Mobilā versija
+4.0°C
Urzula, Severīns
Piektdiena, 21. oktobris, 2016
29. augusts, 2016
Drukāt

Ceļi – vai būs labāk?

Foto - Atis JansonsFoto - Atis Jansons

Jaunjelgava–Rīgas HES. Labi, ka bedru pielāpīšanai naudiņas pieticis...

Augusta sākumā par savu veikumu un skatījumu uz Latvijas ceļu nākotni ziņoja satiksmes ministra Ulda Auguļa izveidotā ekspertu grupa. Un diemžēl jāsaka – visiem sešiem viņu piedāvātajiem risinājumiem ir gauži maza reāla optimisma deva.

 

1. Nepieciešama valsts, pašvaldību un komersantu ceļu tīkla kopēja izvērtēšana.

Kas par varenu atklājumu! Sen nepieciešama. Un joprojām nav veikta. Tas tikšot darīts 2017. gadā. Un tad arī (iespējams) beidzot tiks skaidri pateikts, cik daudz un kādus ceļus esam spējīgi uzturēt.

 

2. Ceļu fonda atjau­nošana.

Nu jau gadus piecus regulāri dzirdama skumja dziesma, kurā galveno solo kā vienmēr uzņemas ceļu būvētāju biedrības vadītājs Andris Bērziņš. Nodzied skaisti. Bet tad nodārd finanšu ministrijas bungas – fondu jau atjaunot var, bet ko tad tajā iekšā liksim? Dažādām tikpat nepieciešamām visu kritiskā stāvoklī esošu nozaru (izglītība, veselība utt.) nākamā gada vajadzībām pieprasīti 800 miljoni. Reāli varēsim desmito daļu…

 

3. Aizņēmums ceļu pārbūvei un atjaunošanai.

Varētu aizņemties, kredīta procentus gandrīz droši segtu to zaudējumu samazinājums, kurus slikti ceļi ik gadu nodara tautsaimniecībai. Bet – valsts vārdā ņemt aizdevumu ir tiesīgs finanšu ministrs. Un lielu aizdevumu (virs 20 procentiem no gadskārtējā budžeta) tikai tad, kad ir pieņemts un stājies spēkā attiecīgs likums. Likuma – pat ieceres un projekta līmenī – nav. Un aizdevuma nebūs.

 

4. Ceļu lietotāju maksājumiem piesaistīts finansējuma modelis.

Te faktiski atkārtojas ceļu fonda sakarā dziedātais. Ceļu lietotāji dažādās formās (degvielas akcīze, transporta nodokļi) jau tagad “samet” ceļu uzturēšanai pietiekamu summu. Bet līdz ceļiem nonāk mazāk par pusi no tās. Kāpēc? Tāpēc, ka citas Latvijas vajadzības nav mazāk akūtas. Un politiķi te neko krasi pārdalīt neuzdrošinās. Un neuzdrošināsies.

 

5. Nodokļu un nodevu pārskatīšana transporta jomā.

Nu, nu… Nez vai ir taisnīgi braucošajiem likt maksāt vēl vairāk, ja jau tā liela daļa maksātā aiziet kājāmgājēju vajadzībām. Drusku pielikt jau varbūt varētu (tās pašas dīzeļdegvielas akcīze mums, piemēram, mazāka nekā igauņiem), bet “drusku” ceļu problēmas neatrisinās.

 

6. VAS “LVC” un “LAU” peļņas novirzīšana ceļu uzturēšanai.

Iespējama. Bet arī tas nozīmē valsts kopējā budžeta samazinājumu. Un apjoms nav tik liels, lai ceļu nozares stāvokli krasi uzlabotu.

Tādi, lūk, mūsu ekspertu priekšlikumi. Faktiski nez vai par priekšlikumiem saucami. Joprojām esam rezignētā kritiska stāvokļa konstatēšanas stadijā. Kā atceļā no skaistā jaunā ceļa posma atklāšanas Medumos teica viens ceļu lietās izcili kompetents vīrs – ja nākamajā Eiropas finanšu palīdzības posmā naudas vismaz iepriekšējā līmenī nebūs, nāksies pie bedrēm pierast un jaunus superceļus aizmirst. Labi ja obligātajai par Eiropas naudu uzbūvēto lielceļu apkopei un mūsu pašu sīkceļu bedru pielāpīšanai naudiņas pietiks…

 

Celi_11

Pievienot komentāru

"Google" beidzot parāda savus jaunos "pikseļtelefonus""Google" beidzot izziņojusi ilgi gaidīto "Pixel" viedtālruņu sēriju (ražos gan "HTC"), kas aizstās kvalitatīvo un populāro "Nexus" zīmolu. "Pixel XL" būs ar 5,5 collu ekrānu, bet standarta "Pixel" būs aprīkots ar 5 collu ekrānu.
Augstāko plauktu "fēniksa" pulkstenis no "Garmin"Populārais sporta pulksteņu ražotājs "Garmin" izziņojis jaunu fitnesa viedpulksteni "Fenix Chronos", kas būs valkājams gan ikdienā, gan pie uzvalka, gan sporta zālē. 
Atkarībā no komplektācijas pulkstenis maksās mežonīgus 
900 – 1500 dolārus.
5 padomi, kā izdevīgāk pārdot autoDivi spožākie mirkļi auto īpašnieka dzīvē ir auto iegāde un tā veiksmīga pārdošana. Pēdējais no tiem parasti prasa vislielākās pūles un laiku. Ir sāpīgi zaudēt auto ieguldīto naudu, bet pārdot to gribās pēc iespējas ātrāk, lai tiktu pie jauna braucamā. Vienlaikus šajā procesā nav vietas sasteigtai pieejai, kas tikai samazina izredzes izdevīgi pārdot auto.
Draugiem Facebook Twitter Google+