Pils iekšpagalmā ar aku centrā ik vasaru notiek Emīla tirgus.
Pils iekšpagalmā ar aku centrā ik vasaru notiek Emīla tirgus.
Foto no tematiskā izdevuma “45 tūrisma pērles Latvijā”.

Ceļojumā uz Ēdoles pili nogaršot 17 sierus un vēžus 2

Teikām un leģendām apvī­tā Ēdoles pils atrodas 174 km no Rīgas, 70 km no Ventspils, 19 km no Kuldīgas, 92 km no Liepājas. Līdz ar jauniem saimniekiem pils pēdējos gados ie­guvusi jaunu dzīvi.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

“Sen gadus atpakaļ kāds ba­rons nopircis Ēdoles novadu un uzbūvējis Ēdoles pili, bet nezi­nājis, kā pili nosaukt. Kādu die­nu tas izjājis nopirkto novadu apskatīt. Atpakaļ jādams, netālu no jaunbūvētās pils saticis kādu zemnieku, kurš sēdējis ceļmalā un ēdis olas. Barons prasījis, kā sauc šo vietu. Zemnieks nodomā­jis, ka barons vaicā, ko šis darot. “Es ēd oles!” zemnieks atteicis savā tāmnieka izloksnē. Tā nu ba­rons nosaucis pili par Ēdoles pili.”

Šī ir viena no leģendas versi­jām par Ēdoles pils nosaukuma izcelsmi. Cits nostāsts vēsta par notikumiem pašā pilī. Ēdoles pilskunga mazdēli – Johans un Frīdrihs – iemīlējušies Dunda­gas pilskunga meitā Sibillā. Abi uzsākuši divkauju, kurā Johans brāli nodūris. Asinis uzšļākušās uz zāles sienas. Johans apprecēja Sibillu, bet, kad viņš jaunajai sie­vai izrādījis pili, uz zāles sienas atkal koši krāsojies asins traips. Izrādījās, ka to nav iespējams nomazgāt. Tāpēc traipam priek­šā uzcēla kamīnu, kurš vēl tagad atrodas pils Sarkanajā zālē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Leģenda vēsta arī par Johana bojāeju pils parkā pie Rūķīšu ozola. Tā saistīta ar rūķīšu kā­zām, kuras Sibilla bija atļāvusi rīkot pilī, bet Johans iztraucējis. Atriebjoties rūķīši nobiedējuši Johana zirgu, kurš saimnieku izmetis no segliem, un Johans lauzis kaklu.

Ēdoles pils, kā minēts kādā vēsturiskā dokumentā, celta 1264. gada augstā Vankas upītes krastā. Laika gaitā tā pārbūvēta un papla­šināta, tomēr savu viduslaiku auru saglabājusi līdz pat mūsdienām.

Sākotnēji pili veidojuši divi paralēli novietoti dzīvojamie kor­pusi, ko savienoja mūra sienas. 13./14. gs. mijā pie vienas no sie­nām piebūvēja jaunu dzīvojamo korpusu, bet 16. gs. beigās rie­tumu stūrī uzcēla apaļo torni un nedaudz vēlāk pie ziemeļaustru­mu fasādes – četrstūra torni.

Ēdoles pils bija konventa tipa būve ar trim torņiem un priekš­pils nocietinājumiem. Drošs cie­toksnis, ko poļu karaspēks Livoni­jas kara laikā tā arī nespēja ieņemt.

17. gs. otrajā pusē pils tika pa­pildināta ar dažādām piebūvēm un kļuva par reprezentatīvu mui­žas īpašnieka Hermaņa Frīdriha I mājokli. Vēlāk to nopirka fon Bēri, kas to pārvērta greznā muiž­nieku mītnē ar plašām dzīvoja­mām un reprezentācijas telpām. 19. gs. vidū izglītotā Ernsta Ādolfa Vernera fon Bēra vadībā pils iegu­va vēl lepnāku un cēlāku izskatu.

Pils ieejas hallē līdz mūsdie­nām saglabājušās ozolkoka kāp­ņu margas. Ēdamzāles un Baltās zāles sienas sedza balti sienu pa­neļi. Ēdamzāles rota bija kamīns un ozola paneļi, bet Sarkano is­tabu, kuras stūrī atradās kamīns, pārsedza lēzenas krusta velves.

1905. gada revolūcijas laikā pili nodedzināja, tās atjaunošana turpinājās līdz 1916. gadam.

Baronu Bēru dzimta Ēdoles pilī dzīvojusi 13 paaudzēs līdz 1920. gadam, kad Latvijas valdība pili atpirka. 1939. gadā Bēri repatriējās uz Vāciju. Pēc tam pilī atradies gan hospitālis, gan pagasta tiesa, pasts, skola, pansionāts. 2010. gadā pēdējais Bērs, kas Ēdoles pilī bija dzimis un audzis, ieradās pacie­moties pilī un, pat būdams ratiņ­krēslā, aplūkojis visas pils telpas (šī ciemošanās atainota pils vēstu­riskajā ekspozīcijā).

Reklāma
Reklāma

Visas pils tagadējās mēbeles un telpu labiekārtojums vests no Vācijas antikvāriem, un ir pils īpašnieka Kaspara Viškinta per­sonīgā kolekcija.

Īpašnieks centies pilī atjaunot iespaidu, kāds tajā valdījis pirms baronu Bēru repatriēšanās – agrā­kajā vietā atrodas medību zāle un tējas istaba, tāpat būtiski neatšķi­ras arī pils zāles.

Virkne istabu ir mēbelētas un iekārtotas tā, ka šķiet – saimnieks tikai uz brīdi izgājis. Citās telpās izvietots pārsteidzoši daudz un dažādu kolekciju – sākot no pus­dārgakmeņiem, beidzot ar rotaļ­lietām. Publiskai apskatei tiek piedāvā­tas aptuveni 30 no pils 115 telpām.

Pils apmeklētājiem ir arī iespē­ja uzkāpt vienā no torņiem, no kura paveras vienreizēji skaists skats uz apkaimi, un izložņāt pils pagrabu ar velvētiem pārsegu­miem un krusta ailām.

Ēdoles pilī (tolaik – nabag­mājā) risinās arī daļa no latvie­šu kinoklasikas – filmas “Emīla nedarbi” notikumiem. Tagadējie saimnieki veiksmīgi izmanto šo faktu, un tās galvenā varoņa vār­dadienā ik vasaru pils pagalmā notiek Emīla tirgus “ar 17 sieriem un vēžiem”. Tāpat par pils zīmolu kļuvušas Emīla badapankūkas ar plūškoka ziedu ievārījumu.

Uzziņām
Tālr. 26228899 vai 63321251; e-pasts: [email protected]
“www.edolespils.lv”

Ko vēl apskatīt tuvumā
Kuldīgu, kas atrodas tikai 19 km attālumā.
Kamīns pils Sarkanajā zālē esot izbūvēts, lai slēptu asins traipu.
Ozolkoka kāpņu margas pils ieejas hallē.
Daļa pils telpu mēbelētas un iekārtotas tā, ka šķiet – saimnieks tikai uz brīdi izgājis.

Sagatavots pēc tematiskā izdevuma “45 tūrisma pērles Latvijā”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.