Foto – LETA

Ceļa izdevumi 0

Esmu 2. grupas invalīds – man nav vienas kājas, pārvietojos ratiņkrēslā. Reizi mēnesī braucu pie ārsta uz pārbaudi. Medicīnas iestāde atrodas 20 km no mājām, tāpēc, lai tur nokļūtu, maksāju kādam par benzīnu un vešanu. Vai man no valsts pienākas kompensācija ceļa izdevumiem?
 Aldis H. Talsu novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Skolas laikā negadījumā ieguvu muguras traumu. Invaliditāti neiedeva, mūžs pagāja ar sāpēm sēdošā darbā. Tagad bez palīglīdzekļiem nevaru pārvietoties. Vai man pienākas transporta nauda? Ģimenes ārste saka, ka ne.
 Ausma M. Kuldīgā

 

Labklājības ministrijas Sociālās iekļaušanas un sociālā darba politikas departamenta vecākā referente Dace Šmita-Stone skaidro, ka cilvēkiem ar invaliditāti, kuriem ir apgrūtināta pārvietošanās, piešķir Valsts sociālo pabalstu likumā noteikto pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai. Tas paredzēts cilvēkiem ar invaliditāti, kuriem ir izsniegts Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) atzinums par medicīnisko indikāciju noteikšanu speciāli pielāgota vieglā automobiļa iegādei un pabalsta saņemšanai. Savukārt VDEĀVK atzinumu sniedz, pamatojoties uz Ministru kabineta 2010. gada 28. decembra noteikumu Nr. 1209 “Noteikumi par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību” 5. pielikumā noteiktajiem kritērijiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pabalsta apmērs ir 56 lati par katru pilnu sešu mēnešu periodu, t.i., 112 latu gadā, un to izmaksā divas reizes gadā, skaitot no dienas, kad izsniegts VDEĀVK atzinums. To paredz Ministru kabineta 2009.gada 22.decembra noteikumi Nr. 1606 “Noteikumi par pabalsta apmēru transporta izdevumu kompensēšanai invalīdiem, kuriem ir apgrūtināta pārvietošanās, tā pārskatīšanas kārtību un pabalsta piešķiršanas un izmaksas kārtību”.

Pēc tam, kad VDEĀVK ir izsniegusi atzinumu, kas dod tiesības uz pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai, ar iesniegumu jāvēršas jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā.

Ja invaliditāte nav noteikta, bet uzskatāt, ka veselības stāvoklis atbilst tās noteikšanas kritērijiem, jāvēršas pie sava ģimenes vai ārstējošā ārsta, lai saņemtu nosūtījumu uz VDEĀVK ekspertīzes veikšanai. Ar to un iesniegumu jāvēršas VDEĀVK.

Var pievienot arī citus medicīniskos dokumentus, ja ģimenes vai ārstējošais ārsts vai pacients pats uzskata, ka tas ir nepieciešams invaliditātes ekspertīzei. Vienlaikus iesniegumā VDEĀVK varat lūgt, lai sniedz atzinumu par medicīnisko indikāciju noteikšanu speciāli pielāgota vieglā automobiļa iegādei un pabalsta saņemšanai.

VDEĀVK izvērtē veselības stāvokli un pieņem lēmumu par invaliditātes noteikšanu vai atteikumu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.