×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
13. oktobris, 2016
Drukāt

Čekistus kājām nespārdīja (20)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Pēteris Simsons

Rudens pirms 25 gadiem atjaunotās Latvijas politiskajā ainā iezīmējās ar Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) likvidēšanas procesu. Politiķi lauzīja galvu, kā noregulēt šo jautājumu ar VDK priekšniecību Maskavā, ko darīt ar atlaistajiem čekistiem. Dzima “čekas maisu” jēdziens, jo 1991. gada 27. novembrī VDK ziņotāju kartotēka no Stūra mājas pārceļoja uz Augstākās Padomes (AP), tas ir, Saeimas ēku. Daudzi ar VDK likvidāciju saistītie procesi notika nekoordinēti, impulsīvi vai vienkārši izmantojot situāciju. PĒTERIS SIMSONS tolaik bija AP pilnvarots vadīt sarunas ar PSRS VDK par šā “kantora” darbības izbeigšanu Latvijā. Atbilstošu protokolu parakstīja 1991. gada 29. augustā. Kavējoties pārdomās, bijušais AP deputāts Simsons vairākkārt uzsver, ka pagātnes rīcības pareizība vai nepareizība jāvērtē pēc sekām – vai attiecīgā darbība nesusi ieguvumus vai zaudējumus. Bet, kad runājam par procesiem pēc neatkarības atgūšanas, Simsona kunga teiktajā ieskanas vilšanās.

– LPSR VDK šefs Edmunds Johansons atmiņās “Čekas ģenerāļa piezīmes”, 1991. gada rudeni atceroties, raksta, ka jūs VDK likvidācijas sarunās esot bijis lietpratīgāks par citiem.

– Mēs ar Johansonu viens otru kājām nespārdījām. Taču tajā pasākumā es jau tikai otro reizi biju Stūra mājā. Pirmā bija 1969. gadā, kad mani izmeta no Latvijas Valsts universitātes. Jā, tad es biju citā statusā un man bija saruna ar universitātes kuratoru čekā, uzvārdā, šķiet, Mazais. Bet 1991. gadā nāca visādi faksi no pēdējā PSRS VDK priekšsēdētāja Vadima Bakatina. Lai mēs pērkot no viņiem LPSR VDK automašīnas. Nepiekritām, paņēmām bez maksas. Tas pats bija ar bruņojumu.

Maskavai neko nemaksājām. Tikai atdevām to, ko varēja pierādīt, ka tas ir PSRS VDK īpašums.

1991. gada 5. septembrī mūs kopā ar Johansonu aicināja uz Maskavu, kur bija tikšanās ar republiku pārstāvjiem un tika izteikti priekšlikumi par “turpmāko sadarbību” un “pilnvaru sadali”. Sarunas par VDK darbības pārtraukšanu, tās īpašumu pārņemšanu – tā bija vesela procedūra. Ar čekas īpašumu apzināšanu un pārņemšanu nodarbojās atsevišķa komisija Viļa Selecka vadībā.

– Vēlāk jums pārmeta pielaidību pret čekistiem, ka jūsu parakstītajā līgumā pensionētajiem VDK darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem valsts garantējusi “sociālekonomiskās, politiskās un privātās tiesības un tiesisko aizsardzību saskaņā ar Latvijas likumiem”.

– Odisejs Kostanda un Juris Dobelis pārmeta, ka es neesot bijis pietiekami nežēlīgs. Bet 1991. gada 24. augusta AP lēmumā “Par PSRS valsts drošības iestāžu darbības izbeigšanu Latvijas Republikā” jau nebija teikts, ka čekisti jāliek pie sienas. Es tikai strikti pieturējos pie šī lēmuma. Tas protokols, kuru toreiz parakstījām ar VDK vadību, jau bija kāds septītais variants. Toreiz dabūjām maksimālo, ko varējām. Mums nebija mērķa kādu represēt tikai tāpēc, ka viņš tajā kantorī strādājis. Galvenais atskaites punkts bija personas rīcība augusta pučā. Ja persona nepiedalījās pučā, tā netika vajāta.

– Pašiem bijušajiem LPSR VDK darbiniekiem latviešiem ir tāda doma, ka viņi bijuši inteliģentāki par krievu kolēģiem, pat patriotiski, tāpēc bijis viegli iekļauties jaunās Latvijas drošības struktūrās.

– No maniem universitātes Juridiskās fakultātes studiju biedriem vairāki bija izraudzīti par derīgiem strādāšanai “kantorī”. Cilvēki pildīja rīkojumus. Aktīvi vai mazāk aktīvi. Protams, krieviskā daļa bija augusi citā vidē un viņu attieksme kādās situācijās varēja būt citāda. Tos, kuri bija gatavi pārnākt strādāt neatkarīgas Latvijas dienestu labā, izvēlējās attiecīgo struktūru vadītāji. Bijušo LPSRVDK virsnieku Andri Trautmani, kurš nesen izdeva savu grāmatu, Iekšlietu ministrija pieņēma kā speciālistu. VDK organizētās noziedzības apkarošanas daļas 1. nodaļas priekšnieks Andris Strautmanis arī pārnāca mūsu pusē. Tāpat VDK īpašumu pārņemšanas procesā mums vajadzēja speciālistus no viņu vidus, kas varēja ko paskaidrot.

– Bet tas bija riskanti.

– Bez šaubām! Bet kur citus dabūt? Gatavojoties AP vēlēšanām, dabūjām speciālistu no ASV, kurš mūs apmācīja vēlēšanu taktikā. Šajā gadījumā nevienu speciālistu no Rietumiem nedabūjām. Un vai viņu pieredze mums derētu?

– Pēdējā laika atskārsme ir tāda, ka VDK kā represīva struktūra rīkojumus saņēma no kompartijas centrālkomitejas, bet kompartijas lomu represijās bieži noklusē.

– Ja neesi bijis čekists, bet esi bijis kompartijā, tad, protams, mierīgu sirdi slāni čekistus, bet tos, kuri bija partijā, neaiztiec. Paskatieties, ko masu mediji aicina publiski komentēt iekšpolitiskos un ārpolitiskos notikumus kā ekspertus! Bieži vien tie cilvēki ir ar kompartijas skolas izglītību un pieredzi tā laika amatos. 1993. gadā vēlēja 5. Saeimu. Piedalījās tikai pilsoņi – vairākums latvieši. Vai tad tauta starp 20 sarakstiem izvēlējās tos, kam nebija komjaunatnes vai partijas darba pieredzes? Taču nē! Redziet, katram bija trīs iespējas: sadarboties ar režīmu un kļūt par kolaborantu, pakļauties un kļūt par konformistu, pretoties un būt opozicionāram. Otrā daļa ir vislielākā – konformisti. Konformistu masa, protams, labāk pazīst tos, kas toreiz bija līderi, tas ir, kolaborantus, un par viņiem arī balso. Sevišķi, ja šis cilvēks personīgi viņam nav neko sliktu darījis. Ko mēs viņiem varam pārmest? 8. Saeimas laikā mēs izstrādājām deklarācijas projektu, kurā bija teikts apmēram tā: “Izsakām nožēlu par mūsu pilsoņu līdzdalību okupācijas režīmu represīvajās, ideoloģiskajās un varas struktūrās.” Izrādījās, ka Saeima nav gatava pat “izteikt nožēlu”!

– Memuārus rakstīsiet?

– Ja Dievs dos vēl kādus desmit gadus, varbūt līdz tam tikšu. Tomēr nez vai ātrāk par 50 gadiem šo lietu kāds uzmanīgi pētīs. Un kam tā ir vajadzīga? 1991. gadā bija tikai divi cilvēki, bijušie čekas informatori, kas paši atzinās un uzrakstīja vēstuli, ka viņi sadarbību ir pārtraukuši. Kad dažādos laikos cilāja jautājumu, ko ar čekas maisiem darīt, es jau piedāvāju rīkoties pēc lietuviešu varianta: nosaka laiku, kad cilvēks var pieteikties, un tas viņam garantē, ka viņa vārds netiek publiskots, ja vien viņa rīcībā nav noziedzīga nodarījuma. Ja ne, tad viss aiziet publiski.

– Lustrācija?

– Tas ir ārkārtīgi sarežģīts un smags jautājums. Ja mūsu valstī ne likumdevēja, ne tautas līmenī skaidri nepasaka, ka sadarbība nosodāma, bet pretošanās slavējama… Redziet, pirmo reizi ar to saskāros kādā 7. klasē, kad konstatēju, ka skolā ir cilvēks, kurš ziņoja. Beigās šis cilvēks pēc gadiem pakārās. Acīmredzot bija kādi apstākļi, kas viņu piespieda sadarboties un viņš nevarēja ar to vairs dzīvot. Ne jau katrs sadarbojās, savtīgu motīvu vadīts. Bieži vien piespieda ar argumentiem, kas bija dzīvības un nāves, brīvības vai nebrīvības, ģimenes drošības jautājums.

– Vieni saka, ka aģentu uzskaites kartotēkai nevar uzticēties, jo tur ir pierakstījumi, tur it kā likts iekšā un ņemts ārā. Otri saka: tas viss ir nopietni, un cilvēki, kas tajā atrodas, faktiski joprojām ir “uz āķa”.

– Toreiz sarunu gaitā ar VDK vadību tika piedāvāts kartotēku likvidēt. Mums bija jālikvidē kartotēka, viņi likvidētu aģentu lietas Maskavā. Bet es nebiju tik labticīgs, lai uzticētos. Tad viņi piedāvāja “iesaldēt” kartotēku uz 75 gadiem. Tad uz mazāku termiņu. Beigās vienojāmies, ka katra valsts izstrādās likumu par slepenās informācijas izmantošanu. Diemžēl “zinātkārie zēni” kartotēku paņēma. Es nezinu, izpētīja vai neizpētīja. Bet to mēs gan tagad redzam, ka labuma no tā nekāda nav bijis. VDK bija pietiekami nopietna iestāde, un dokumentus tur kārtoja pietiekami nopietni. Ja ir aģentu reģistrācijas žurnāls un tam pretī kartotēka, tad apšaubīt var tikai motīvus, kādēļ konkrēto cilvēku tur ierakstīja. Bet to tad arī katrs varētu paskaidrot, ja mēs viņam būtu devuši iespēju pieteikties, liecināt, izstāstīt… Lai ir šī grēksūdze, par kuru tālāk netiek ziņots, vai arī, ja viņš ir noslēpies, lai viņu publisko un visi zina, kas viņš bijis un ko darījis. Un, ja kāds ir savu kartīti izņēmis, tad aģentu žurnālā jau vienalga viņa vārds parādās tā, ka tas neko nedod. Es domāju, ka kartotēka ir patiesa. Protams, tas ir “švakākais” materiāls no iespējamajiem, un paliek jautājums, kāpēc to mums atstāja. VDK bija nopietna iestāde, kas varēja paņemt prom to, ko nevajadzēja atstāt, un atstāt to, ko vajadzēja. Bet arī šis materiāls bez šaubām jāizmanto saprātīgi un lietderīgi.

– “Maisi” līdz šim mums radījuši tikai nepatikšanas. Tad Linards Muciņš būs aplami darījis, toreiz pārvedot dokumentus no Stūra mājas uz AP?

– Kaut cik objektīvi kaut ko var izvērtēt tikai pēc sasniegtā rezultāta. Kāds ir rezultāts? Es biju parakstījis ar PSRS VDK protokolu, kurā bija gan skaidri noteikts, ka kartotēka paliks turpat, gan kāda būs rīcība attiecībā uz mūsu cilvēku lietām arhīvos Krievijā, kur ir tūkstošiem lietu, kas jādabū. Tātad kartotēkas aizvešanas akcija faktiski bija “casus belli”, lai nekādas sarunas ar mums vairs nenotiktu. Mēs iedevām Bakatinam formālu iemeslu neatdot mums arhīvus, kuru atgūšana bija mūsu interesēs. Tiesa, neskatoties uz Bakatina dusmām, 1992. gada 6. augustā mums tomēr izdevās no arhīva Uļjanovskā atgūt un atvest uz Latviju 5200 represēto krimināllietas un 10 137 filtrācijas lietas. Bet tā arī bija pēdējā čekas dokumentu partija, ko spējām dabūt. Latvijas valdība nākamo lidmašīnas reisu uz turieni vairs neapmaksāja.

– 2001. gadā kādā intervijā jūs sakāt, ka VDK lomas izvērtēšanas gadījumā “jo vairāk gadu paies, jo mazāk paliks liecinieku, līdzdalībnieku un vairāk dažādas versijas varēs izvirzīt”. Tātad, jo tālāk laikā, jo tālāk no patiesības?

– Ja nav liecinieku, nav kam pajautāt, tad var izvirzīt visdažādākās versijas. Mēs būsim tālāk no īstenības un apmierināti ar to. Nevienam vairs nebūs jābaidās. Nevienam nevarēs pierādīt, ka viņš melo. Būs tikai vairāk vai mazāk loģiski secinājumi, kādi nu kuram patiks.

– Kāds liktenis gaida “čekas maisus”?

– Kad pienāks laiks, kad “maisi” nevienam nebūs ne kaitīgi, ne bīstami, kad pētniekiem vairs neliks šķēršļus to izpētīšanai, kad uz to pamata varēs kādu romānu uzrakstīt, tad arī ļaus ar tiem iepazīties. Vienmēr ir jāuzdod jautājums: kam traucē šīs nozares pētīšana? VDK dokumentu izpētes komisija darbojas jau kurā variantā un kurā pakļautībā. Un kāpēc tās pētniekiem vajadzētu kļūt gandrīz par Satversmes aizsardzības biroja darbiniekiem, lai gūtu pieeju tiem dokumentiem? Var taču to visu ar likumu noregulēt! Bet vai mēs vispār gribam, lai pēta? Vai ir bijusi kāda tautas manifestācija “izbeidziet traucēt komisijas darbu”? Nē! Nav te ne tautas atbalsta, ne prasību. Tirgus ekonomikā visu nosaka pieprasījums. Ja pieprasījuma pēc patiesības nav…

– Tautas pasivitāte vainīga?

– Ja tauta, kurai 20 savas valsts gados jau bija radusies nācijas apziņa, nākamos 50 gadus vairākās paaudzēs, izmantojot “vienotas padomju tautas” veidošanu, atkal tika degradēta līdz pūļa apziņas līmenim, tad no pūļa nevar prasīt, lai tas rīkotos kā nācija. Tāpēc neprotam savu valsti pārvaldīt, neprotam izvēlēties likumdevējus un līderus. Pūlis no sava vidus izvēlas sev līdzīgos. Ja tauta par saviem līderiem izvēlas lauku muzikantus, zoodārza runasvīru vai veiksmīgu aktieri…

– Izklausāties vīlies…

– Esmu jau izdomājis memuāru virsrakstu: “Ilūzijas un maldi”. Jā, agrāk domāju, ka visa latviešu tauta neieredz komunistisko režīmu un tika piespiesta tam pieslieties. Es tiešām domāju – atjaunosim neatkarību un tauta vienprātīgi metīsies celt savu valsti tādu, kāda tā bija līdz 1940. gadam. Mūsu senči savu valsti taču izveidoja no karā izpostītas zemes! Jo tad tautai bija nācijas apziņas līmenis. Tagad mums atkal ir sava valsts, taču izrādās, ka tautai ir pilnīgi cits mērķis – labklājība ar jebkādiem līdzekļiem, par jebkādu cenu “rīt uz brokastu laiku”. Bet es nevienam neko nevaru pārmest. Tauta sastāv no atšķirīgu interešu grupām, tāpēc tādu kopēju “tautas interešu” nemaz nevar būt. Viss iet savu ceļu.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. To, ka latviešiem nav nācijas apziņas ir galīga muļķība. Par tādiem vardiem jādod pa muti! Latvijas nācijas apziņa ir pat lielai latvijas krievu daļai. Ja tas nebūtu – sen jau te nebūtu nekādas Latvijas valsts. Problēma ir iekš tā, ka dekolonizācija netika veikta pēc pasaulē pieņemtās prakses un ņēmot vērā vēl to, ka tie mērenie čekisti reāli ir kļuvuši par dubultaģentiem – situācija ir ļoti sarežģīta.

 2. Kolaborantu un nodevēju bezrūpīgo un pārtikušo dzīvi uz savu upuru rēkina nodrošina vienaldzīgie un klusējošie – pamatā zinošākā,izglītotākā, bet arī nodevīgākā sabiedrības daļa! Mūsu škietamā elite – intelektuālie mākslinieki, zinātnieki, literāti, mūzikas adepti utt. patiesībā ir savtīgu, primitīvu gļēvuļu bars, kuru absolūtajam vairumam svarīgas ir tikai viņa karjera, maka biezuma un vēdera baudu iespējas, protams arī varaskāre un tukša godkāre, kas tiek apmierināta ar liekuļu lišķēšanu un atkarīgāko pielīšanu, jeb pašfinansēšanās reklāmām un pašslavas pirkšanai merkantīlo mēdiju vidē. Bet objektīvā un paliekošā tautas iemantotā cieņa un patiesa atzinība šai pseido elitei ir lieka, nerunājot par savas tautas godu, interesēm un vajadzībām, jeb tās postu un traģismu, kas tos nemaz neuztrauca ne psrs okupācijas laikā,nedz “4.maija neatkarības” pēdējo 26.gadu laikā!

 3. Mūsu škietamā elite – intelektuālie mākslinieki, zinātnieki, literāti, mūzikas adepti utt. patiesībā ir savtīgu, primitīvu gļēvuļu bars, kuru absolūtajam vairumam svarīgas ir tikai viņa karjeras, maka biezuma un vēdera baudu iespējas, protams arī varaskāre un tukša godkāre, kas tiek apmierinota ar liekuļu lišķēšanu un atkarīgāko pielīšanu, jeb pašfinansēšanai reklāmai un slavas pirkšanai mēdiju vidē. Bet objektīvā un paliekošā tautas cieņa un atzinība šai pseido elitei ir lieka, nerunājot par savas tautas godu, interesēm un vajadzībām, jeb tās postu un traģismu, kas tos nemaz neuztrauc!

 4. Vecs čekists > Pēteris S. Atbildēt

  Latviešu tauta nav vienīgā, kam mīļas komunistu idejas par vienlīdzību. Pilna Eiropa ar tādām tautām… .

 5. Vecs čekists > Pēteris S. Atbildēt

  “visa latviešu tauta neieredz komunistisko režīmu” – arī man tā šķita…
  Bet, mierināsim sevi ar atklāsmi, ka pilna Eiropa ir ar tautām, kuras patiesībā ļoti simpatizē komunismam. Ne jau velti radās teiciens par to komunisma rēgu, kas lidinās virs Eiropas.

  Vēlos Tev ieteikt izlasīt 1.Samuēla grāmatas 8. nodaļu… ļoti laba viela pārdomām par valstīm un par cilvēkiem.

 6. Masu slepkava Alfons Noviks staigāja brīvs vairākus gadus, pirms viņam pirkstu pielika.

 7. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Tukšā muldēšana, lai tautai noslēptu atjaunoās Rīgas Latviešu Biedrības šausmīgo, prettiesisko iznīcināšanu 1993.gada 18.februāra naktī!

  Čekistu un komunistu varas saglabāšanai.

  Lasiet manu rakstu: “Mosties celies strādā”!

  Viss kļūs skaidri saprotams.i

 8. ….un tad sākās terors pret savu tautu lai noslēptu savu pagātni un turpinās šodien. Situācija ir jānoregulē, ja tas netiks darīts, tad latviešu tauta var piedzīvot traģēdiju, kas to noslaucīs no zemes virsas.

 9. Šie ir pilnīgi nepatiesi vārdi, Simsona k-gs: “– Tautas pasivitāte vainīga?

  – Ja tauta, kurai 20 savas valsts gados jau bija radusies nācijas apziņa, nākamos 50 gadus vairākās paaudzēs, izmantojot “vienotas padomju tautas” veidošanu, atkal tika degradēta līdz pūļa apziņas līmenim, tad no pūļa nevar prasīt, lai tas rīkotos kā nācija. Tāpēc neprotam savu valsti pārvaldīt, neprotam izvēlēties likumdevējus un līderus. Pūlis no sava vidus izvēlas sev līdzīgos. Ja tauta par saviem līderiem izvēlas lauku muzikantus, zoodārza runasvīru vai veiksmīgu aktieri”. It kā pareizi,ka tā izvēlas, bet tauta vienmēr ir pūlis un vienmēr tie “veiksmīgākie” politiskie krāpnieki tautu apmāna, apkrāpj un to dara ar politiski noziedzīgu likumu, ka ir šis tagadējais Vēlēšanu likums. Tautai , visām partijām, sabiedriskām organizācijām būtu jāizdara mājas darbs – jāsaorganizējas uz vecā, 1922. gada (atjaunotā 1925.g.) Vēlēšanu likuma nobalsošanu referendumā.
  Cita varianta nav, jo ši likums, pēc kura ievēl ir vienos vārtos, afēra, ne vēlēšanu likums. Tas ir netaisnīgs un neatbilst tautas , vēlētāju gribai. Tikai “GROZĀMIE saraksti” , kas paredzēti 1922.gada likumā, var nedaudz straujāk izmainīt [politisko sistēmu un deputātu kvalitāti. Visiem deputātu kandidātiem, to starp, jābūt ar augstāko juridisko, ekonomisko vai finasiālo izglītību, retos gadījumos, ar citu augstāko izglītību, kā bija teikts kādā raidījumā TV 24.

  Ja Latvijā neatjaunos 1918.gada Latviju, zagļu, korumpantu un gļēvuļu vadībā tā nīkuļos vēl vismaz 50 gadus. Protams, ir daudz, puse vai vairākums godīgu deputātu, ministru, bet visu nosaka nauda un alkatība, kā teica a.god. Jūlijs Krūmiņš. Tāpat tiesās, policijā, KNABā ir puse vai vairāk godīgu darbinieku, bet viņiem neļauj labi strādāt.
  Kāda aplamība, ka Streļčenoks vai cits TV 7 krievu valodā stāsta, ka izmeklētāji neatkarīgi un nevaru ietekmēt. Izmeklētājs nav izmeklētājs, ja lietu kontrolē priekšnieks, ka raksta rezolūcijas, ko un kā darīt, ka var atlaist Strīķi, kura vada izmeklēšanu – tā ir katastrofa. Arī Finasu policijā, VIDā, visur izmeklētāji nedrīkst būt iestādes pakļautībā, izmeklēšanas iestādes administratīvi jāpakļauj Iekšlietu ministrijai, ko pierādīja ar Drošības biroja vai kā to sauc, no policijas uz Iekšlietu ministriju. Arī Loskutovs raidījumos ir nekompetents izteikumos un vājš jurists, lai man piedod.

  Kāda tauta bija krievu laika izveidojusies, tāda tā ir šodien un, Simson, nevajag atsaukties uz tautu, ka tā “nav gatava”, ka tā neprot izraudzīt varu un savus vadoņus, neprot noraidīt korumpantus un ģļēvos, kā te raksta. Arī Vaira savulaik nekonsekventi izteicās par tautu, ka tā vai būtu augusi, veidojusies mucā, pa spundi barota, ka tai visu noteica okupācijas vara, tai nebija sava vārda. Tolaik tautai bija daudz plašāks tiesības un demokrātija, neslavējot okupāciju un nekritizējot šīs tautas privilēģijas un neaizskaramību, jo tie bija “svētās govs”statusā. Arī stāsti, ka korupcija radās no tiem laikiem, meli. Bija , bet tādos miljardos neizlaupīja, kā tagad.

  • Soņka, tu apstrīdi to, ka tauta savus “priekšstāvjus” izvēl no savējiem? tad interesanti no kurienes gan viņi uzrodas? internetā putina hakeri pēc 27 atkarības gadiem no kremļa lejupielādē?
   vai putina hakeri to kanādas slampu šurp atvilka, kas Valodu likumu miskastē izmeta un Abreni krievijai dāvāja? vai putina hakeri riteni no pašas ķenguru zemes izrakstīja, lai pensionārus iznīdētu? vai putina hakeri preža kandidātus atklāti zoodārzā pie mērkaķu krātiņiem meklēja un “likumīgu” kukuļņēmēju goda amatā cēla? vai putina hakeri atlaida 100 sliktos Saeimas deputāteļus un 71 no viņiem atzina par sevišķi labu, lai ievēlētu ārkārtas vēlēšanās atkal? vai putina hakeri aizliedza vēlētājiem izteikt kādus protestus, kad neievēlēta rižā ūjinātāja uzspļāva tautai un iesēdās sev noskatītajā beņķī?
   Juriste Soņka, kāpēc tu tam pūlim, ko centies dēvēt par tautu, necenties pastāstīt ka deputāteļi vēlēšanu likumu tā sagrozīja tikai tāpēc, lai pūlis ievēlētu tikai tos, kuri jau stipri pirms vēlēšanām ir iekļauti iepriekš sastādītajā “ievēlēto” sarakstā, bet Satversmē ir mainīti punkti, kurus bez visas tautas nobalsošanas pēc 1933. gada satversmes nemaz mainīt nedrīkstēja?
   tā ka arī tu Soņka esi tikai kārtējais pūļa pārstāvis un visskumjākais ir tas, ka tev kabatā jurista diploms… bet tāpat gaudo kopā ar pūli…

 10. Uz vēstures mēslaini – gan “čekas maisus”, gan auseklīšus-simpsonus, kuri 1990.g.4.maijā “domāja”….

 11. AP deputāta palīdze Atbildēt

  Čekisti ar kājām nevienu čekas likvidatoru nespārdīja, bija pilnīgi lojāli, pakļāvās Latvijas valsts komandām par pārņemšanu. Jautājums ir citur – čekas pārņemšanai traucēja čekas aģenti, kuri rosījās pie šīs virtuves un sarunām ar Maskavu, kuru vairāki no tiem bija komisijā vai apakškomisijās vai pārņemšanā vai kuri noteica kā jārīkojas. 75 gadu termiņu noteica , man liekas, Godmanis pie Bakatina. Pat Maskavas VDK vietnieks, kurš bija Rīgā, teica – “es varu parakstīt un man ir visas tiesības atdot visus dokumentus Latvijai, bet jūsu pašu bāleliņi parakstīja protokolu, kas neļāva to darīt “- tā aptuveni. Maskavas čekisti bija lojāli, mierīgi un gan vēlējās paņemt sev visu informāciju mantu utt., bet ja nepiekrita, nekādu iebildumu nebija, strīdu nebija. Arī Latvijas čekisti bija lojāli un varēja visi (laikam gan vairāk latvieši un arī citi) strādāt valsts labā, sevišķi Jānis Trubiņš, ar tādu augsta klases izglītību un pieredzi, nē, neļāva. Čekas “maisus” pārņēma kriminālā kārtā, naktī, pēc darba laika, iejaucās pārņemšanas komisijas, bez tās ziņas, paķēra kā zagli, kā to rakstīja, kā lasīju presē un Latvijas vēsturē (Lato Lapsa). “…Politiķi lauzīja galvu, kā noregulēt šo jautājumu ar VDK priekšniecību Maskavā, ko darīt ar atlaistajiem čekistiem. Dzima “čekas maisu” jēdziens, jo 1991. gada 27. novembrī VDK ziņotāju kartotēka no Stūra mājas pārceļoja uz Augstākās Padomes (AP), tas ir, Saeimas ēku. Daudzi ar VDK likvidāciju saistītie procesi notika nekoordinēti, impulsīvi vai vienkārši izmantojot situāciju.”… tik maigi, Pēter, tu runā, ka prieks dzirdēt, bet tā gan nebija, kā jau teicu. Daudzi, vairāki, kuri bija čekas “tuvumā” pie pārņemšanas un spriešanas, bija pārbaidījušies līdz izmisumam un grābstījās, kā noslāpēt čekas aģentu sarakstu. Un bija rakstīts, teikšu atklātāk, kā bija rakstīts kaut kur, ka Ģodmanis devā pavēli aizvest uz Maskavu čekas unikālo informāciju – 5 datorus ar vsas slepenās informācijas ierakstiem, ko varēja kvalificēt Godmanim kā ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošana un bija arestējams, lai sēdētu cietumā. Nolaupīšana notika arī nakts laikā. Man tikai nav skaidrs – kādēļ komisijas vadītājs, tagad neatceros uzvārdu šos datorus uzreiz neizņēma un nenolika zem 5 atslēgām? Vai viņš arī bija čekas aģents un ļāva nolaupīt informāciju, nezinu, jo kā bija rakstīts, ka komisijas darbinieks esot atteicis aizvest uz Maskavu un nekādu protestu neesot bijis, bet iejaucies komisijas kompetencē Godmanis un parakstījis, lai ved projām. Pat esot bijis sarunāts darbinieks, kurš strādājis ar datoriem, kuram bijuši visi šifri, ka atšifrēs. Te nu bija.
  Šodien jau cita opera – manuprāt, komisijas darbs ir pretrunā ar SAB interesēm un notiek pretošanās atklātībai. Gan jau, tā kā , dokumentēšanas centrā Vecrīgā pie kartotēkas datorizēšanas strādāja vairākas personas, tā ir nokopēta uz kāda diska un ar laiku parādīsies sabiedrībā, tiks pasviesta. Vēl laikam bail to laist gaismā. Ja es pati būtu pie šis informācijas, noteiktu būtu nokopējusi sev lielās intereses pēc.Pagaidām klusums. bet žēl, jau laiks laist gaismā.
  Ir vēl jautājums – vai Pēteris pats nebija savervēts, nu, piespiedu kārtā jau studenta gados? Kādēļ viņš nestāsta, ka Godmanis ar Bakatinu Maskavā pie vai pēc protokola parakstīšanas labi sadzērušies un bučojušies – klīda tādas baumas. Kur tanī laikā bija Simsons, vai tas bija vienlaicīgi, tas ir, viņa klātbūtnē. Vai tad Godmanis nebija aģents, bet iztiesājies, ka nesadarbojās. Nu, čeka bija tāda glupa organizācija, vervēja, bet darbu neprasīja vai?

  Pēdējais – būtu bijis jāizmeklē čekas pārņemšanas apstākli, jāpaņem katra komisijas dalībnieka paskaidrojumi, arī Milberga (vai tad AP izmeklēšanu neveica čekistu aģenti vai daļa no viņiem?) materiāli no Augstākās Padomes komisijas un visu deputātu paskaidrojumi, kuri piedalījās pārņemšanas darbā un komisijās. Un to būtu jādara vēsturiskajai komisijai ne jau atbildības noteikšanai, ne jau raganu meklēšanai, bet vēsturei.

  • deputāta palīdze kā kau kārtīgs deputātelis ir spējīga piepļūtīt veselu palagu ar klasisko “viena tante kaut ko teica” un nepasakot neko konkrētu, taisa uzbraucienu raksta autoram ar konkrētu piederību čekistiem…
   interesanti kāpēc? varbūt viņas apsaimniekojamais deputātelis tieši vainīgs pie čekas maisu izsaimniekošanas, bet varbūt tieši viņš nogrieza lidmašīnas finansējumu?

 12. Ļoti interesants raksts! Un tomēr, Simsona kungām ir tiešam tas trūkums, par ko Viņš savā raksta nobegumā uzsvēr.

 13. ” Tirgus ekonomikā visu nosaka pieprasījums. Ja pieprasījuma pēc patiesības nav…”
  =================================================================
  Tukša muldēšana, jo tā “patiesība ir tepat blakus”. Kam kādas vēl komisijas vajag, lai acīmredzamo apliecinātu? Skat’, pat komponists Mārtiņš Brauns kļuvis “redzīgs”:”…. Es domāju, ka Atmodu arī ļoti labi koordinēja čekisti, kas tagad ir miljonāri. Ja tu vari milzīgu armijas daļu prihvatizēt par sertifikātiem un zināt, kad to izdarīt un kā… Es domāju, ka tie komunistu līderi ir vinnētāji Atmodas gadījumā.”
  Neizbēgamā latviskuma brīnums (IR.lv)

 14. Bez jēgas!!!

 15. Piekritu P.Simsonam, ka latviešiem nav nācijas apziņa un esmu tāpat vīlies mūsos.

 16. Somsona kungs, Jūs neesat viens, bet domāju, ka vēl pienāks īstais brīdis, lai neizplūstu par daudz.
  Ar cieņu

 17. ………Latvijas valdība nākamo lidmašīnas reisu uz turieni vairs neapmaksāja…….
  Godman to nobremzēja? Tātad saprata, ka no tiem dokumentiem varēs izvilkt pašu Peksi.

Draugiem Facebook Twitter Google+