×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
25. marts, 2013
Drukāt

Ceļo droši!

edviins_57912

Kravājot koferi, jau par vēlu iedomāties, kas tālajā vai tuvajā ceļojumā var notikt ar mantām vai pašu īpašnieku. Dodoties atpūtas vai darba braucienos, jo īpaši ārpus Latvijas – ceļojuma apdrošināšana var lieti noderēt.

 

Pakalpojums nav ekskluzīvs – to piedāvā AAS “BALTA”, “Balva”, “Baltikums”, “BTA Insurance Company” SE, “If P&C Insurance AS” Latvijas filiāle, “ERGO Insurance SE” Latvijas filiāle, AAS “Gjensidige Baltic”, “Seesam Insurance AS” Latvijas filiāle u.c.

Arī vairākas bankas saviem klientiem piedāvā iegādāties ceļojuma apdrošināšanu, piemēram, “Swedbank P&C Insurance” AS Latvijas filiāle. Iegādājoties polisi  “Swedbank” Internetbankā var izvēlēties dažādus apdrošinātos riskus un apdrošinājuma summas. Apdrošinot veselību un nelaimes gadījumu risku, kā arī personīgās mantas un neparedzētu ceļojuma izmaiņu risku, bez maksas tiek iekļauta arī Civiltiesiskā atbildība par zaudējumiem, kas nodarīti trešajām personām.

Par pieaugušo konkurenci starp apdrošināšanas sabiedrībām liecina vairāki fakti. Burtiski triju datora klaviatūras klikšķu attālumā apdrošinātājs sasniedzams ar interneta starpniecību, kur klienta ērtībām izstrādātas detalizētas pieteikuma veidlapas, programmu apraksti un to izmaksas, bet apmaksa iespējama ar internetbankas starpniecību.

Starp citu, elektroniski aizpildot kādas apdrošināšanas firmas veidlapu, ierakstīju arī prasīto sava tālruņa numuru un tūdaļ saņēmu konsultanta zvanu ar palīdzības piedāvājumu.

Nu jau vairākās sabiedrībās var apdrošināties ceļojumam, piezvanot pa tālruni vai nosūtot vien īsziņu.

 

Pamata programmas

Pamata piedāvājums ir visai līdzīgs – medicīniskā apdrošināšana. Vislētāk pakalpojumi taksēti Baltkrievijas (vidēji 5000 – 75 000 eiro), dārgāk – Eiropas un pārējo pasaules valstu (vidēji 75 000 – 100 000 eiro) apceļotājiem. Dodoties uz Krieviju, summa būs vidēji no 35 000 – 75 000 eiro.

Saslimstot vai ciešot negadījumā, apdrošināšanas kompānijas sedz medicīniskos izdevumus, t.sk. arī medicīniskā transporta izdevumus, medikamentu iegādi, rehabilitāciju utt.

Noskaidrojiet, vai izdevumi par medicīnas pakalpojumiem jāapmaksā pašam, vēlāk pret kvītīm saņemot atlīdzību, vai arī apdrošinātājs pats uzreiz visu apmaksā! Šajā gadījumā varat neatlicināt prāvus līdzekļus neparedzētiem gadījumiem, jo viens no polises iegādes mērķiem, atrodoties ārvalstīs, ir saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību bez papildu izdevumiem.

Dažas apdrošināšanas programmas paredz dalīto atbildību – pašrisku un franšīzi, proti ceļojumā jābūt liekiem vidēji 100 – 200 eiro, ar kuriem norēķināties par medicīnas pakalpojumiem un kurus kompensēs pēc atgriešanās, bet pārējo maksā apdrošināšanas sabiedrība.

Jebkurā gadījumā pēc iespējas ātrāk (visbiežāk 24 stundu laikā) jāinformē apdrošinātājs vai jāzvana uz polisē norādīto diennakts palīdzības tālruni. Noskaidrojiet, vai tas būs zvans uz Latviju vai citām starptautiskajām palīdzības sniegšanas organizācijām kādā no pasaules valstīm un vai varēsiet sazināties jums zināmā valodā!

Polises paredz arī nelaimes gadījumu apdrošināšanu, ja rezultātā rodas paliekoša invaliditāte vai iestājas nāve. Par atlīdzības izmaksām gan var ironizēt, vai nav vienalga, kā – koka kastē vai smalki tapsētā zārkā ar zeltītām ķepiņām – nogādā dzimtenē…

Dodoties ilgākā ceļojumā vai galamērķī nodarbojoties ar sportu, derētu ņemt vērā iespēju apdrošināt arī netīši nodarītus zaudējumus apkārtējo personu veselībai, dzīvībai vai to mantai, proti civiltiesisko atbildību.

 

Papildu riski

Svarīgi. Polises cena pat vairākkārt var atšķirties no apdrošināto risku daudzuma. Pirms piekrītat papildus kādu no tiem apdrošināt, der rūpīgi izlasīt katras sabiedrības noteikumus, kur sīkā drukā vairākās lappusēs ir ļoti daudz dažādu atrunu, lai maksātu vai tomēr nemaksātu atlīdzību! (Skat. tabulu)

Šķiet, loģiski un taisnīgi ir saņemt atlīdzību par nenotikušu ceļojumu. Tādā gadījumā polise jāpērk vismaz 5 – 10 dienas iepriekš, bet ne agrāk par 45 dienām. Piemēram, AAS ” Baltikums” atvērs savu maku, ja būsiet izvēlējies ceļojumu tikai ar tūrisma firmu starpniecību un ar nosacījumu, ka tas pilnīgi apmaksāts.

Straujo ekonomisko pārmaiņu laikā, piemēram, BTA piedāvā apdrošināt ceļojuma atcelšanu darba zaudēšanas gadījumā. Pie nosacījuma, ka esat strādājis oficiālu algotu darbu pie darba devēja ne mazāk kā pēdējos divus gadus pēc kārtas, skaitot no darba tiesisko attiecību izbeigšanas dienas.

Apdrošināto risku klāstā – lidojuma aizkavēšanās par 4 – 24 stundām (atkarībā no polises kategorijas) laika apstākļu, lidmašīnas tehniskā stāvokļa dēļ, taču ne lidostas darbinieku streika dēļ! Visdrīzāk atlīdzību nesaņemsiet arī par aizkavējušos čarterreisu.

Papildus piedāvā apdrošināt lidojuma atcelšanu dabas stihijas gadījumā, par kuru noteikti jāziņo plašsaziņas līdzekļiem.

Svarīgi. Netiek atlīdzināti jebkādi zaudējumi vai izdevumi, kas tieši vai netieši radušies jebkādu terora akta novēršanas pasākumu dēļ.

Dodoties ceļojumā ar vairākiem transportlīdzekļiem un nokavējot savienojošo reisu, apdrošinātājs var uzņemties papildu finansiālās rūpes par jūsu nogādāšanu līdz galamērķim. Tiesa, iegādājoties biļetes, jāievēro minimum connection time nosacījums: ne mazāk par 2 stundām un ne vairāk par 24 stundām līdz nākamajam transportlīdzeklim. Daži apdrošinātāji lūkos, vai biļetes uz vairākiem avioreisiem bija izvēlētas vienā pasūtījumā.

Varat apdrošināt arī bagāžu un personiskās mantas. Taču par līdzpaņemtiem juvelierizstrādājumiem, ādas un zīda izstrādājumiem, ceļojuma čekiem, video, foto, audio aparatūru, datortehnikas un vēl citu mantu drošību būs jārūpējas pašiem.

Ko darīt, ja nu tomēr esat kaislīgs fotogrāfs, kurš ar jaunāko spoguļkameru vairāku tūkstošu latu vērtībā vēlas iemūžināt ceļojuma mirkļus? To var apdrošināt papildus, bet pašrisks – nauda, kuru iemaksāsit apdrošinātājam, sasniegs apmēram trešdaļu vai pat pusi no tehnikas vērtības. Jebkurā gadījumā apdrošinātāji iesaka datorus un spoguļkameras novietot tikai rokas bagāžā.

Apdrošinātāji ar naudas līdzekļiem (parasti no 150 līdz 600 eiro) var nākt talkā, ja svešā valstī pēkšņi esat palicis bez pases. Tie būs nepieciešami jauna dokumenta izgatavošanai. Iespējams apdrošināt arī līdzpaņemto skaidro naudu, bet, piesakot šo risku, rūpīgi izlasiet noteikumus, kur un kā ceļojuma laikā jāglabā naudas maciņš, un cik daudz no tā satura iespējams atgūt. Pludmalē pazaudēto summu, ja vien nebūsiet maku ielicis apsargātā ģērbtuvē, visdrīzāk nekompensēs. Piemēram, AAS “BALTA” atlīdzina līdz 150 eiro.

Atlīdzība par aizkavētu bagāžu (sākot ar 4 līdz 12 stundām atkarībā no apdrošināšanas apkašprogrammas) paredz kompensāciju par pirmās nepieciešamības preču un apģērba iegādi. Taču siltā dienvidzemē neceriet, ka apdrošinātājs apmaksās jauna kažoka pirkumu…

Ja nu tomēr bagāžas vērtība nav liela un par tās nozaudēšanu sevišķi neuztraucaties, varat arī neietvert polisē bagāžas apdrošināšanu.

Apdrošinot sporta aktivitātes, norādiet, ar kādu sporta veidu nodarbosieties, jo no tā atkarīga polises cena. Sporta veidus parasti iedala vasaras un ziemas, profesionālajos un amatiera. Lēcienus ar izpletni un gumiju uzskata par paaugstināta riska aktivitātēm, kuras varētu arī neapdrošināt. AAS “Baltikums” un citi papildus piedāvā apdrošināt parastas pastaigas pa kalnu takām, kas šķiet ļoti jauki.

 

Netiek atlīdzināti

zaudējumi

Aizkavēta reisa

atlīdzināšana

Nenotikuša ceļojuma

atlīdzināšana

Atlīdzina nepaspēšanu

uz savienojošo reisu

Atlīdzība par

aizkavētu bagāžu

Sporta aktivitāšu

apdrošināšana

BTA

• Video, foto, audio aparatūras, datortehnikas, juvelierizstrādājumu, pārtikas un alkohola, dārgmetāla, rotaslietu, smaržu, ādas un zīda izstrādājumu, optikas, antikvariāta, naudas zīmju, bankas maksājumu karšu, čeku, ceļojuma biļešu,
visa veida vērtspapīru, degvielas vai citu maksājumu karšu, kuponu, personu
apliecinošu dokumentu bojājumiem, bojāeju, nozaudēšanu, nolaupīšanu un
iegādi.
• Par lidojuma aizkavēšanos lidostas streiku dēļ.
• Izdevumi, kas saistīti ar Klienta nepaspēšanu uz savienojošo reisu (biļešu
pārformēšana utt.), ja Klienta ceļojums sastāv no vairākiem savienojošiem avio
reisiem:
– izdevumi ir saistīti ar čarterreisa aizkavēšanos;
– apdrošināšanas līgums tika noformēts mazāk par 5 (piecām) stundām pirms
ieplānotās izlidošanas.
• Jebkādi zaudējumi vai izdevumi, kas tieši vai netieši radušies sakarā ar jebkādiem
terora akta novēršanas pasākumiem.

• Laika apstākļu dēļ.

• Lidmašīnas tehniskā
stāvokļa dēļ.

• Apdrošināšanas līgums ir
noslēgts un apdrošināšanas
prēmija pilnā apmērā
samaksāta BTA ne mazāk kā 120
(viens simts divdesmit) stundas
pirms ieplānotā ceļojuma
sākuma! Ierobežojums
neattiecas uz degošiem
ceļojumiem.
• Papildus apdrošina pret
iespējamu dabas stihiju
izraisītiem zaudējumiem un
citiem riskiem.
• Apmaksā klienta tiešos zaudējumus sakarā
ar ieplānoto regulāro lidojumu atiešanas un
pienākšanas laiku nesakritību, kas radušies
sakarā ar pirmā vai otrā reisa aizkavēšanos
laika apstākļu vai lidmašīnas stāvokļa dēļ, par ko klients iesniedz BTA aviokompānijas vai
lidostas izziņu.
• Ja klients ne mazāk kā 5 (piecas) dienas pirms izlidošanas no mītnes zemes vienlaicīgi ir apmaksājis aviobiļetes uz vairākiem (ne mazāk par diviem) regulārajiem reisiem vienā
virzienā 24 (divdesmit četru) stundu laikā, kā
arī savlaicīgi, ne mazāk kā 5 (piecas) dienas
pirms izlidošanas, ir rezervējis un pilnībā vai
daļēji apmaksājis naktsmītni galapunktā.
• Pēc 12 stundām –
Optimālā + programma.
• Pēc četrām stundām –
Zelta, VIP programmas.
• Slēpošana, snovbords
niršana.
• Neprofesionālais sports
(izņemot slēpošanu,
snovbordu un niršanu).
• Visi sporta veidi.

Seesam

• Medicīnas un ar to saistītus transportēšanas un/vai repatriācijas gadījumā
izdevumus par:
– hronisku vai iedzimtu slimību ārstēšanu;
– diagnosticēšanu, profilaktiskām apskatēm, kosmētiskām procedūrām;
– izmeklējumiem un ārstēšanu saistībā ar grūtniecību;
– par ārstēšanos mītnes zemē pēc ceļojuma laikā notikuša negadījuma.
• Bagāžas aizkavēšanās gadījumā:
– par pārtikas un dzērienu iegādi;
– ja bagāža aizkavējusies, atgriežoties mītnes zemē.
• Bagāžas zādzības risks netiek atlīdzināts, ja nav policijas izziņas par notikušo
faktu.
• Pases nozaudēšanas gadījumā netiek segti izdevumi par jaunas pases
izgatavošanu mītnes zemē.
• Lidojuma aizkavēšanās gadījumā netiek atlīdzināti izdevumi par alkoholisko
dzērienu iegādi.
• Ceļojumu anulēšanas risks nedarbojas, ja polises apmaksa nav veikta vismaz 3
dienas pirms riska iestāšanās.

Tiek atlīdzināta
regulāro un
čarterreisu lidojumu
aizkavēšanās vai
īslaicīga atcelšana
uz 4 vai vairāk
stundām. Atlīdzinām
izdevumus par
ēdienreizēm,
viesnīcu un
transportu, ja šādus
izdevumus nesedz
aviokompānija.
Risks iekļauts Zelta un
Platīna programmās.
Tiek piedāvāts ceļojumu
anulēšanas risks sekojošos
gadījumos:
1. Apdrošinātā un viņa pirmās
pakāpes radinieku pēkšņa
saslimšana.
2. Nodarīts nopietns materiālais
zaudējums apdrošinātā
īpašumam.
3. Citu personīgu iemeslu dēļ
apdrošinātais nevar doties
ceļojumā.
Risks iekļauts Zelta un Platīna
programmās.
Nokavēta tranzīta risks ir iekļauts tikai Platīna
programmā ar nosacījumu, ka laiks starp
savienotajiem reisiem ir vismaz 2 stundas.
Tiek atlīdzināti izdevumi par:
– biļetes pārformēšanu vai jaunas biļetes
iegādi;
– viesnīcas izdevumiem tranzīta punktā, bet
ne vairāk kā EUR 150 dienā;
– ceļojuma galapunktā rezervēto un
apmaksāto viesnīcu 50 % apmērā par tik
dienām, cik dienas Apdrošinātais nevarēja
uzturēties iepriekš apmaksātajā viesnīcā.
Bagāžas aizkavēšanās risks
iekļauts Zelta un Platīna
programmās. Ja avio
pārvadātāja vainas dēļ
bagāža aizkavējas ilgāk
par 4 stundām, tiek segti
izdevumi par:
– pirmās nepieciešamības
higiēnas precēm;
– klimatiskajiem laika
apstākļiem atbilstoša
apģērba iegādi;
Atlīdzinām izdevumus
85 % apmērā par
pirkumiem virs 50 EUR
Standarta programmās ir
iekļautas iepriekš neplānotas,
īslaicīgas paaugstināta riska
aktivitātes (snorkelings,
niršana līdz 10 m dziļumam,
braukšana ar ūdensslēpēm,
vindsērfings, sērfings,
kaitbords u.c.)
Speciālas programmas tiek
piedāvātas aktīvās atpūtas
un sporta cienītājiem un
slēpotājiem/snovbordistiem.

BALTA

• Par juvelierizstrādājumiem, dārgmetāliem, trausliem priekšmetiem, ieskaitot
porcelānu, stiklu un skulptūras, mākslas darbiem, par datortehniku, video, audio,
foto, mobilo tālruņu vai citu komunikāciju tehniku, mūzikas instrumentiem,
kažokādu, tepiķu un citu augstvērtīgu materiālu izstrādājumiem, kas atrodas
bagāžā.
• Nodarbojoties ar ekstrēmiem paaugstināta riska sporta veidiem vai aktivitātēm:
kalnu tūrismu augstāk par 3500 m virs jūras līmeņa, klinšu kāpšanu, alpīnismu,
niršanu ar elpošanas aparātiem (daivingu), speleoloģiju, zirgu skriešanas
sacensībām, izpletņlēkšanu vai lēkšanu no augstuma gumijas atsaitē, šaušanu,
helibordingu, raftingu, kajakošanu vai jebkāda veida braukšanu pa krācēm u.c..
• Zaudējumus, kas radušies, piedaloties medībās.
• Saistībā ar čarterreisa lidojuma aizkavēšanos.

• Lidmašīnas tehnisku
iemeslu vai sliktu
laika apstākļu dēļ
ilgāk par 4 stundām
un, ja šādus
zaudējumus nesedz
aviokompānija.
• Apdrošinātais tiek atsaukts no
atvaļinājuma vai komandējuma,
pēkšņi saslimstot darba
kolēģim, kurš nokļuvis
stacionārā vai miris.
• Ja kavējas pirmais reiss, izbraucot no Latvijas
vai apdrošinātā mītnes zemes, un tā rezultātā
tiek nokavēts nākamais reiss, kas izbraucis tam
paredzētajā laikā.
• Kavējas nākamais reiss, kas nav pirmais.
• Nākamais reiss, kas nav pirmais, ir izbraucis
tam paredzētajā laikā, bet tiek nokavēts, jo
sabiedriskais transports tehniskas salūšanas
vai ceļu satiksmes negadījuma dēļ nav
ekspluatējams.
• Apdrošinātajam
atrodoties ārvalstīs, sakarā
ar bagāžas aizkavēšanu
ilgāk par 4 stundām,
pārvadājot ar lidmašīnu.
• Apdrošinātā skaidras
naudas nolaupīšanas
gadījumā – izmaksā
atlīdzību, nepārsniedzot
150 EUR.
• Atlīdzību par nelaimes
gadījumā bojāto sporta
inventāru izmaksā tikai
tad, ja ar apdrošināšanas
līgumu ir apdrošināta bagāža
un papildus apdrošināta
nodarbošanās ar ziemas vai
citu sportu, kas norādīts
polisē.

Swedbank P&C Insurance

• Medicīnas izdevumi: par kosmētisko un plastisko ķirurģiju; kas saistīti ar
grūtniecību no 28. grūtniecības nedēļas;
Tomēr: atlīdzina izdevumus, kas saistīti ar neatliekamās palīdzības sniegšanu pēc
Nelaimes gadījuma arī pēc 28. grūtniecības nedēļas;
– par plānoto medicīnisko aprūpi;
– par nemedicīnisko palīdzību vai alternatīvās medicīnas izmantošanu.
• Bagāža: antikvāri priekšmeti, mākslas darbi vai kolekcijas; mūzikas instrumenti;
skaidra nauda; motorizēti transportlīdzekļi; augi un dzīvnieki; Personīgo
mantu un/vai Nododamās bagāžas nolietojums un/vai nodilums tās parastās
izmantošanas laikā.
• Neparedzētas izmaiņas ceļojumā: ja lidsabiedrība ir atlīdzinājusi Apdrošinātajam
ar Izlidošanas aizkavēšanos saistītos izdevumus; ar nodomu pret sevi vērstas
kaitējošas darbības, slimības izraisīšana vai savu mantu bojāšana.
• Vispārējie izņēmumi: masu iznīcināšanas ieroču izmantošana, karš vai militāras
operācijas, revolūcija, sacelšanās, masu nemieri; kodolenerģija, radioaktivitāte;
esot alkohola (ja alkohola daudzums organismā pārsniedz normu, ar kādu
attiecīgajā valstī atļauts vadīt transportlīdzekli), narkotisko vai toksisko vielu
ietekmē; Apdrošinātā ļauns nolūks, noziedzīga darbība; pašnāvība vai pašnāvības
mēģinājums, apzināta sevis apdraudēšana.

Ja klients izvēlējies
risku “Neparedzētas
izmainās ceļojumā”,
atlīdzina izmaksas
par iztiku un
apmešanos līdz
nākošajai izlidošanai,
ja lidojums atlikts par
vairāk kā 4 stundām
vai lidmašīnā nav
vietas. Ja turpina ceļu
ar citu transportu,
tad atlīdzina papildus
radušos transporta
un uzturēšanās
izdevumus,
kas saistīti
ar ceļojuma
turpināšanu.
Ja klients izvēlējies risku
“Neparedzētas izmaiņas
ceļojumā” atlīdzina iepriekš
samaksātos un neatgūstamos
izdevumus par
neizmantotajiem ceļošanas
pakalpojumiem. Polise
jāiegādājas ne vēlāk kā 3 dienas
pirms ceļojuma.
Ja klients izvēlējies risku “Neparedzētas
izmaiņas ceļojumā”, atlīdzina izdevumus par
sākotnēji plānotā Ceļojuma turpināšanu.
Apdrošinātas visas
ceļojumā paņemtās mantas
(gan nododamā bagāža,
gan visas personīgās
mantas, piemēram,
drēbes, maks, fotoaparāts,
telefons). Apdrošinātas,
gan transportlīdzeklī
(lidmašīnā, kuģī,
automašīnā), gan arī
viesnīcā, ejot pa ielu, u.t.t.
– visa ceļojuma laikā.
• Bez maksas iekļautas
pamata sporta/aktīvās
atpūtas aktivitātes
(piemēram, slēpošana,
snovbords, burāšana
piekrastes ūdeņos, kalnu
pārgājiemi līdz
4500 m, klinšu kāpšana,
niršana līdz 10 m, braukšana
ar motociklu).
• Par papildu samaksu
iekļauta arī slēpošana kalnos
ārpus trasēm (free riding),
burāšana atklātā jūrā vai
okeānā, kāpšana Via Ferrata
maršrutos, lidošana ar gaisa
balonu vai paraplānu, dalība
sacensībās.

 

   

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+