnoju viņa gudrību, šarmu un humora izjūtu,” reiz kādā intervijā sacīja miljardiera sieva, ar kuru viņam ir divi bērni. Tikpat atvašu Babišam ir arī ar pirmo sievu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. “Ano” ir “jā” čehiski.

Draugiem Facebook Twitter Google+