Kultūra
Mūzika

Čella meditācija un jaundarbs ar jautājuma zīmi 0


Kaspars Ādamsons
Kaspars Ādamsons
Publicitātes foto

8. aprīlī Rīgas Sv. Jāņa baznīcā uz koncertu “Latvijas Radio koris un čella meditācija” aicina Latvijas Radio koris. Koncertā Latvijas Radio kora diriģenta statusā debitēs Kaspars Ādamsons, bet čella solo skanēs starptautisko konkursu laureāta, jaunā talanta Kristapa Berga sniegumā. Klausītāju baudījumam piedāvāta Knuta Nīsteta, Ērika Ešenvalda un citu komponistu mūzika. Pārsteigumā – jaunā latviešu skaņraža Jēkaba Jančevska jaundarbs.

“20. gadsimta norvēģu klasiķis Knuts Nīstets (1915 – 2014) savā daiļradē apliecina dziļu interesi par senās mūzikas krāšņumu un tās bagātības radoši savij ar mūsdienu skaņu mākslas iespējām. Būdams kristietis, arī savā daiļradē šis ievērojamais kormūzikas autors apliecina savu ticību,” vēsta Latvijas Radio kora pārstāve Ilze Tormane.

Arī šajā koncertprogrammā iekļautajiem skaņdarbiem ir reliģisks saturs, tostarp arī viena no skaistākajām Nīsteda partitūrām “Stabat Mater”, kurā čella melodiskā līnija savijas ar daudzām jo daudzām koristu balsīm, kuru skanējums raisa asociācijas ar zvanu skaņām, kas atbalsojas baznīcas velvēs.

Norvēģu meistara opusu atskaņojumā piedalīsies Latvijas Radio koris, pie kura diriģenta pults šajā vakarā stāsies Kaspars Ādamsons. “Pēc saņemtā uzaicinājuma no Sigvarda Kļavas veidot kādu kopīgu programmu ar Latvijas Radio kori par koncerta repertuāru domāju diezgan ilgi, jo ideju bija ļoti daudz. Sigvardam piedāvāju desmitiem variantu, kamēr nonācām pie programmas kodola – norvēģu komponista Knuta Nīsteta un čella,” stāsta K. Ādamsons. “Programmā arī iekļauti man tuvi latviešu autoru darbi, to vidū arī Jēkaba Jančevska jaundarbs. Man kā diriģentam tas vienmēr ir izaicinājums – atskaņot jaundarbus, jo nav nekādu iepriekš nodziedātu paraugu un versiju.”

Līdzās Latvijas Radio korim koncertā piedalīsies arī jaunais čella spēles talants Kristaps Bergs. Viņš čella spēli apguvis Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Ligitas Zembergas, Eleonoras Testeļecas un Diānas Ozoliņas, bet pašlaik Kristaps studē Vīnes mūzikas un mākslas universitātē ievērojamā čellista un diriģenta Heinriha Šifa klasē. Kristaps strādā Vīnes valsts operas orķestrī un regulāri piedalās arī simfoniskajās programmās, kuras šis orķestris spēlē ar Vīnes filharmoniskā orķestra vārdu.

“Man tas ir pagodinājums – uzstāties koncertā kopā ar Latvijas Radio kori. Vairākus gadus esmu dzirdējis šo kori un sekojis tam līdzi. Tam ir fantastisks skanējums un šīs ir tieši tās lietas, kas mani interesē. Tās vienmēr meklēju arī savā čella spēlē – dažādi izteiksmes līdzekļi, krāsas, skaņa,” saka jaunais čellists.

Koncertā atskaņojumu piedzīvos arī vairāku latviešu komponistu opusi – Ērika Ešenvalda un Ārija Šķepasta emocionāli nospriegotās kompozīcijas, arī Andra Dzenīša diptihs korim. “Visi šie skaņdarbi, manuprāt, loģiski savirknējas un noslēdzas ar nezināmo.”

Latviešu komponistu skaņdarbu virkni noslēgs arī viens no spilgtākajiem jaunākās paaudzes komponistiem Jēkabs Jančevskis. Viņš jaundarbu korim un čellam sarakstījis īpaši šim koncertam. “Ļoti priecājos par jaundarbu, kasš, protams, ir viena liela jautājuma zīme. Tas ir ļoti interesanti,” teic K. Bergs. “Zinot Jēkaba komponista rokrakstu, šim jābūt uzrunājošam un veiksmīgam darbam,” papildina K. Ādamsons.

 

Varbūt noder!!

Koncerts: 8. IV 19.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, ww.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 15

LA.lv