×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.9°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
29. novembris, 2017
Drukāt

Sanita Upleja: Čeka un trejdeviņi grēku gadi (11)

Sanita Upleja. Foto - LETASanita Upleja. Foto - LETA

Lasot un klausoties pēdējā laikā no jauna Latvijas plašsaziņas telpā uzbangojušās kaislības ap tā saucamo čekas maisu atvēršanu, neviļus pārņem sajūta, ka daļa sabiedrības gaida no šiem maisiem izgāžamies mistisku grēku plūdu straumi, kas vienā rāvienā aizskalos divdesmit septiņos neatkarības gados krājušos aizsērējumus. Ar cerību, ka pēc ūdeņu noskriešanas mēs dzīvosim pavisam citu, jaunu un skaistu dzīvi salīdzinājumā ar to “muļļāšanos”, ko esam pieredzējuši trejdeviņos atgūtās neatkarības gados.

Savulaik citviet esmu jau rakstījusi, ka būtībā apzināta sadarbība ar čeku ir grēks, ko tik viegli un vienkārši nevar piedot un atlaist. Tāpat kā par to, ka totalitāra iekārta ir atstājusi ļoti dziļas pēdas mūsu sabiedrības domāšanā un rīcībā un ka atbrīvošanās no tām ir ļoti ilgs un garš process.

Tomēr man ir bažas, ka pēc šo mītisko maisu atvēršanas mūs sagaida liela vilšanās. Jo tā diezin vai būs kāda Pandoras lāde, no kuras bez apstājas nāks arvien jaunas un jaunas atklāsmes, kas mums liks attīrīties un kļūt labākiem, nekā esam bijuši šajos atjaunotās valsts gadu desmitos. Drīzāk varētu sanākt kā latviešu pasakās, kur beigās čiks vien bija vai medus poda vietā pagrabā gaidīja “iztukšītis”.

Nezinu, vai īsti vietā ir salīdzinājums, bet mēs jau reiz ar lielu aizrautību nesen atlaidām Saeimu, cerēdami, ka ar vienu vēzienu var aizslaucīt visas nebūšanas un Latvijas demokrātijas pusaudžu gadu grūtības. Taču drīz vien sekoja liela vilšanās, jo jaunajā 11. Saeimā tāpat netika pildīti solījumi, notika partiju šķelšanās un galu galā 12. Saeimā tika ievēlēti savdabīgi jaunveidojumi un vairāki viens par otru skaļāki huligāni. Vai to var saukt par attīrīšanos un mainīšanos uz augšu?

Man liekas, ka arī no čekas maisu atvēršanas tiek sagaidīts tas, ko diezin vai vajadzētu sagaidīt. Man nav un nevar būt nekādas personiskas ieinteresētības maisu neatvēršanā, taču es neticu, ka lielākās mūsu valsts un sabiedrības problēmas ir radušās vai rodas joprojām no čekas visaptverošās slepenās varas un ka tieši no turienes visām nelaimēm “kājas aug” un “diedziņi tiek raustīti”.

Vai tiešām tie veselības aprūpes samezglojumi, ko mēs patlaban cenšamies atšķetināt, ir čekas un tās aģentu roku darbs? Vai tiešām mūsu izglītības sistēmas vājie posmi arī ir čekistu rokaspuišu izskaitļoti? Un kāds gan varēja būt čekas patiesais nodoms, kad tā virzīja un aizvirzīja Latviju līdz pilntiesīgai dalībai Eiropas Savienībā un NATO?

Varbūt iepriekšējā rindkopa absurdi izklausās, taču, ja reiz čekas maisu sakarā sabiedriskajā sarunā tiek piesaukta Latvijas attīstības “buksēšana”, tad mums tā kārtīgi jāizvētī tie divdesmit septiņi “grēkiem” pilnie gadi un jāsaprot, kas un kādēļ īsti ir “buksējis”. Domāju, ka patiesos iemeslus nemaz nebūtu tik grūti noskaidrot un pie labas gribas arī likvidēt. Nevērtēsim čeku par augstu, bet pašu sabiedrības pārstāvju nespēju uzņemties atbildību, savtību un alkatību par zemu.

Taču, atgriežoties pie totalitārā mantojuma mūsu domāšanā, šķiet, ka gan iedomas, ka ar visas Saeimas atlaišanu var sodīt dažus patiesus grēk-āžus un iznest valsti saulītē, gan arī pārliecība, ka čekas aģentu masveida izgaismošana izskalos sārņus no visām netīrajām sirdsapziņām, ir piemērs šī mantojuma dziļi laistajām saknēm.

Brīvā un demokrātiskā valstī katram par saviem darbiem un arī noziedzīgajiem nodarījumiem ir jāatbild pašam un individuāli – gan tautas vēlētiem priekšstāvjiem, gan bijušajiem čekistiem un aģentiem. Tas ir nemitīgs process, un tikai tādā veidā ir panākama patiesi labāka politika un brīvāka sabiedrība. Masveida akcijas, kuru gadījumā vienā putrā tiek sajaukti īstie ļaundari un dzīvē neveiksmīgi sapinušies ļaudis un kas nepamatoti met ēnu arī uz pavisam nevainīgiem cilvēkiem, ir raksturīgas citām valstīm un režīmiem, bet tā tam nevajag būt brīvā Latvijā 21. gadsimtā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Nav ko te zīlēt, dos vai nedos rezultātu čekas maisu publiskošana. Likums ir pieņemts un saraksti ir jāpublisko. Bet mani uztrauc Kučinska un citu kungu spriedelējumi: ka maisu saturs ir jau pārrevidēts,
  ka tur speciāli ieliktas jaunas kartiņas ar “nevainīgiem” uzvārdiem, ka vairums īsto uzvārdu ir Maskavā,
  utt. Šīs fantāzijas bez konkrētiem pierādījumiem ož pēc “stukaču” aizstāvēšanas, nekā cita! Jau iepriekš var paredzēt, ka Kučinska valdība darbosies pretī čekas maisu Zinātniskās komisijas secinājumiem, tas ir redzams jau šodienas attieksmē (“nauda izlietota, rezultātu nav!” vai “nepilda SAB prasības dokumentu piekļuvei”, utt.). Tad lieciet pierādījumus galdā Kučinski un Freibergas kundze, bet ja pierādījumu nav, tad paklusējiet un nejauciet cilvēkiem prātus! Jo viņi jau arī prot analizēt un spriest. Nekādu nevainīgo tur nav, tās līdz šim ir no pirksta izzīstas pļāpas, lai attaisnotu dažus mūsu darboņus, bet ja ir, tad viņu nevainību noskaidros tiesa. Šis attīrīšanās process vispirms ir vajadzīgs visai sabiedrībai, nevis kādiem indivīdiem, lai pierādītu savu nevainību, par ko te daži rada mākslīgu ažiotāžu.

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 3. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 4. jāpublicē un viss, jo vairāk, ja tur nekā nav……………..

 5. Katrā,kas komentē par šo tēmu vai darījis to iepriekš,ir daļa taisnības.Diemžēl arī to komentāros ,kuriem nav taisnības. Vajadzēja taču tā samudžināt,ka nevar vairs atpiņķēt.Vai neizdarība vēl nav kļuvusi par nācijas rakstura iezīmi?

 6. Jāpublicē gan ! Mēs nesen pabeidzām beidzamās redakcijas tajos maisos, par sevi, saviem čomiem un radiem. Visi MŪSU ienaidnieki tagad jau atrodas tajos maisos. Tā kā, laiks vien ir tos vērt vaļā un paziņot tautai par nodevējiem.

 7. Sanita, man liekas, ka tev pietrukst vienas izpratnes, kas ir kas, kur aug kājas nelietībām mūsu sabiedrībā, mūsu Latvijā jo sevišķi. Lietuva un Igaunija ir daudz humānāka pret savu tautu, kā pie mums.

  Kādēļ? ēc 1990.gada 4.maija varu, īpašumus un naudu sagrāba tā pati okupācijas laika nomenklatūra, kas pārvaldīja situāciju, kam piederēja informācija, tātad okupācija ir mūsu nelaimju nelaime un sekas turpinās. Tur auga kājas visaptverošais korupcijai, valsrts sagrābšanai, oganizētajai noziedzībai – radās politiskā sistēma, kuru vismaz vēl 30 gadus nebūs iespējams satricināt. Saeimas atlaišana, Sanita, bija trieciens šai sistēmai, daudzi netika pārvēlēti un atkritēji ar milzu naidu iestājās pret Zatlera taisnīgo rīcību, ierosinot tautas referendumu. Daudzi žurnālisti, politiskie palīgi, reklāmisti palika bez melnās kases, bez honorāriem, bija bezgala nikni un lēja samazgas uz ļoti godājamo Zatleru.nikni lamāja, kad sabruka dažu komunistiski- čekistisko stukaču grupējumi. Likās, ka Zatlers ir vislielākais tautas gandētājs.

  Nav tik vienkārši – vainīgi čekas stukači, komunisti, krievi vēl jo mazāk. Stukači plātījas ar visu spēku, plivināja karodu un dievināja latvietību, lai piesegtos no pagātnes, rādītu, cik viņi laviski un nacionāli. Man gan likās – cik viņi čekistiski lamāja bijušo okupācijas režīmu. Un kādus likumus viņi taisīja, kad nāca Saeimas laiki? Grāva latviešus un latvietību, visus. kladzinot DDD un apsaukājoties ar lamu vārdu – okupanti.

  Un naivā tauta balso par komunistiski -čekistisko nomenklatūras grupējumu, kurā ietilpst ZZS, Vienotība, TB/LNNK/NA + Saskaņa.

 8. Teksata autorei vēlos jautāt savu tradicionālo jautājumu – kā tie čekisti un komunisti spēja nieka 50 gados tir baisi samaitāt tādu feinu tautu?

 9. “Lai ar cik ieslodzījuma gadiem mums nedraudētu par okupācijas noliegšanu (..) mēs visi esam no turienes – no Padomju Latvijas, no Padomju Savienības.” Atbildēt

  “Lai ar cik ieslodzījuma gadiem mums nedraudētu par okupācijas noliegšanu (..) mēs visi esam no turienes – no Padomju Latvijas, no Padomju Savienības.”

 10. Kur nauda?!
  “Latvijas tautu no atmodas laika sapņa par to, kāda būs brīvā Latvija, šķir astoņi prihvatizēti miljardi
  Arhibīskaps Jānis Vanags.” Sprediķis valsts svētkos Rīgas Domā, 18.11.2017.

  • Latviju izlaupīja, kā te raksta, okupācijas režīma nomenklatūra un līdzskrējēji, kuru satāvā bija latvieši, krievi un citas tautības. Visi ar vienu slotu sitami.
   Čekas maisus, pareizi rakstīja, nepublicēs un nedrīks to darīt, jo tad Kremlis zinās – ak Latvijai ir tika 4300, bet vēl 10 000 nav zināmi. Tos var ietekmēt ar draudiem atriebties, iznīcināt. Bīstami publicēt.

   Tagad NACIONĀĻI jau sludina, ka jāpulicē un viņi atbalstīs. Tieši šī iemesla dēļ – lai nenotiktu LUSTRĀCIJA un viņi paliktu neatklāti, vismaz vairākumā, tas nekas, ka Kremlis būs atkal klāt pie viņiem – nu, ko nestučīsi – cietīsi avārijā tu vai tava ģimene , kā Albertam Kaulam, par ko viņš pats stāstīja, ja atmiņa neviļ. Un viņš gāja interfrontei par palīgu, par “latvieti”.

   To tu, Sanita pareizi saki, ka publicēšana nekos nedos. Kā rakstīja cita sakarā J.Urbanovičs – “purkšķis”, tas ir pukšķis vien būs no tās publicēšanas.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par to domāšu rīt!

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). “Lēmums par jauno VID vadītāju jāpieņem pēc oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, lai samazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu periods,” sacījusi ministre.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+