×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
5. decembris, 2013
Drukāt

Čehus iepazīstina ar “noslēpumaino baltu” senlietām (2)

Foto no ceskatelevize.cz.Foto no ceskatelevize.cz.

Morāvijas muzejā Brno, Čehijā, 3. decembrī atklāta starptautiskā izstāde ”Noslēpumaino baltu pasaule”, kas čehu publiku iepazīstina ar Latvijas, Lietuvas, ziemeļrietumu Polijas daļas, kā arī Igaunijas senvēsturi līdz 16. gadsimtam, informē Latvijas vēstniecība Prāgā.

Izstāde gatavota, izmantojot Čehijas un desmit citu valstu muzeju krājumā esošās senlietas, ciktāl tās attiecas uz Baltijas jūras austrumdaļas reģiona vēsturi no akmens laikmeta līdz viduslaikiem.

No Latvijas projektā piedalās Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs un Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.

Izstādes mērķis ir uzlabot čehu zināšanas par Baltijas jūras zemju vēsturi un kultūru. Līdz šim čehi maz ko zinājuši arī par  čehu zemes vēsturiskajām saitēm ar Baltiju.

Izstāde ir sadalīta divās atsevišķās ekspozīcijās. Pirmā ar nosaukumu ”Baltija pirms baltiem” vēsta par cilvēku dzīvi Baltijā no sākumiem līdz bronzas laikmetam. Aizvēstures senāko posmu pārstāv arheologu atrastie koka, kaula darinājumi, dzintara un bronzas rotas un priekšmeti, tajā skaitā no Lubāna ezera. Izstādes veidotāji uzsver, ka šādas lietas čehu publikai tiek demonstrētas pirmoreiz.

Otrā ekspozīcijas daļā – ”No Sv. Adalberta līdz Jageloņiem” – tiek stāstīts par čehu zemju lomu kristietības ieviešanā Baltijā un tirdzniecības un kultūras saiknēm starp reģioniem laikā no 5. līdz 16. gadsimtam. Latvijas teritorijas viduslaiku kultūru te reprezentē priekšmeti no Ikšķiles, Rīgas un Cēsīm. Ir eksponāti no latgaļu, sēļu, zemgaļu, kuršu un lībiešu kapulaukiem.

Izstādes atklāšanā piedalījās Latvijas vēstnieks Alberts Sarkanis un viņa kolēģi no Igaunijas, Lietuvas un Polijas, kā arī ar Čehijas kultūras ministru Jirži Balbins un Brno mērs Romans Onderka. Izstāde būs skatāma līdz 2014. gada 28. septembrim.

Vēstniecība informē, ka līdz tam laikam regulāri notiks literārie un kino vakari par Baltijas valstīm, kā arī atsevišķas izstādes par katru valsti.

Ar Latvijas vēstniecības atbalstu no februāra līdz martam būs skatāma izstāde, kas veltīta Latvijas vēstures tematikai – “Vēstules no Sibīrijas uz bērza tāss”. Savukārt Latvijas folklorai un daiļradei veltītā izstāde “Latviešu cimdi” būs skatāma no aprīļa līdz maijam.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Esmu lasiijis, ka 12. g.s. notika smagas ciinjas pruushiem ar poljiem. Tad krustneshi apvienojaas ar poljiem un vinji kopiigi pieveica pruushus. Sekoja pruushu paarvaacoshana ,bet valodnieks Grasis mums Abrenes 3 reiz 3 nometnee staastija, ka veel pirms kara zinaja, kuros ciematos dziivoja pruushu pecnaaceeji. Grasis pat nodziedaaja vienu dziesmu pruushu valodaa.

  2. Čehi,kā visi slāvi bija fanātiski kristieši.Viņi kopā ar poļiem iesāka baltu tautasJatvingu,Sudāvu,Prūšu iznīcināšanu.Kāds ar visu sakars simts lībiešiem? ”Vēsturnieki””….

Draugiem Facebook Twitter Google+