Foto no soctīkliem

Čekas maisiņš vajag? Jaunbārdis. Virsnullis: kas būs Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens? 0

Noslēgusies aptauja, ko jau sešpadsmito gadu rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK) sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (LRS).

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ ar materiālu, kas iesūtīts gada laikā kopš iepriekšējās akcijas noslēguma, strādā sabiedriskā kārtā piesaistīta žūrija, un pēc balsojuma par akcijas iznākumu vēstīsim preses konferencē pirmdien, 28.janvārī, Rīgas Latviešu biedrībā.

Gada vārda kategorijā šoreiz daudz jaunvārdu ieteikumu, daļa ieteikti svešvārda tieša pārcēluma vietā, piemēram, “hipstera” vietā “jaunbārdis”, Google vietā – “lūkotne” vai visai neparocīgā jaunienākušā “laikot” vietā – “tīkot”. Citi – nepelnīti piemirsti un atkal izcelti saulītē – kā “lakstīgs” (“vislabākais”), no kā lakstīgalai tāds vārds, vai “aizglabāt” – “konservēt”. Vēl cita joma – lieta ir, vārda nav: no šejienes priekšlikums ieviest laika apstākļiem noderīgus apzīmējumus “apnullis”, “zemnullis”, “virsnullis”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie nevārdiem – lērums vārdu, kas pieteicējam šķiet latviešu valodā netīkami, nevajadzīgi vai pat skaužami. Pirmā grupa – nekritiski pārņemti citvalodu vārdi, lai gan iesniedzējam ne vienmēr ir skaidrs, ko tādā gadījumā likt nevārda vietā – ko iesākt ar “jūtūberi”, “influenceri” vai “klimatonu”, kas ir “24 stundu ilgs hakatons”. Otra – vārdi, kuru lietojums nešķiet īsti labs – “atrunāt” (līguma noteikumus); (cilvēka) “darbības”; “uzrunāt” (“cepure mani tūliņ uzrunāja – nopirku”).

Spārnotajos teicienos, kā allaž, atainojas aizvadītā gada sabiedriskā dzīve – tur visbiežāk iekļūst reklāmas un saziņas līdzekļu devums. Diezgan daudz “čekas” un “maisu” – “čekas loterija”, “Čekas maisiņš vajag?”, tāpat Saeimas priekšvēlēšanu, vēlēšanu un pēcvēlēšanu retorikas, piemēram, “oligarhu iedētā ola”, “deputāta kratīšana”, “valstij jāsāk ar sevi”.

Papildu kategorija “gada savārstījums” arvien attaisnojas kā vajadzīga – savārstījums ir dīvainākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2018.gadā, arī amizantas pārrakstīšanās vai pārteikšanās kļūdas.

Starp iesūtījumiem atrodam tādus paraugus kā “valdības veidošanās vainagojās bez panākumiem”, “galdi un to noma ar individuālu pieeju”, “Marijas Kirī vārdā nosauktās darbības tiks pārdēvētas par Marijas Sklodovskas Kirī vārdā nosauktajām darbībām” vai “lemj par koku publiskās apspriešanas rezultātiem”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.