×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
28. jūnijs, 2016
Drukāt

Ceļa vārdi. Dace Melbārde

Foto: LETAFoto: LETA

Tautas dejas soļiem ir dziļas un stipras saknes.

Katras tautas liktenis ir veidojis tās identitāti, atbalsojoties kultūras savdabībā. Latvieši savas ikdienas bēdas un grūtumu gan likuši zem akmens un gājuši pāri dziedādami, gan, deju sudmaliņās griezdamies, samaluši baltos dzīvesprieka miltos. Mēs katrs, veidojot savas tautas identitātes rakstu, reizē veidojam arī pasaules tautu deju krāšņo kopainu. Starptautiskais tautas deju festivāls “Sudmaliņas” dod mums brīnišķīgu iespēju to ieraudzīt un sajust – sanākt kopā, sadraudzēties, izpētīt citam cita saknes, atklājot kopīgo un atšķirīgo dažādu tautu dejas tradīcijās un kultūrā. Šādas priekpilnas satikšanās reizes būtiski veicina kultūrapmaiņas procesus – izplešas sadarbības tīkls, dzimst jaunas partnerības un spēcinās piederības sajūta pasaulei. Savukārt ikkatram festivāla dalībniekam tā ir arī izdevība bagātināt savu pieredzi – gan dejotprasmes izkopšanā, gan personības izaugsmē.

Deja kā tautas nemateriālais kultūras mantojums aizvien saistīta ar dialogu, ieinteresētu un cieņpilnu saskarsmi – gan starp pedagogiem, kolektīvu vadītājiem, kas nodod savas zināšanas un prasmes jaunajām paaudzēm, gan starp dejas partneriem, kuri tautas horeogrāfijas raibumā izdzīvo plašu emociju gammu. Mūsdienās nereti spriedzes pārņemtajā ikdienā šāda aktīva iesaiste kultūras norisēs veido harmoniskāku sabiedrību, ļauj pieredzēt un ieklausīties pagātnes vērtībās, kas, aizvien atjaunojušās, mūs turpina vienot.

Festivālam tā vēsturē veidojušās arī savas tradīcijas, kas nostiprinājušās un vērsušās dziļumā un plašumā, piedāvājot gan daudzveidīgu programmu svētku skatītājiem visā Latvijā, gan kopābūšanas prieku dalībniekiem, ko šogad bagātinās arī sacensību gars.

Kustība ir uzvarošs dzīvības apliecinājums un nemitīga radīšana laikā un telpā. Kultūru daudzveidības izpratne un saliedētības izjūta ir kustība gaišas nākotnes virzienā!

 

Dace Melbārde, Latvijas Republikas kultūras ministre

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+